Znany onkolog zachorował na raka. Wykrył go przypadkiem
Onkolog prof. Cezary Szczylik przeszedł operację z powodu raka prostaty. Ognisko nowotworu udało się wykryć dzięki badaniom profilaktycznym. W trakcie zabiegu okazało się jednak, że jest kolejne, o bardzo wysokim współczynniku złośliwości.
W tym artykule
Znany onkolog zachorował na raka
Prof. Cezary Szczylik z Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku opowiedział o swoim doświadczeniu z chorobą nowotworową i podkreśla, że badania profilaktyczne są kluczowe.
Lekarz przypadkowo odkrył u siebie schorzenie onkologiczne po alarmującym wyniku badania PSA.
- Rezonans wykazał, że w mojej prostacie jest ognisko nowotworu – wyjaśnił w rozmowie z Polsat News.
5 objawów raka prostaty, których nie należy ignorować. Nie są oczywiste
Mimo że zmiana nie wydawała się złośliwa, zdecydował się na operację, podczas której znaleziono dodatkowe ognisko o bardzo wysokim współczynniku złośliwości.
- Myślę, że zrobiłem sobie dobry uczynek – przyznał prof. Szczylik, dodając, że sytuacja była dla niego poruszająca, ale obecnie czuję się lepiej. Teraz apeluje do społeczeństwa o niebagatelizowanie badań profilaktycznych.
Rak prostaty dotyka około 18 tys. Polaków rocznie, a jedna trzecia z nich umiera. To najczęściej rozpoznawany nowotwór złośliwy u mężczyzn. Odpowiada u nich za ponad 20 proc. zachorowań onkologicznych i jest drugą przyczyną zgonów z powodu chorób nowotworowych.
Alarmujący jest fakt, że ten groźny nowotwór ma największą dynamikę wzrostu zachorowań przy jednoczesnym wzroście śmiertelności ze wszystkich nowotworów, które atakują polskich mężczyzn.
Umiera 300 osób dziennie
Prof. Szczylik zwraca uwagę na niepokojące statystyki: co roku w Polsce diagnozuje się 185 tysięcy nowych przypadków nowotworów, a około 100 tysięcy pacjentów onkologicznych umiera, co oznacza ponad 300 osób dziennie.
- Co trzeci Polak w trakcie swojego życia będzie miał zdiagnozowanego raka – podkreślił onkolog.
Problemy systemowe wpływają na skuteczność leczenia. W Polsce 38 procent pacjentów czeka na diagnozę dłużej niż trzy miesiące, a połowa z nich ponad pół roku.
Marta Sikorska z Onkofundacji Alivia zaznacza, że wstępna diagnostyka odbywa się u lekarzy specjalistów, nie u onkologów. Średni czas oczekiwania do specjalistów to 3–4 miesiące.
Pięcioletnie przeżycie pacjentów od momentu diagnozy w Polsce nie przekracza połowy, podczas gdy w Unii Europejskiej to ponad 70 proc.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródła
- Polsat News
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.