Trwa ładowanie...

Życie za mgłą - zaćma, objawy, sposoby walki z zaćmą, ryzyko powikłań

Życie za mgłą - zaćma, objawy, sposoby walki z zaćmą, ryzyko powikłań
Życie za mgłą - zaćma, objawy, sposoby walki z zaćmą, ryzyko powikłań

Zaćma dotyka zwykle osób po 60 r.ż., coraz częściej jednak z problemem spotykają się osoby młodsze. Zaawansowana wiedza lekarzy oraz nowoczesne technologie pozwalają w krótkim czasie, skutecznie rozprawić się z chorobą. Co warto wiedzieć i kiedy należy wykonać zabieg zapytaliśmy prof. dr hab. n. med. Bartłomieja Kałużnego.

Klinika Okulistyczna Oftalmika z Bydgoszczy jest jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie ośrodków zajmujących się w leczeniem zaćmy w Polsce. Specjaliści na pierwszym miejscu stawiają bezpieczeństwo i komfort życia pacjentów. Jeśli masz wątpliwości, czy warto zdecydować się na zabieg, tu znajdziesz wszystkie odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

1. Ciemność widzę

Zaćma jest główną przyczyną ślepoty na świecie, w Polsce choruje na nią 2,4 % populacji, w szczególności dotyczy to osób powyżej 60 roku życia, zdarzają się jednak pacjenci ok. 40 -50 roku życia. Dokładna przyczyna zaćmy nie jest znana, ale eksperci podkreślają rolę wolnych rodników tlenowych, które niszczą prawidłowe struktury soczewki oka, przez co sama soczewka staje się mętna. Co jeszcze działa na niekorzyść naszych oczu? Przyczyny mogą być różne, np. proces starzenia się organizmu, przewlekła cukrzyca, kuracja lekami sterydowymi, a także szkodliwe promieniowanie UV.

Pierwsze niepokojące objawy, to pogarszająca się ostrość widzenia. W późniejszym stadium zaćmy, obraz może być widziany „jakby przez mgłę”. Zauważalna jest też mniejsza intensywność kolorów. Zaćma nie pojawia się z dnia, na dzień. Pracujemy na nią latami. Jednak nie ma żadnych naukowych dowodów, że odpowiednia dieta może zapobiec lub opóźnić zaćmę.

Zobacz film: "Implanty soczewek"
Wszczepienie sztucznej soczewki to jedyny skuteczny sposób na walkę z zaćmą.
Wszczepienie sztucznej soczewki to jedyny skuteczny sposób na walkę z zaćmą.

2. Skuteczne usunięcie zaćmy

Operacyjne usunięcie zmętniałej soczewki i wszczepienie w jej miejsce sztucznej, jest jedynym skutecznym sposobem w walce z zaćmą. "Decyzja o operacji w większości przypadków jest oczywista, chociaż zdarzają się sytuacje, że nawet doświadczony okulista ma wątpliwości, czy bardzo początkowa zaćma, którą obserwuje w lampie szczelinowej jest przyczyną dolegliwości zgłaszanych przez pacjenta. Czasem lekarz może jednak zadecydować o rezygnacji z usunięcia nawet zaawansowanej zaćmy. Zdarza się tak, gdy podczas wywiadu i badania rozpoznane zostaną inne choroby oka, które trwale obniżają ostrość wzroku, na przykład towarzyszący zanik nerwu wzrokowego. W takiej sytuacji operacja zaćmy nie poprawi widzenia, a jedynie narazi pacjenta na niepotrzebny stres. Niekiedy stan oka wymaga dodatkowych zabiegów, wtedy operację zaćmy łączy się z innymi, na przykład z przeszczepem rogówki, witrektomią lub operacją przeciwjaskrową" - tłumaczy prof. dr hab. n. med. Bartłomiej Kałużny z Kliniki Okulistycznej OFTALMIKA.

"W ostatnich latach, chirurgię zaćmy zrewolucjonizowało wprowadzenie do użytku laserów femtosekundowych. Jednym z nich jest ultranowoczesny laser femtosekundowy FEMTO LDV Z8 szwajcarskiej firmy Ziemer. Jest to niezwykłe narzędzie, dzięki któremu znaczna część operacji zaćmy zostaje wykonana z precyzją niedostępną dla ręki najlepszego chirurga. Laser jest delikatny i bezpieczny, zapewnia szybszą poprawę ostrości wzroku. Po zabiegu oko szybciej przechodzi rekonwalescencję, a pacjent tego samego dnia wraca do domu" – dodaje prof. dr hab. n. med. Bartłomiej Kałużny.

Dzięki femtosekundowemu laserowi, operacje zaćmy wykonywane są z idealną precyzją.
Dzięki femtosekundowemu laserowi, operacje zaćmy wykonywane są z idealną precyzją.

