Trwa ładowanie...

Biegunka – wylecz ją skutecznie, a nie tylko zastopuj

Avatar placeholder
11.01.2022 14:14
Płatna współpraca z marką Smecta
(Adobe Stock)

Biegunka jest jedną z dysfunkcji układu pokarmowego. Pojawia się w wyniku zakażenia wirusowego albo bakteryjnego, ale powodować ją mogą również toksyny, alergie i nietolerancje pokarmowe, błędy dietetyczne, wady wrodzone dotyczące układu pokarmowego, a nawet stres czy nerwica. Biegunkę należy jak najszybciej wyleczyć, a nie tylko hamować jej objawy. Kompleksowe leczenie tej dolegliwości to jeden z najskuteczniejszych sposobów na uniknięcie niebezpiecznych powikłań. W jaki sposób to zrobić?

Mechanizm powstawania biegunki

Biegunka jest wynikiem upośledzenia wchłaniania i/lub zwiększonej sekrecji wody i elektrolitów w jelitach (1). Nagromadzenie tych płynów prowadzi do uszkodzeń błony śluzowej układu pokarmowego i biegunki. Wiąże się to z obecnością toksyn, które gromadzą się wraz z wodą i szkodliwie oddziałują na ludzki organizm.

O biegunce mówimy w sytuacji, kiedy wydalany stolec jest luźny lub płynny i/lub pojawia się 3 razy na dobę lub częściej (2). Zdarza się, że biegunce towarzyszą inne dolegliwości, np. gorączka lub podwyższona temperatura ciała, wymioty, nudności, bóle brzucha, zmęczenie i gorsze samopoczucie.

Rozróżniamy biegunkę ostrą, która trwa do 2 tygodni, oraz przewlekłą, która utrzymuje się dłużej i jest szczególnie niebezpieczna. Jednocześnie należy pamiętać, że przedłużająca się biegunka, która nie ustępuje po zastosowanym leczeniu wymaga konsultacji lekarskiej (3).

Jedną z najczęstszych przyczyn pojawienia się biegunki wirusowej u dzieci są rotawirusy (4). Stanowią też bodziec prowadzący do 21–58 proc. (5) hospitalizacji z powodu ostrej biegunki w Europie. Rotawirusy mogą wywołać biegunki również u osób dorosłych, szczególnie tych z obniżoną odpornością oraz osób starszych (6).

(Adobe Stock)

Zwalczanie objawów a wyleczenie biegunki

Bardzo często do zwalczania biegunki wybierane są leki, które hamują perystaltykę jelit (7). Jednak w ten sposób działamy tylko na objawy, a nie leczymy zaś samej dolegliwości. Tymczasem w leczeniu biegunki ważne jest kompleksowe podejście, czyli korzystanie z rozwiązań, które jednocześnie niwelują objawy oraz likwidują przyczynę ich występowania, a także odbudowują uszkodzoną błonę śluzową jelita.

Takie właściwości posiada diosmektyt. Jest on związkiem glinowo-krzemowym o działaniu miejscowym. Dzięki swojej strukturze wiąże toksyny odpowiedzialne za biegunkę (m.in. rotawirusy i bakterie E.coli), co pomaga sprawnie usuwać je z organizmu, skracając czas ich przebywania i szkodliwego działania w układzie pokarmowym (8).

Diosmektyt nie tylko więc hamuje objawy biegunki, ale również działa bezpośrednio na czynniki, które ją wywołują. Wspomaga organizm w pozbywaniu się drobnoustrojów ją wywołujących oraz w naturalny sposób powleka błonę śluzową układu pokarmowego, wspomagając jej regenerację. Dodatkowo zmniejsza stres oksydacyjny, który niekorzystnie wpływa na komórki jelita cienkiego, czyli enterocyty (9).

Diosmektyt jest substancją czynną obecną w leku Smecta. Nie spowalnia on ruchów jelit, więc wszelkie nagromadzone toksyny przesuwają się wraz z treścią pokarmową i są razem z nią wydalane (10). Dzięki temu jelita są oczyszczane, a błona śluzowa może się bezpiecznie odbudowywać i wchłaniać ważne mikroelementy i płyny. Ponadto Smecta chroni jelita przed działaniem czynników drażniących, np. kwasu solnego (11).

Lek Smecta w saszetkach może być bezpiecznie stosowany zarówno przez dzieci od 2. roku życia, jak i osoby dorosłe oraz starsze. Polecany jest jako preparat zwalczający objawy i przyczyny biegunki. Jest aktywny natychmiast po podaniu (12) i skraca czas trwania biegunki u dorosłych o 15 godzin (13). Ważne jest odpowiednie dawkowanie leku. Opakowanie Smecta 10 to pełna terapia dla jednej osoby.

**

SMECTA, Diosmectite, 1 saszetka zawiera 3 g diosmektytu w postaci glinokrzemianu. Substancje pomocnicze o znanym działaniu: glukoza, sacharoza. 1 saszetka zawiera 0,679 g glukozy i 0,27 g sacharozy. Postać farmaceutyczna: proszek do sporządzania zawiesiny doustnej. Wskazania do stosowania: leczenie ostrej biegunki u dzieci w wieku powyżej 2 lat w połączeniu ze stosowaniem doustnego płynu nawadniającego oraz ostrej biegunki u dorosłych, leczenie objawowe przewlekłej biegunki czynnościowej u dorosłych. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą (glukoza jednowodna, sacharynian sodu, aromat pomarańczowy, aromat waniliowy). Podmiot odpowiedzialny: IPSEN Consumer HealthCare, 65 Quai Georges Gorse, 92100 Boulogne Billancourt, Francja, Numer pozwolenia na dopuszczenie do obrotu wydanego przez MZ: R/0538 Data ostatniej aktualizacji: listopad 2019 r.

PRZED UŻYCIEM ZAPOZNAJ SIĘ Z ULOTKĄ, KTÓRA ZAWIERA WSKAZANIA, PRZECIWWSKAZANIA, DANE DOTYCZĄCE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH I DAWKOWANIE ORAZ INFORMACJE DOTYCZĄCE STOSOWANIA PRODUKTU LECZNICZEGO, BĄDŹ SKONSULTUJ SIĘ Z LEKARZEM LUB FARMACEUTĄ, GDYŻ KAŻDY LEK NIEWŁAŚCIWIE STOSOWANY ZAGRAŻA TWOJEMU ŻYCIU LUB ZDROWIU.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Płatna współpraca z marką Smecta
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze