Trwa ładowanie...

Żółte paznokcie u nóg - grzybica stóp, pałeczka ropy błękitnej

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
18.09.2023 16:41
Żółte paznokcie u nóg to nie tylko problem estetyczny, ale w wielu przypadkach również objaw zakażenia grzybiczego.
Żółte paznokcie u nóg to nie tylko problem estetyczny, ale w wielu przypadkach również objaw zakażenia grzybiczego. (Adobe stock)

Żółte paznokcie u nóg to nie tylko problem estetyczny, ale w wielu przypadkach również objaw zakażenia grzybiczego. Grzybica paznokci może rozwinąć na skutek niewłaściwej pielęgnacji, urazu mechanicznego czy noszenia nieodpowiednio dobranego obuwia. O jakich innych schorzeniach mogą świadczyć żółte przebarwienia na paznokciach u nóg? Na co wskazuje żółta zmiana na paznokciu po zdjęciu lakieru hybrydowego?

spis treści

1. Żółte paznokcie a grzybica stóp

Żółte przebarwienie paznokci stanowią jeden z charakterystycznych objawów grzybiczego zakażenia paznokci. Choroba wywoływana przez grzyby – dermatofity, grzyby drożdżopodobne i grzyby pleśniowe może rozwinąć się w wyniku urazu mechanicznego lub skaleczenia. Szczególnie powszechne są zakażenia dermatofitami Trichophyton rubrum i Trichophyton mentagrophytes.

Stosowanie środków farmakologicznych przez dłuższy czas również może przyczyniać się do rozwoju grzybicy paznokciowej. Na grzybicze infekcje narażone są również osoby z:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Grzybica to nie tylko żółte paznokcie u nóg . U niektórych pacjentów choroba powoduje białe, brązowe lub zielone przebarwienia na płytce paznokciowej. Oprócz tego, dochodzi do łuszczenia się oraz rozwarstwiania się paznokci. Chorobotwórcze grzyby mogą powodować również bardzo nieprzyjemny zapach stóp.

Grzybiczych żółtych zmian nie powinno się lekceważyć. Najlepsze efekty przynosi terapia skojarzona, polegająca na stosowaniu lakieru do paznokci z zawartością cyklopiroksu czy innych miejscowych środków przeciwgrzybiczych oraz wraz z terapią ogólną.

2. Żółty paznokieć na stopie a pałeczka ropy błękitnej

U osób regularnie wykonujących manicure żelowy bądź hybrydowy może rozwinąć się tzw. zielona bakteria, czyli pałeczka ropy błękitnej. Zakażenie patogenem Pseudomonas aeruginosa powoduje żółtozielone bądź zielone plamy o nieregularnym kształcie na płytce paznokciowej. W przypadku zaawansowanego zakażenia bakteria może zainfekować cały paznokieć, a nawet zaatakować obszar skóry poza paznokciami.

Warto podkreślić, że to nie lakiery czy produkty do manicure są czynnikiem wywołującym zakażenie. Infekcja rozwija się wtedy, gdy zaczynają panować sprzyjające warunki takie jak zapowietrzenia, mikroszczeliny.

Co powinna zrobić osoba, która zaobserwuje u siebie zielony bądź żółty paznokieć na stopie? W takiej sytuacji wskazana jest wizyta w gabinecie podologicznym. Specjalista oceni zmianę na paznokciu i dobierze odpowiednie preparaty. W przypadku występowania objawów zakażenia pałeczką ropy błękitnej można również zgłosić do dermatologa. Jeśli lekarz uzna to za konieczne, może wdrożyć odpowiednią antybiotykoterapię.

3. Żółte przebarwienia na płytce paznokciowej a stosowanie lakierów do paznokci

Używanie czarnych, brązowych, granatowych czy ciemnofioletowych lakierów do paznokci być przyczyną pomarańczowych, czerwonych czy żółtych przebarwień na paznokciach u stóp.

Takie odbarwienia mogą stawać się bardziej widoczne wskutek korzystania z zmywaczy do paznokci zawierających aceton. Osoby, które chcą uniknąć tego rodzaju sytuacji powinny zaopatrzyć się w zmywacz witaminowy, bezacetonowy.

4. Żółte paznokcie jako skutek wykonywania danej profesji

Żółte zabarwienie paznokci często jest wynikiem długotrwałej, nieprawidłowej pielęgnacji lub regularnego narażenia na pewne substancje chemiczne, co może mieć związek z określoną profesją. W takich przypadkach płytki paznokciowej grozi osłabienie, co prowadzi do jej kruchości, szorstkości, zmiany koloru oraz czasem nawet kształtu.

Spośród czynników wpływających na powstawanie żółtych paznokci warto wymienić środki czystości zawierające alkohol, takie jak płyn do szyb i luster, czy zmywacze do paznokci zawierające aceton. Wpływ na to mogą też mieć substancje używane w przemyśle chemicznym, takie jak 4,4′-metylenodianilina do produkcji żywic epoksydowych, barwniki, np. dinitrobenzen lub dinitrotoluen.

W niektórych przypadkach żółte zabarwienie paznokci może wynikać z ekspozycji na środki ochrony roślin, takie jak dikwat lub parakwat. Warto zwracać uwagę na te czynniki, ponieważ zdrowe paznokcie to nie tylko kwestia estetyki, ale także ogólnego stanu zdrowia.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze