Trwa ładowanie...

Ortopedia

Ortopedia i reumatologia

Ciało ludzkie składa się z blisko 206 kości. Układ kostny i stawowy zapewnia stabilny punkt mocowania dla tkanek miękkich. Kości połączone są ze sobą za pomocą więzadeł i ścięgien. Chronią ważne narządy wewnętrzne, np. mózg, serce, płuca. Pełnią również funkcję magazynu składników mineralnych, wapnia i fosforu, które są dostarczane do różnych części ciała przez krew. Kości i stawy w miarę upływu czasu słabną. Niewłaściwe odżywianie i niedobór składników odżywczych mogą prowadzić do uszkodzeń układu kostnego. Choroby reumatyczne dotyczą zwłaszcza osób w podeszłym wieku. To im także z powodu osteoporozy zdarzają się najczęściej urazy kości. Leczeniem operacyjnym urazów kości i chorób układu kostnego zajmuje się ortopedia.

Choroby układu kostno-stawowego to dziedzina reumatologii. Należą do nich m.in.: artroza, osteoporoza, artretyzm, jałowa martwica kości, zapalenie stawów, skrzywienia kręgosłupa. Urazami kości, stawów i więzadeł zajmuje się natomiast ortopedia. Nastawianie złamań, endoprotezowanie, chirurgiczne leczenie narządów ruchu to dziedzina ortopedy-traumatologa. Osteoporoza następuje na skutek rozrzedzania się kości. W wieku trzydziestu pięciu do czterdziestu lat zaczyna się proces rzeszotnienia kości w wyniku zaniku i ścieńczenia beleczek kostnych, którego nie można powstrzymać. Dopóki kościec jest zdolny do dźwigania ciężaru ciała, nie ma żadnych objawów choroby. Kiedy dochodzi jednak do nagminnych złamań kości i pojawiają się dolegliwości bólowe, można przypuszczać wystąpienie osteoporozy.

Choroby reumatyczne, potocznie tzw. reumatyzm, to grupa chorób charakteryzujących się zmianami zapalnymi w obrębie tkanki łącznej. Zapalenia spowodowane są najczęściej reakcją autoimmunologiczną. Reumatyzm objawia się zmianami chorobowymi w stawach i kościach, w skrajnych przypadkach prowadząc do intensywnego bólu, ograniczenia ruchomości stawów, a nawet całkowitego ich usztywnienia. Słowem „reumatyzm” w mowie potocznej określa się najczęściej reumatoidalne zapalenie stawów.