Współczesna chirurgia to niezwykle zaawansowana i precyzyjna procedura. Zabieg usunięcia zaćmy laserem, metodą femtofakoemulsyfikacji z powodzeniem można nazwać technologią przyszłości.

Podczas zabiegu usunięcia zaćmy, można dokonać korekty współistniejących wad wzroku. W zależności od przypadku i możliwości pacjenta, mogą być wszczepione soczewki standardowe lub bardzo zaawansowane z grupy premium.

Soczewki standardowe, jednoogniskowe pozwalają na korekcję podstawowej wady wzroku- krótkowzroczności lub nadwzroczności. Oznacza to, że pacjent nadal będzie korzystał z okularów korekcyjnych, lecz o bardzo małej mocy. Zabieg usunięcia zaćmy z wykorzystaniem soczewek jednoogniskowych, jest refundowany przez NFZ.

Doskonałym i bardzo innowacyjnym rozwiązaniem są soczewki z grupy premium. Należą do nich soczewki toryczne, które pozwalają na korekcję astygmatyzmu oraz soczewki wieloogniskowe, dające możliwość widzenia z różnych odległości bez użycia okularów. Korygują współistniejące wady wzroku pacjenta, a zastosowane w nich filtry UV i światła niebieskiego stanowią profilaktykę zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem, które jest najczęstszą przyczyną ślepoty u osób starszych.

Prof. dr hab. n. med. Bartłomiej Kałużny wykonuje zabieg na zaćmę.
Prof. dr hab. n. med. Bartłomiej Kałużny wykonuje zabieg na zaćmę.

Po zabiegu wszczepienia soczewek, pacjent znowu może widzieć bez korzystania z jednej lub dwóch par okularów. Komfort życia jest większy, oglądanie telewizji, czytanie, praca przy komputerze, a nawet odczytanie numeru nadjeżdżającego autobusu nie będzie już problemem. Brzmi nieprawdopodobnie? Tak, ale dziś jest to możliwe.

"Operacja wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, trwa ona ok. 15-20 minut, w tym czasie pacjent leży na plecach i obserwuje światełko w mikroskopie starając się nie ruszać okiem. Soczewka własna usuwana jest w całości, a w jej miejsce wszczepiany jest implant soczewki. Sztuczna soczewka pozostaje w gałce ocznej do końca życia i w zależności od jej rodzaju, pozwala na życie wolne od okularów. Wybór soczewki to decyzja na całe życie, warto o tym pamiętać decydując wraz z lekarzem o rodzaju implantu" – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Bartłomiej Kałużny z Kliniki Okulistycznej OFTALMIKA.

3. Powrót choroby?

Wszczepiana soczewka jest wykonana z materiału sztucznego, więc pozostaje przejrzysta. Może jednak dojść do zmętnienia torebki, w którą została wszczepiona. Stan ten nazywa się zmętnieniem torebki tylnej lub zaćmą wtórną. Objawy są podobne jak przy początkach zaćmy. W takim przypadku w zmętniałej torebce wykonuje się laserem otwór, zabieg ten nie wymaga pobytu w szpitalu i trwa zaledwie kilka minut. Można go wykonać w ramach NFZ.

Wybór soczewki podczas operacji zaćmy jest decyzją na całe życie.
Wybór soczewki podczas operacji zaćmy jest decyzją na całe życie.

4. Ryzyko powikłań

Nie ma leczenia, w tym także operacji w medycynie, które byłoby w 100 proc. wolne od ryzyka powikłań. Ryzyko istnieje nawet przy krótkich i rutynowo wykonywanych zabiegach. W przypadku zaćmy powikłania, które mogą doprowadzić do pogorszenia widzenia lub nawet utraty oka zdarzają się rzadko. Zazwyczaj powikłania są przejściowe (krwiak spojówki, obrzęk rogówki). Warto pamiętać, że jest to operacja, a nie procedura kosmetyczna.

Z operacją nie warto zwlekać, ponieważ średni czas oczekiwania na nią, w ramach NFZ wynosi powyżej 12 miesięcy. Zależy to oczywiście od danego ośrodka i jego możliwości operacyjnych. Najlepiej sprawdzić to w NFZ osobiście lub na stronie www (kolejki.nfz.gov.pl), lub pod numerem telefonu 800 804 007.

O wiele szybciej można wykonać zabieg prywatnie. Zazwyczaj od pierwszej wizyty u lekarza okulisty do zabiegu mija około 1-3 tygodni. To czas na przeprowadzenie niezbędnych badań i przygotowanie się do zabiegu. Terminy można sprawdzić w konkretnym ośrodku lub na stronie www.wyjdzzkolejki.pl

Decyzji o zabiegu usunięcia zaćmy nie należy odwlekać. Po operacji życie nabiera ostrości i kolorów, jest zdecydowanie bardziej komfortowe. W zależności od wyboru soczewek na zawsze można pożegnać się z okularami.

Więcej informacji: www.oftalmika.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze