Zupa z cukinii z kurkumą i czarnym pieprzem. Smaczny przepis
Uwielbiam lato i jesień za dostępność świeżych owoców i warzyw. Warto korzystać, bo to witaminowe bomby, które dostarczają organizmowi tego, co najlepsze dla zdrowia. Jednym z najzdrowszych warzyw w sezonie jest cukinia, w której nie odkładają się metale ciężkie.
1. Właściwości zupy z cukinii z kurkumą i pieprzem
Chociaż jej uprawa zaczęła się w Ameryce Południowej, to do Polski cukinia trafiła z Włoch. Z języka włoskiego “zucchina” to mała dynia. To pyszne warzywo odznacza się pokaźną dawką witamin z grupy B, witaminy C i K. Znajdziemy w niej ponadto żelazo, potas i magnez.
Cukinia wspomaga pracę jelit i poprawia metabolizm. Jest lekkostrawna, odkwasza organizm i wspomaga usuwanie z niego toksyn. Warzywo stwarza szereg kulinarnych możliwości. Możesz je jeść na surowo, zrobić z niego zupę krem, leczo lub ciasto.
Im cukinia jest młodsza, tym smaczniejsza. Jak przygotować z niej zupę?
Sekretnym dodatkiem, który nie tylko poprawia smak zupy, ale dodaje jej zdrowotnych właściwości jest połączenie kurkumy z czarnym pieprzem. Kurkuma to jedna z najzdrowszych przypraw na świecie, ale zawarta w niej kurkumina jest najlepiej przyswajalna, jeżeli połączymy ją z pieprzem - dzięki zawartej w nim piperynie zwiększamy przyswajanie kurkuminy w organizmie aż o 2000 proc.
Liczne badania prowadzone między innymi w Wielkiej Brytanii i USA ujawniają, że kurkuma chroni przed nowotworami. Badacze wymieniają, że chodzi tu przede wszystkim o raka płuc, wątroby, trzustki, jelit, skóry, jamy ustnej, głowy, przełyku, żołądka, piersi i prostaty.
Stosowanie kurkumy przyniesie ulgę wątrobie, trzustce oraz jelitom, ponieważ reguluje proces trawienia. Ma wpływ na produkcję żółci oraz enzymów trzustkowych, ponadto działa rozkurczająco i podkręca metabolizm. Przyprawa sprzyja usuwaniu cholesterolu z tętnic oraz rozbijaniu komórek tłuszczowych. To zatem świetny sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów oraz oczyszczeniu krwiobiegu z toksyn i złogów.
Pamiętaj jednak, że aby nasz organizm mógł maksymalnie skorzystać z dobroczynnych właściwości zawartych w przyprawie, konieczne jest stosowanie jej razem z czarnym pieprzem, który zawiera piperynę. To ten bioaktywny składnik wpływa na maksymalne wchłanianie kurkuminy we krwi.
2. Zupa z cukinii - przepis:
Potrzebne składniki:
- 2 duże cukinie,
- 1 cebula,
- 2 ząbki czosnku,
- 3 łyżki masła do zupy + dodatkowa porcja do przygotowania później masła czosnkowego,
- 1 łyżka oliwy,
- 1 kostka bulionowa,
- pół naturalnego serka topionego w kostce,
- łyżeczka kurkumy,
- czarny pieprz,
- posiekana pietruszka,
- pieczywo.
3. Zupa z cukinii - przygotowanie
W dużym garnku z grubym dnem rozpuść 3 łyżki masła z łyżką oliwy. Dodaj posiekany czosnek i cebulę i poczekaj, aż się zeszklą. Następnie wrzuć pokrojoną cukinię, posól i popieprz i duś pod przykryciem aż cukinia będzie miękka. Powoli możesz przygotowywać bulion.
W oddzielnym garnuszku rozpuść kostkę rosołową z 800 ml wody i zagotuj. W między czasie posyp cukinię kurkumą i pieprzem i zamieszaj. Dodaj ugotowany bulion oraz pół serka topionego i gotuj pod przykryciem przez ok. 10 minut. Pod koniec gotowania dodaj posiekaną pietruszkę.
Gotowe!
Nie musisz dodawać śmietany, ani mąki. Serek topiony doskonale zagęści zupę. Jeśli chcesz, możesz zmiksować danie blenderem, by powstał krem z cukini.
Dobrze smakuje z grzankami z masłem czosnkowym. Wystarczy, że wymieszasz starty czosnek z masłem, posmarujesz pieczywo i zapieczesz. Jeżeli chcesz, możesz także dodać do zupy kilka lisków bazylii.
Smacznego!
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.