Żółty katar u dziecka - charakterystyka kataru, przyczyny, leczenie
Żółty katar u dziecka zazwyczaj objawia się brakiem apetytu i rozdrażnieniem. Dodatkowo, problem ten może w znaczny sposób utrudnić maluchowi codzienne funkcjonowanie. O czym może świadczyć żółta wydzielina z nosa? Czy taki objaw jest niebezpieczny?
1. Co to jest katar?
Katar, zwany także nieżytem nosa, to jeden z typowych objawów alergii, ale również przeziębienia spowodowanego infekcją wirusową. Osoba przeziębiona zmuszona jest wydmuchiwać kilkanaście razy dziennie bezbarwną i wodnistą wydzielinę z nosa. Wirusy odpowiadające za przeziębienie przenoszą się drogą kropelkową. Możemy się nimi zarazić od chorego, który kicha lub kaszle w naszym towarzystwie. Do zarażenia wirusami przeziębienia może dojść wtedy, kiedy połkniemy zainfekowane powietrze. Do zespołu symptomów związanych z zapaleniem błony śluzowej nosa, gardła i zatok przynosowych oprócz kataru, zaliczyć należy ból głowy, zatkany nos, drapanie gardła, swędzenie nosa.
U alergików katar również posiada wodnistą konsystencję oraz przezroczystą barwę. Ten rodzaj wydzieliny może powodować swędzenie oraz zaczerwienienie nosa. Przewlekły katar u pacjenta może być objawem uczulenia na pewne alergeny np. sierść psa, sierść kota, kurz, pyłki, roztocza.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
2. Co oznacza żółty katar u dziecka?
2.1. Żółty katar zatokowy
Katar zatokowy o charakterystycznej żółtawej barwie często występuje wraz z innymi objawami takimi jak: ból głowy pojawiający się przy schylaniu, uczucie zatkanych zatok. Taki rodzaj kataru bywa nie tylko niezwykle problematyczny, ale również niebezpieczny. Niewielu rodziców ma świadomość, że żółta wydzielina z nosa wymaga pilnego leczenia, a nieleczona może skutkować poważnymi powikłaniami. Brak odpowiedniej terapii w tym przypadku może doprowadzić do zakrzepu zatoki jamistej. U niektórych dzieci może dojść również do powstania ropnia podokostnowego w obrębie oczodołu. Ile trwa katar zatokowy? Młodzi pacjenci mogą uskarżać się na niego nawet przez trzy tygodnie.
2.2. Bakteryjne zakażenie górnych dróg oddechowych
Żółty katar u dziecka, a także u osoby dorosłej nie zawsze związany jest z zapaleniem zatok. U niektórych pacjentów objaw ten sygnalizuje zakażenie górnych dróg oddechowych o podłożu bakteryjnym. Taki rodzaj wydzieliny charakteryzuje się nieprzyjemnym, ropnym zapachem. Żółta wydzielina z nosa u małego dziecka często pojawia się jako następstwo kataru wywołanego wirusami. Jest to sytuacja typowa, kiedy dochodzi do nadkażenia o podłożu bakteryjnym.
3. Leczenie żółtego kataru u dziecka
Żółty katar, podobnie jak katar zielony może świadczyć o toczącej się w organizmie infekcji. Wymaga on odpowiedniej terapii, w przeciwnym razie może doprowadzić do powikłań. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: co na żółty katar u dziecka? Zupełnie inaczej leczy się katar zatokowy, a inaczej bakteryjne zakażenie górnych dróg oddechowych. Dzieciom zmagającym się z katarem zatokowym zwykle przepisywane są niesteroidowe leki przeciwzapalne (ukierunkowane są one na zwalczenie gorączki oraz stanu zapalnego), preparaty do nosa zawierające naturalną wodę morską. W leczeniu kataru zatokowego wykorzystuje się również inhalacje zatok oraz nosa.
W przypadku kataru spowodowanego bakteryjnym zakażeniem górnych dróg oddechowych zaleca się stosowanie leków mukolitycznych (rozrzedzających gęstą wydzielinę nosową oraz zatokową). Niezbędne może okazać się również stosowanie tabletek oraz kropli do nosa, których zadaniem jest obkurczanie naczyń krwionośnych w obrębie jamy nosowej. Lekarz diagnozujący dziecko może przepisać również określony antybiotyk, który spowolni namnażanie się chorobotwórczych bakterii, a także zniszczy żywe komórki tych patogenów.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.