Trwa ładowanie...

Urologia

Urologia i nefrologia

Urolog jest specjalistą, który zajmuje się chorobami związanymi z układem moczowo-płciowym. Do wizyty u urologa warto się przygotować, gdyż z reguły wiąże się ona z dużym stresem u pacjenta. Sprawdź, jakie objawy powinny skłonić cię do zgłoszenia się do poradni urologicznej.

Osoby, które cierpią na dolegliwości ze strony układu moczowego, powinny się zgłosić do urologa bądź nefrologa. Nefrologia zajmuje się schorzeniami nerek. Zakażenia układu moczowego są drugim co do częstości występowania zakażeniem organizmu, groźnym zwłaszcza u kobiet. Główna funkcja układu moczowego polega na utrzymywaniu równowagi płynów ustrojowych poprzez produkowanie i wydalanie moczu. Na układ moczowy składają się: nerki, moczowody, pęcherz i cewka moczowa.

Nerki filtrują dziennie około 180 litrów płynu i są odpowiedzialne za to, by wszystkie substancje szkodliwe dla zdrowia oraz zbędne produkty procesów metabolicznych zostały wydalone z organizmu.

Do najważniejszych chorób urologicznych i nefrologicznych należą: cewkowo-śródmiąższowe zapalenie nerek, kamica nerkowa, kamienie żółciowe, uremia, pęcherz neurogenny, zapalenie pęcherza moczowego, wodonercze, zapalenie cewki moczowej, zespół nerczycowy, nietrzymanie moczu, krwiomocz, łagodny rozrost gruczołu krokowego u mężczyzn.  

W diagnozowaniu chorób nerek i układu moczowego pomagają badania moczu. Jednym z nich jest dobowa zbiórka moczu, określająca ilość wydalonych w ciągu doby z moczem związków chemicznych, takich jak: sód, potas, fosfor, wapń, magnez, kwas moczowy, mocznik, hormony itd. Badanie polega na zebraniu całej ilości oddanego w ciągu dwudziestu czterech godzin moczu. Zbiórkę rozpoczyna się rano, przy czym pierwszej porcji moczu oddanej zaraz po nocy nie powinno się gromadzić. Mocz powinien być trzymany w zamkniętym naczyniu. Po całej procedurze należy go dobrze wymieszać i pobrać około 100 ml do tradycyjnego pojemniczka na mocz, po czym jak najszybciej zanieść do laboratorium.