Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Zwichnięcia stawów palców ręki

Zwichnięcie stawów palców ręki oznacza, że powierzchnie stawowe palców są przesunięte wobec siebie, nie ma między nimi kontaktu.
Zwichnięcie stawów palców ręki oznacza, że powierzchnie stawowe palców są przesunięte wobec siebie, nie ma między nimi kontaktu. (Adobe Stock)

Zwichnięcie stawów palców ręki oznacza, że powierzchnie stawowe palców są przesunięte wobec siebie, nie ma między nimi kontaktu. Kość przemieszcza się wewnątrz torebki stawowej lub poza nią. Zwichnięcie może także równocześnie doprowadzić do uszkodzeń obejmujących więzadło, chrząstkę lub samą torebkę stawową. Zwichnięciu może towarzyszyć również złamanie, co utrudnia leczenie. Zwichnięcie pojawia się w większości przypadków wskutek urazu mechanicznego, najczęściej podczas uprawiania sportów zespołowych, takich jak siatkówka czy koszykówka, ale także wskutek porażenia i zwiotczenia mięśni oraz stanów zapalnych lub nowotworów.

spis treści

1. Zwichnięcia stawów palców u ręki

Zwichnięcia stawów palców ręki to przede wszystkim zwichnięcia w stawach międzypaliczkowych bliższych, które powstają na skutek urazu powodującego przerost stawu. Jeśli dochodzi do uszkodzenia kciuka, najczęściej zwichnięty jest staw śródręczno-paliczkowy.

Możliwe jest także niecałkowite zwichnięcie, nazywane podwichnięciem. Oznacza to, że powierzchnie stawowe są tylko przesunięte wobec siebie, nie tracąc między sobą kontaktu.

Zwichnięcie stawów palców ręki wywołuje:

Zobacz film: "Postępowanie w przypadku złamania ręki"
  • silny ból stawu,
  • obrzęk stawu,
  • krwiak,
  • przymusowe ustawienie palca,
  • trudności w poruszaniu palcem,
  • zniekształcenie wyglądu stawu.

2. Leczenie zwichnięć stawów palców

Na początek stosuje się zimne lub kwaśne okłady, które zmniejszają obrzęk. Nie jest trudno nastawić uszkodzony element ciała, ale powinno się to odbyć po wcześniejszym prześwietleniu palca, ponieważ często przy zwichnięciach pojawiają się złamania. Prześwietlenie pozwala także na potwierdzenie diagnozy. Nie powinno się nastawiać żadnego stawu samodzielnie – powinna to zrobić wykwalifikowana osoba, gdyż nastawianie bez odpowiedniej wiedzy medycznej może znacząco pogorszyć stan stawu. Stawy palców ręki lekarz nastawia w znieczuleniu miejscowym, ponieważ jest to bolesny proces.

W przypadku powikłań, takich jak złamanie, leczenie obejmuje operację chirurgiczną w znieczuleniu ogólnym. Palec zostaje unieruchomiony razem z najbliższym palcem za pomocą opatrunku gipsowego lub zwykłego zazwyczaj na 3-4 tygodnie. Później stosuje się specjalne ćwiczenia rehabilitacyjne, wzmacniające stawy i mięśnie palców i dłoni. Przykładami takich ćwiczeń są:

  • zaciskanie pięści na gumowym przedmiocie i wytrzymywanie tak przez kilka sekund,
  • rozciąganie gumki owiniętej wokół każdego palca i wytrzymanie tak przez kilka sekund,
  • przyciąganie pojedynczo wszystkich palców oprócz kciuka w stronę wierzchu dłoni.

Jeśli po zdjęciu gipsu i ćwiczeniach rehabilitacyjnych wzmacniających staw palec będzie zbyt długo sztywniał (poruszanie nim może być utrudnione jeszcze przez kilka miesięcy), konieczna może być operacja. Po zwichnięciu zwiększa się także ryzyko pojawienia się zapalenia uszkodzonego stawu oraz kolejnych zwichnięć. Przez kolejnych kilka tygodni po nastawieniu palca należy zakładać opatrunek na uszkodzony staw, jeśli planuje się uprawianie sportu. Nie powinno się rozpoczynać treningu wcześniej niż 5-6 tygodni od momentu uszkodzenia.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze