Zwiastuje udar. Znak, że skrzep przeszedł przez mózg
Udar mózgu jest wynikiem przerwania dopływu krwi do mózgu i stanowi trzecią najczęstszą przyczynę zgonów w Polsce. Pierwszym ostrzegawczym sygnałem może być TIA, inaczej nazywany mini-udarem. Niektóre z objawów TIA mogą wydawać się nieistotne i nie wzbudzać niepokoju, ale nie powinny być ignorowane.
1. TIA jest ostrzeżeniem przed udarem mózgu
W Polsce udar jest trzecią najczęstszą przyczyną zgonów i najczęstszą przyczyną trwałej niepełnosprawności u osób powyżej 40. roku życia. Statystyki pokazują, że co osiem minut jeden Polak doznaje udaru. Wielu z tych incydentów można uniknąć, na przykład zwracając uwagę na pozornie nieistotne objawy TIA.
Przemijający atak niedokrwienny, znany również jako TIA (z ang. transient ischemic attack), występuje, gdy mózg nie otrzymuje wystarczającej ilości krwi. Objawy TIA mogą przypominać udar, ale różnią się od niego tym, że znikają samoistnie, najczęściej w ciągu 24 godzin, a według American Association of Neurological Surgeons (AANS), zazwyczaj ustępują w ciągu 10 do 20 minut.
Takie zjawisko ma miejsce, ponieważ skrzeplina, która blokuje dopływ krwi do mózgu, rozpuszcza się lub przemieszcza, co tymczasowo przywraca prawidłowy przepływ krwi. TIA, mimo że jest mniej intensywny, jest równie niebezpieczny, ponieważ często jest zapowiedzią udaru. Szacuje się, że jedna na 12 osób, które doświadczyły TIA, doznaje udaru w ciągu następnych siedmiu dni.
2. Objawy TIA zauważysz w rękach lub nogach
Według AANS, typowe objawy przemijającego ataku niedokrwiennego to:
- problemy z mówieniem lub zrozumieniem innych,
- utrata lub niewyraźne widzenie w jednym oku,
- utrata siły w kończynach.
Towarzystwo neurochirurgiczne informuje, że w przypadku TIA może wystąpić również takie zjawisko jak drętwienie ręki lub nogi. Eksperci zwracają uwagę, że nawet jeśli wszystkie objawy ustąpią, to niezbędne jest jak najszybsze skontaktowanie się z lekarzem.
Udar lub TIA mogą objawiać się również przez zaburzenia równowagi, koordynacji lub zdolności poruszania się, silny ból głowy, dezorientację lub utratę pamięci. Każda z tych dolegliwości powinna być sygnałem do natychmiastowego wezwania pomocy.
Warto pamiętać, że nasz styl życia przyczynia się do najczęstszego typu udarów - udaru niedokrwiennego. Są to czynniki modyfikowalne, które każdy z nas ma możliwość wyeliminować: palenie tytoniu, wysoki poziom cholesterolu, brak leczenia lub zła kontrola cukrzycy, brak aktywności fizycznej i otyłość.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.