Trwa ładowanie...

Zrób to godzinę po posiłku. Wystarczą dwie minuty, by zmniejszyć ryzyko groźnych schorzeń

 Karolina Rozmus
14.08.2022 18:04
Krótki spacer po posiłku zapobiega gwałtownym spadkom glukozy we krwi
Krótki spacer po posiłku zapobiega gwałtownym spadkom glukozy we krwi (Getty Images)

Nie ma wątpliwości, że ruch to zdrowie, a spacer po posiłku to najlepszy sposób, by pozbyć się uczucia ciężkości, usprawniając tym samym trawienie, a także zapobiegając otyłości i gwałtownym skokom glukozy we krwi. Według najnowszych badań już dwuminutowy, energiczny spacer ma bardzo korzystny wpływ na zdrowie.

spis treści

1. Spacer po obiedzie chroni przed cukrzycą

Naukowcy z Uniwersytetu w Limerick odkryli, że krótki spacer, może zapobiegać wahaniom cukru we krwi, chroniąc przed cukrzycą typu 2. i jej powikłaniami. Nieleczona lub źle leczona cukrzyca to zwiększone ryzyko choroby niedokrwiennej serca, udaru mózgu oraz zawału serca, niewydolności nerek, retinopatii cukrzycowej czy uszkodzeń w obrębie układu nerwowego.

Na łamach "Sports Medicine" badacze dowodzą, że choć już stanie po posiłku zamiast siedzenia na kanapie może pozytywnie wpływać na glikemię, to jeszcze lepszy byłby mało forsowny spacer.

Zobacz film: "Czego unikać, aby zmniejszyć ryzyko cukrzycy"
Badacze przekonują, że wystarczy kilka minut
Badacze przekonują, że wystarczy kilka minut (Pixabay)

Według wyników ich badań optymalny w tym kontekście jest spacer trwający 15 minut, ale już nawet energiczny trwający od dwóch do pięciu minut marsz może wpłynąć pozytywnie na glikemię poposiłkową. Kluczem jest jednak czas, w którym rozpoczniemy spacer: według ekspertów najlepiej, by odbył się około 60-90 minut po spożyciu posiłku.

To jest bowiem moment, kiedy poziom cukru osiąga szczyt – później natomiast nierzadko bardzo gwałtownie spada. Takie wahania glukozy we krwi może powodować hipo- lub hiperglikemię i nie wpływają korzystnie na zdrowie, zarówno osób z cukrzycą, jak i tych, u których nie zdiagnozowano zaburzeń gospodarki węglowodanowej.

2. Jak zabiegać wahaniom cukru we krwi?

Główny autor recenzji, Aidan Buffey w rozmowie z "The Sun" sugeruje, by krótkie poobiednie spacery włączyć na stałe do naszego rytmu dnia. Przyznaje, że w kształtowaniu takiego nawyku pomocne mogą być aplikacje odmierzające czas do i w trakcie spaceru, a także zmiana pewnych przyzwyczajeń związanych z posiłkami.

Buffey sugeruje, by będąc w pracy, lunch jadać poza biurem, co wymaga podjęcia aktywności fizycznej w postaci krótkiego spaceru, a także – zamiast pisać maile do współpracowników, postawić na kontakt bezpośredni, wymagający wstania sprzed komputera.

By zapobiec wahaniom glikemii, należy również zadbać o dietę. Badania wskazują, że posiłki powinny być spożywane regularne, w stałych odstępach czasu, a także zawierać odpowiednią ilość błonnika. Ten z kolei może zapobiegać zarówno cukrzycy, jak i jej powikłaniom, obniżając ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. W diecie zapobiegającej wahaniom cukru ważne jest także właściwe bilansowanie posiłku i unikanie nadmiernej ilości soli, cukru oraz tłuszczów.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze