Ciągle budzisz się nad ranem? Lepiej przebadaj ten narząd
Sen jest kluczowy dla regeneracji, a pobudka jest sygnałem, że organizm jest wypoczęty i gotów do kolejnego dnia. Ale jeżeli bezsenność wyciąga cię z łóżka przed świtem, to jest to bardzo ważny sygnał i nie należy go ignorować.
1. Stres, zaburzenia hormonalne, a może cukrzyca?
Czy budzisz się o 4 nad ranem? Tak wczesna pobudka może mieć związek z funkcjonowaniem mózgu, który interpretuje zbliżający się świt jako sygnał do wybudzenia.
Najczęściej jednak za nocne pobudki odpowiada nadmierny stres. Są one również typowe dla osób starszych, bo wraz z wiekiem spada produkcja melatoniny. Pobudka przed świtem może również wskazywać na wahania hormonalne typowe dla okresu menopauzy, a także ciąży.
Kolejny powód to dysfunkcja tarczycy objawiająca się nieprawidłowymi stężeniami hormonów, w tym TSH. Warto więc regularnie badać stężenie hormonów i pamiętać o USG tarczycy. Nad ranem może również dojść do gwałtownego spadku glukozy we krwi. U diabetyków to zjawisko nosi nazwę hipoglikemii nocnej. Wówczas zbyt wysoki poziom insuliny, nadmierna aktywność fizyczna w ciągu dnia czy spożywanie alkoholu mogą sprawić, że stężenie glukozy we krwi jest niebezpiecznie niskie – poniżej 70 mg/dl.
Osoby cierpiące na zespół niespokojnych nóg (RLS) oraz z bezdechem sennym to kolejna grupa, która częściej budzi się w środku nocy. Z kolei według ekspertów z Mayo Clinic bezsenność może być powiązana także z przewlekłym bólem, astmą, chorobą refluksową, chorobami neurodegeneracyjnymi, a nawet rakiem.
2. Może prowadzić do cukrzycy, otyłości i chorób serca
Regularne budzenie się w środku nocy lub o świcie, problemy z ponownym zaśnięciem, które powodują zmęczenie, spadek koncentracji czy drażliwość w ciągu dnia, są objawami zaburzeń snu, takich jak bezsenność.
Badania przeprowadzone na populacji amerykańskiej wykazały, że problem ten może dotyczyć nawet 35 proc. społeczeństwa. Tymczasem przeciągające się niedobory snu, jak pokazują badania, mogą prowadzić do większego ryzyka wystąpienia różnych problemów zdrowotnych, takich jak: otyłość spowodowana zaburzeniami w wydzielaniu leptyny i greliny, zaburzenia funkcji poznawczych, nadciśnienie tętnicze czy choroby układu sercowo-naczyniowego.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.