Trwa ładowanie...

Krew i naczynia krwionośne

Krew i naczynia krwionośne

Układ krwionośny człowieka jest zamkniętym systemem żył i tętnic, w których krąży krew. Obieg krwi w naczyniach krwionośnych wymusza serce. Układ krwionośny wraz z układem limfatycznym i systemem naczyń włosowatych tworzą układ krążenia. Naczynia krwionośne można podzielić na: żyły, tętnice, naczynia włosowate. Krew wypływa z serca tętnicami, a wraca żyłami. Im dalej od serca, tym ciśnienie krwi mniejsze. W żyłach jest bliskie nawet zeru.


Ciśnienie wytwarzane przez pulsowanie serca nie wystarcza do przepchnięcia krwi przez cały krwiobieg z powrotem do serca, zwłaszcza gdy krew musi przebywać drogę w górę. W trakcie przemieszczania się krwi serce wspomaga pulsowanie tętnic wyposażonych we własną mięśniówkę. Cofaniu się krwi zapobiegają natomiast znajdujące się w żyłach zastawki. Jedną ze specjalizacji medycznych, zajmującą się schorzeniami dotyczącymi żył, naczyń włosowatych oraz limfatycznych, jest flebologia. To stosunkowo młoda dziedzina medycyny, która właściwie zastąpiła chirurgię naczyniową w leczeniu żylaków.

Wśród schorzeń będących punktem zainteresowania flebologów można wymienić: żylaki nóg, hemoroidy, obrzęki limfatyczne, niedrożność tętnic, przetoki naczyń wieńcowych, przewlekłą niewydolność żylną, tętniaki, zakrzepicę czy zapalenie naczyń chłonnych. Dzięki rozwojowi flebologii, osoby cierpiące na żylaki mają szansę na bezoperacyjne leczenie tej dość powszechnej choroby za pomocą laseroterapii czy skleroterapii. Skleroterapia polega na nastrzykiwaniu lekami chorobowo zmienionego naczynia. Nieodłącznym elementem zabiegu jest zastosowanie opatrunku uciskowego. W przypadku osób z rozwiniętym stadium niewydolności żył proponuje się tradycyjne leczenie operacyjne.