Trwa ładowanie...

Żylaki macicy

Avatar placeholder
22.11.2022 10:54
Żylaki macicy
Żylaki macicy

Żylaki macicy to poważne schorzenie kobiet, które najczęściej nie zdają sobie sprawy, iż cierpią właśnie na żylaki macicy lub sromu. Problem ten jest najczęściej domeną kobiet w ciąży. Wówczas ich przyczyną jest uciskająca, rozrastająca się macica, napierająca na żyły znajdujące się w miednicy. Żylakom macicy u kobiet ciężarnych często także towarzyszą żylaki odbytu, tzw. hemoroidy, które są wynikiem zaburzenia pracy przewodu pokarmowego) i powodują zaparcia. Często pojawiają się także żylaki kończyn dolnych. Żylaki macicy diagnozowane są tylko u ginekologa i wymagają leczenia.

spis treści

1. Żylaki macicy a ciąża

Najczęściej ten rodzaj żylaków występuje u kobiet w ciąży. Oprócz ucisku rozrastającej się macicy na żyły miednicy, taki stan naczyń jest spowodowany zwiększonym wydzielaniem progesteronu, który zmniejsza sprężystość ścian żył. Wpływ mają więc zaburzenia hormonalne w ciąży.

Chociaż rzadko dochodzi do stanów, które mogłyby zagrażać zdrowiu albo życiu dziecka lub matki, to jednak nie wolno ich nigdy lekceważyć. Zaniedbanie takiego stanu może spowodować pojawienie się powikłań po porodzie. Ginekolodzy często wykonują badanie sprawdzające obecność żylaków macicy u kobiet w ciąży. W przypadkach, gdy zostaną one zdiagnozowane przez lekarza, a nie zaleci on żadnego leczenia, świadczy to o niewielkich zmianach i praktycznie braku możliwości wystąpienia powikłań żylaków macicy.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Należy jednak w takich sytuacjach raz na jakiś czas wykonywać powtórne badania, w celu sprawdzenia, czy stan żylaków nie pogorszył się.

Jeżeli żylaki macicy pojawiają się po porodzie, nie są one bezwzględnym przeciwwskazaniem do zajścia w kolejną ciążę. Niekiedy, jeżeli towarzyszą im inne schorzenia, lekarz ginekolog może nie zalecać planowania kolejnego potomstwa.

2. Leczenie żylaków macicy

Leczenie żylaków macicy jest zazwyczaj nieinwazyjne i bardzo proste. Stosowane jest leczenie zewnętrzne, poprzez aplikację na skórę płynów i kremów, których celem jest obkurczenie naczyń. Najczęściej preparaty takie zawierają wyciąg z kasztanowca. Zwiększa on napięcie naczyń krwionośnych, działa przeciwzapalnie.

Jeżeli takie leczenie miejscowe nie jest całkowicie skuteczne lub nie daje odpowiednich rezultatów, można zastosować leczenie operacyjne oraz zabiegi laserowe, skleroterapię. Takie leczenie powoduje całkowite wyeliminowanie żylaków macicy. Operacyjne usuwanie żylaków nie jest jednak zalecane w trakcie ciąży. Należy z tym poczekać aż do urodzenia dziecka, a najlepiej do końca okresu karmienia piersią.

Jeżeli zastosowane jest farmakologiczne leczenie żylaków, musi ono przebiegać pod nadzorem lekarza. Tyczy się tego także leczenie zewnętrzne. Wpływ niektórych leków na płód nie jest znany, dlatego też w trakcie ciąży nie jest zalecane przyjmowanie żadnych leków.

Niekiedy dochodzi do samoistnego ustąpienia żylaków po porodzie. Należy pamiętać, aby nigdy nie lekceważyć pojawiających się żylaków macicy. Takie schorzenie naczyń może bowiem z czasem doprowadzić do poważnych powikłań, m.in. stanu zapalnego żył lub zakrzepicy, a nawet być stanem zagrożenia życia. Należy przede wszystkim stosować profilaktykę żylaków, m.in. poprzez zażywanie dużej ilości witaminy C.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze