Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr Małgorzata Mazurek

Zooterapia (animaloterapia) – czyli jak zwierzęta pomagają nam wyzdrowieć

Avatar placeholder
06.10.2021 15:25
Zooterapia (animaloterapia) – czyli jak zwierzęta pomagają nam wyzdrowieć
Zooterapia (animaloterapia) – czyli jak zwierzęta pomagają nam wyzdrowieć (adobestock)

Człowiek od początku związany był ściśle z naturą, w tym z żyjącymi na jej łonie zwierzętami. W jednych czasach stanowiły obiekt czci, w innych obiekt polowania w celu zdobycia mięsa lub futra. Okazały się pomocne przy pracach polowych, by w końcu zostały docenione nie tylko nasi obrońcy, ale i wierni towarzysze.

Dopiero jednak lata 60 i 70 XX wieku udowodniły, iż odczuwane dobre samopoczucie w kontakcie ze zwierzętami ma potwierdzenie naukowe. Pojawiły się pierwsze badania mówiące o oddziaływaniu zwierząt na zdrowie psychiczne i somatyczne, co przyczyniło się do wykorzystywania ich do celów terapeutycznych; rehabilitacyjnych.

Do zwierząt najczęściej wykorzystywanych w terapii chorób somatycznych i psychicznych należą:

  • Konie (hipoterapia) – w Polsce oficjalnie wprowadzona od 1988r. Nieoceniona pomoc w rehabilitacji osób m.in. z porażeniem dziecięcym, stwardnieniem rozsianym, gdzie podczas kontaktu ze zwierzęciem ciało człowieka ma szanse się zrelaksować, zmniejszyć napięcie mięśni przy okazji pracując nad poprawą równowagi, koordynacją oraz orientacją przestrzenną.
  • Psy (dogoterapia, kynoterapia) – w Polsce oficjalnie od 1996r. Odpowiednio wyszkolony pies, prowadzony przez terapeutę jest swoistym motywatorem do rehabilitacji np. u osób z autyzmem](https://portal.abczdrowie.pl/tag/autyzm/5984464469676673), już sam kontakt z psem może wpływać na proces otwierania się na świat zewnętrzny.
  • Koty (felinoterapia) – w Polsce oficjalnie od ok. 2004r. Głaskanie i przytulanie tych zwierząt w przyjemny dla pacjenta sposób zmniejsza ciśnienie krwi, usprawnia kończyny, co istotne jest m.in. u osób chorujących na artretyzm. Dźwięki wydawane przez koty jak mruczenie dodatkowo uspokajają, relaksują.
  • Delifiny (delfinoterapia) – początki do lata 70 XX wieku w Stanach Zjednoczonych.
Zobacz film: "Wpływ zwierząt w domu na rozwój dziecka"
Poznaj zdrowotny wpływ posiadania zwierzęcia
Poznaj zdrowotny wpływ posiadania zwierzęcia [9 zdjęć]

Zwierzę w domu wymaga poświęcenia czasu, pieniędzy i opieki, ale pupil daje w zamian więcej, niż myślisz.

zobacz galerię

Oczywiście leczniczy wpływ na człowieka ma kontakt również z innymi zwierzętami jak np. króliki czy coraz popularniejsze w Polsce – alpaki, czy też zwierzęta gospodarcze. Jednak nadal konie, psy, koty i delfiny nadal mieszczą się w kanonie zwierząt najdłużej zaangażowanych w terapię człowieka.

Z zooterapii korzystają zarówno osoby z niepełnosprawnościami fizycznymi; ruchowymi jak i intelektualnymi, cierpiące na autyzm; zespół Aspergera, osoby z zaburzeniami zachowania, deficytami poznawczymi, chorzy psychicznie i somatycznie m.in. na depresje, stany lękowe, nerwice a także stwardnienie rozsiane. Ze względu na to, iż terapia odbywa się w głównej mierze na interakcji, bezpośrednim kontakcie – jest to również cenne doświadczenie dla osób niewidomym czy niesłyszących.

Terapia ze zwierzętami najczęściej kojarzona jest z pracą z dziećmi, natomiast coraz szersze zastosowanie odnajduje w pracy z osobami doświadczającymi stresu, osamotnienia, zagubienia, w tym także w pracy z osobami w podeszłym wieku, które nie muszą posiadać zdiagnozowanej choroby, by móc czerpać ogromne korzyści z kontaktu ze zwierzęciem.

Jak zwierzęta wpływają na zdrowie?
Jak zwierzęta wpływają na zdrowie? [7 zdjęć]

Kiedy wracasz do domu do mruczenia lub merdającego ogona po stresującym dniu i czujesz nagły przypływ

zobacz galerię

Aspekty oddziaływania zwierząt to przede wszystkim wpływ emocjonalny – im silniejsza więź między człowiekiem i zwierzęciem tym lepsze efekty zooterapii oraz stymulacja sensoryczna, gdzie przez kontakt ze zwierzęciem uaktywnia się rozwój zachowań społecznych oraz usprawniają funkcje poznawcze. Czas spędzony ze zwierzęciem ma również cechy rekreacji, podczas której można się zrelaksować, ćwiczyć własną skuteczność, zwiększać samoocenę; kontrolę nad emocjami. Ponadto jest to doskonały zestaw ćwiczeń fizycznych, gdyż zooterapia często związana jest z ruchem (szczególnie hipoterapia).

Nieoceniony również jest psychosomatyczny wpływ zooterapii, czyli wpływ funkcji psychologicznych na zdrowie somatyczne. To, co najważniejsze, to fakt, że podczas terapii ze zwierzętami wszystkie opisane funkcje zooterapii mogą być realizowane jednocześnie, a animaloterapia stanowi kolejną, skuteczną propozycję na drodze do odzyskiwania zdrowia bądź łagodzenia objawów chorób.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze