Znany piłkarz zmarł na raka. Choroba błyskawicznie dała przerzuty
13-krotny reprezentant Łotwy w piłce nożnej, Gints Freimanis, w październiku 2021 roku dowiedział się, że ma raka skóry. Już wtedy lekarze przyznali, że rokowania są złe, bo choroba jest w zaawansowanym stadium. Niestety piłkarz zmarł.
1. Młody piłkarz walczył z rakiem skóry
Gints Freimanis był jedną z gwiazd łotewskiej piłki nożnej. Swój pierwszy mecz w reprezentacji Łotwy rozegrał w maju 2014 roku. Przez kilkanaście lat z sukcesami grał w reprezentacji i cieszył się ogromną sympatią kibiców. W 2016 zdobył Puchar Łotwy.
Jego kariera załamała się w październiku 2021 roku, kiedy okazało się, że sportowiec cierpi na raka skóry. Niestety choroba była rozpoznana w zaawansowanym stadium. Już wtedy lekarze informowali, że szanse na wyleczenie są niewielkie.
Początkowo terapia przynosiła bardzo dobre efekty. Piłkarz szybko przeszedł operację pachwiny i rozpoczął chemioterapię, na którą dobrze zareagował. Jednak zaledwie kilka miesięcy po diagnozie okazało się, że są już przerzuty. Rak zaatakował praktycznie cały organizm - stwierdzono przerzuty do wątroby, nerek, płuc i do mózgu.
"Gints Freimanis na zawsze zostanie zapamiętany jako nieustępliwy wojownik na boisku, który nie obawiał się żadnego przeciwnika i był gotowy zrobić wszystko dla swojej drużyny. Prawdziwy człowiek czynu kierujący się zasadami życiowymi i promienną dobrocią" - przekazano w oświadczeniu.
2. Miał przerzuty do mózgu
Przerzuty to jedno z zagrożeń, którego ogromnie obawiają się pacjenci cierpiący na choroby onkologiczne. W zasadzie każdy rodzaj nowotworu może dawać przerzuty, zależy to przede wszystkim od typu raka i tempa rozwoju choroby. Największe ryzyko przerzutów dotyczy raka płuc, jelita grubego, piersi, nerki i skóry.
Przerzuty najczęściej pojawiają się w sytuacji, kiedy komórki nowotworowe odrywają się od głównego guza i przemieszczają daleko od pierwotnego guza tworząc nowe zmiany w innej części ciała. Możliwe są też przerzuty do pobliskich obszarów głównego guza.
3. Objawy raka skóry
Objawy raka skóry mogą być bardzo różne. U niektórych chorych obserwuje się małe, lśniące zmiany na skórze. U innych zmiany nowotworowe mogą być czerwone i twarde, przy czym niekiedy mają tendencję do krwawienia. Wszystkie niepokojące symptomy powinny zostać zbadane przez lekarza.
Na co szczególnie zwrócić uwagę? Przede wszystkim na asymetrię zmian skórnych. Nie najlepszym znakiem są również nieregularne brzegi zmian oraz nierówne zabarwienie. Niepokoić powinny także zmiany, które krwawią lub nie mogą się zagoić.
Pamiętaj, nawet małe znamię czy pieprzyk mogą być groźne. Zaniepokoić powinna każda zmiana na skórze, która ma nieregularne krawędzie i kształt, jest asymetryczna, ma niejednorodny kolor lub jej średnia jest większa niż 6 mm.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.