Trwa ładowanie...

Życie z kamicą nerkową

 Aleksandra Miłosz
31.07.2023 16:31
Życie z kamicą nerkową
Życie z kamicą nerkową

Kamica nerkowa to jedna z tych chorób, które nie zawsze dają się całkowicie wyleczyć. Wielu pacjentów, którzy już raz jej doświadczyli, znajduje się w grupie ryzyka jej nawrotu, który często jest nieunikniony. Można za to stosować odpowiednią profilaktykę, która zmniejszy częstotliwość nawrotów kamicy, obniży ryzyko ponownego utworzenia się kamienia i poprawi jakość życia.

spis treści

1. Nawadniaj organizm

Zmiana nawyków życia to pierwszy punkt na liście odpowiedniej profilaktyki kamicy nerkowej. Warto rozpocząć od zmiany diety i codziennie wypijać od 2,5 do nawet 3 litrów płynów. Nie należy jednak wypijać dwóch butelek na raz, tylko przyjmować płyny regularnie, w ciągu całego dnia. To, jakie napoje znajdą się w naszej diecie jest równie ważne, co ilość, którą mamy przyjmować. Najlepiej, aby były to napoje o pH zbliżonym do obojętnego, a najlepszym wyborem będzie niegazowana woda. Unikajmy za to czarnej kawy, herbaty i alkoholu. Przy okazji wypijania dużej ilości płynów warto kontrolować ilość i kolor wydalanego moczu. Powinno to być 2–2,5 litra jasnego, słomkowego moczu dziennie.

Dowiedz się więcej

2. Zmień dietę i ruszaj się

Zobacz film: "Kamica nerkowa"

Należy też zadbać o odpowiednią dietę, która ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Warto ją jednak wprowadzić po konsultacji z lekarzem, ponieważ różne rodzaje kamieni nerkowych warunkują inny rodzaj diety. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, aby dieta była zrównoważona i zróżnicowana. Powinno znaleźć się w niej dużo warzyw, owoców, szczególnie tych cytrusowych, oraz produktów bogatych w błonnik. Dieta dla osób z kamicą nerkową powinna obfitować w jak największą liczbę posiłków ubogich w szczawiany, takich jak: jajka, jabłka, biały ryż, kalafior i winogrona, i unikać czekolady, truskawek, orzechów, szpinaku i buraków. Ponadto w ciągu dnia powinno się spożywać odpowiednią ilość wapnia i ograniczyć spożywanie soli do 3–5 g dziennie. Warto też zmniejszyć ilość spożywanego mięsa, a białko zwierzęce zastępować białkiem roślinnym z awokado i zielonego groszku. Aby wspomóc zdrową dietę, koniecznie trzeba zwiększyć ilość aktywności fizycznej i 2–3 razy w tygodniu biegać, jeździć na rowerze czy pływać.

3. Wspomagaj nerki naturalnie

Świetnym sposobem na utrzymanie nerek w dobrej formie jest wspomaganie ich pracy suplementami diety w postaci tabletek i ziół. Wybierzmy np. borówkę brusznicę, krwawnik, pokrzywę, mącznicę, rdest ptasi, perz, mniszek lekarski i skrzyp polny.

4. Wizyty u urologa

Wielu z nas często niepotrzebnie obawia się lub wstydzi wizyty u urologa. Jeśli tak jest, warto wcześniej się do niej przygotować i wiedzieć, czego możemy się spodziewać. W przypadku stwierdzenia kamicy nerkowej lekarz na pewno określi częstotliwość wizyt kontrolnych. Udając się na jedną z nich, należy wziąć ze sobą wszystkie dotychczasowe wyniki krwi i moczu, wykonane badania USG oraz spisać listę dolegliwości, które odczuwaliśmy w ostatnim czasie. To pomoże lekarzowi określić nasz stan zdrowia i dostosować do niego dalsze leczenie. W wypadku ponownego powstania kamieni w nerkach, lekarz z pewnością podejmie odpowiednie kroki, które będą miały na celu jego pozbycie się. Wszystko zależy od tego, jakiej wielkości i jakiego rodzaju jest kamień. Niektóre z nich uda się rozpuścić farmakologicznie, inne trzeba będzie usunąć laserowo, a jeszcze inne najlepiej będzie „urodzić”.

Kamica nerkowa jest poważną chorobą, która może uprzykrzyć życie każdemu choremu. Jednak odpowiednia profilaktyka pomoże zapobiec ponownemu wytworzeniu się kamieni powodujących uporczywy ból i sprawi, że wizyty u urologa staną się sporadycznym obowiązkiem.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze