Żyły na rękach – co warto wiedzieć?
Żyły na rękach mogą być zlokalizowane powierzchownie lub głęboko. Wszystkie pełnią ważną rolę, ponieważ są elementem układu krwionośnego człowieka. Na ich kondycję wpływa wiele czynników, a wygląd może być nie tylko problemem estetycznym. Zdarza się, że opuchnięcie naczyń jest objawem chorób, takich jak niewydolność żylna oraz zakrzepica żył głębokich. Co warto wiedzieć?
1. Jakie są żyły na rękach?
Żyły na rękach to naczynia krwionośne, które prowadzą krew do serca. Mają wiotkie ściany i owalny przekrój. Ich ściany są zbudowane z błony zewnętrznej, warstwy mięśniowej i śródbłonka. Naczynia mogą posiadać zastawki zapobiegające cofaniu się krwi. Układ żylny kończyny górnej tworzą żyły głębokie oraz żyły powierzchniowe.
2. Żyły głębokie na rękach
Żyły głębokie kończyny górnej to naczynia żylne, które tworzą sieć położoną pod powięziami ramienia i przedramienia, pomiędzy poszczególnymi grupami mięśniowymi. Towarzyszą tętnicom, najczęściej jako dwie oddzielne żyły, kierujące się wzdłuż przeciwległych ścian tętnicy i łączące się między sobą.
Żyły głębokie kończyny górnej to:
- żyły palców,
- żyły głębokie ręki: żyły strony dłoniowej ręki, żyły strony grzbietowej ręki,
- żyły głębokie przedramienia i ramienia: żyły promieniowe, żyły łokciowe, żyły międzykostne: przednia, tylna, żyły wsteczne: promieniowa, łokciowa, żyły ramienne i żyły głębokie ramienia.
3. Żyły powierzchowne na rękach
Żyły powierzchowne kończyny górnej to naczynia żylne, które tworzą sieć położoną w podskórnej tkance łącznej i tłuszczowej, na powięzi kończyny. Nie posiadają odpowiadających tętnic.
Żyły powierzchowne kończyny górnej to:
- żyły powierzchowne palców: sieć dłoniowa palców, sieć grzbietowa palców,
- żyły powierzchowne ręki: żyły strony dłoniowej ręki, żyły strony grzbietowej ręki,
- żyły powierzchowne przedramienia i ramienia: żyła odpromieniowa, żyła odłokciowa, żyła pośrodkowa przedramienia.
Zobacz także:
4. Bardzo widoczne żyły na rękach
O ile niektórzy zastanawiają się na tym, jak uwidocznić żyły na rękach, o tyle dla innych osób przyczyną dyskomfortu są zbyt widoczne naczynia. Okazuje się więc, że żyły na rękach, a raczej ich widoczność, dla wielu osób są problem estetycznym.
Warto wiedzieć, co wpływa na wygląd żył. Okazuje się, że:
- genetyka (czyli „taka uroda”),
- spadek masy ciała, zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej,
- wiek (z wiekiem skóra staje się cieńsza i mniej elastyczna, przez co żyły stają się bardziej widoczne),
- wysiłek fizyczny (gdy rośnie ciśnienie w naczyniach, dochodzi do większego ich wypełnienia), przy czym po zaprzestaniu aktywności żyły na rękach stają się mniej widoczne,
- wysoka temperatura otoczenia.
Ponieważ na widoczność żył na rękach nie mamy wpływu, to gdy ich wygląd stanowi problem, nie pozostaje nic innego jak zaakceptować ten szczegół anatomii. Jeżeli to niemożliwe, warto pomyśleć o kontakcie z psychologiem.
5. Choroby żył kończyn górnych
Bardzo widoczne, opuchnięte żyły na rękach mogą być nie tylko problemem natury estetycznej, ale i wskazywać na choroby żył lub układu krążenia. Mogą mieć związek z urazami, infekcjami, stanami chorobowymi lub poważnymi zapaleniami.
Jeżeli w obrębie żył, nie tylko na rękach, pojawia się zaczerwienienie, bolesność lub owrzodzenie skóry nad żyłą, należy skontaktować się z lekarzem, ponieważ objawy te mogą wskazywać zapalenie lub zakrzepicę żył.
Zakrzepica może się rozwinąć zarówno w żyłach zmienionych żylakowato, jak i zdrowych. Największe związane z nią niebezpieczeństwo to ryzyko oderwania się skrzepliny i dostania się do serca i płuc. To może prowadzić do zawału serca lub zatorowości płucnej.
Główną przyczyną zakrzepowego zapalenia żył jest zwolnienie przepływu krwi i skutkiem:
- odwodnienia organizm,
- otyłości,
- długotrwałego leżenia w łóżku, dłuższe unieruchomienie ręki,
- chorób: zakaźnych serca i tętnic, cukrzycy,
- urazu i rozległych złamań, przeciążenie ręki.
Inną przyczyną pojawienia się nabrzmiałych żył jest nadciśnienie. Najczęściej borykają się z nim osoby otyłe, cierpiące na chorobę wieńcową lub narażone są na stres. Główne przyczyny to brak ruchu, nieracjonalna dieta, niehigieniczny tryb życia. Nie bez znaczenia się czynniki genetyczne.
Przy podwyższonym ciśnieniu krwi krew napiera na ściany naczyń krwionośnych, które są rozciągane. Tym samym żyły staja się nie tylko bardziej widoczne, ale i bolą (bolące żyły na rękach to typowy, najczęstszy objaw). Pojawia się również uczucie rozpierania żył.
Obserwuje się także bóle i zawroty głowy, kołatanie serca, szumy uszne. Żyły na rękach stają się bardziej widoczne także przy niewydolności krążeniowej, niedoczynności tarczycy, nieprawidłowej pracy komór serca lub przyjmowaniu doustnej antykoncepcji hormonalnej.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.