Trwa ładowanie...

Niezwykły przypadek 76-latki. Jej mocz wyglądał jak denaturat

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
20.03.2023 18:44
Niezwykły przypadek. 76-latka pacjentka miała fioletowy mocz
Niezwykły przypadek. 76-latka pacjentka miała fioletowy mocz (Wikipedia)

Większość z nas oddaje mocz koloru słomkowego bądź jasnożółtego. Historia pewnej 76-letniej pacjentki udowadnia, że istnieją jednak pewne odstępstwa od tej normy. Fioletowy kolor uryny, który zaobserwowano u kobiety, nie był wynikiem spożycia dużej ilości jagód, a długotrwałego cewnikowania.

spis treści

1. Trafiła do szpitala z objawami zastoinowej niewydolności serca

76-latka ze stanu Kentucky w Stanach Zjednoczonych trafiła na oddział szpitalny z dusznościami spowodowanymi zastoinową niewydolnością serca. Specjalistom udało się ustalić, że w przeszłości borykała się ona ze schorzeniami nerek oraz chorobą nowotworową pęcherza moczowego.

Wyniki badań laboratoryjnych wykazały u niej poza zastoinową niewydolnością serca ostre uszkodzenie nerek oraz inne problemy ze zdrowiem. W trakcie hospitalizacji pacjentka miała założony cewnik urologiczny, czyli narzędzie służące do odprowadzania moczu z pęcherza do specjalnego worka. Po pewnym czasie medycy zaobserwowali u 76-latki fioletowe zabarwienie płynu.

2. Lekarze zaobserwowali, że mocz pacjentki jest fioletowy

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Kiedy lekarze z Kentucky dostrzegli, że zgromadzony w worku płyn zmienił kolor na purpurowy, postanowili przeprowadzić dalsze badania. Szybko okazało się, że komplikacje związane z infekcją pęcherza moczowego były odpowiedzialne za zmianę odcienia uryny.

Przeprowadzony wywiad z pacjentką, ale również wyniki badań mikrobiologicznych umożliwiły rozpoznanie zespołu fioletowego worka na mocz.

3. Co to jest zespół fioletowego worka na mocz?

Zespół fioletowego worka na mocz (PUBS) to rzadki efekt uboczny u pacjenta z zakażeniem dróg moczowych, w którym mocz w workach na cewniki i rurkach zmienia kolor na fioletowy. Wyniki badań specjalistów potwierdzają, że ten rzadki stan, dotyka tylko 10 proc. pacjentów, którzy długoterminowo mają założony cewnik.

Zjawisko to zostało po raz pierwszy opisane pod koniec lat 70 ubiegłego wieku. W wyniku reakcji chemicznej w wątrobie powstaje pigment indygo i indirubina, czerwony pigment. Następnie są one łączone i utleniane, aby zmienić kolor na fioletowy.

Lekarze z University of Pikeville w Kentucky podzielili się przypadkiem w Oxford Medical Case Reports. W wynikach raportu zawarto następującą informację:

Zespół fioletowego worka na mocz, inaczej PUBS może być związany z wieloma różnymi rodzajami bakterii w drogach moczowych. Odcień uryny powstaje z połączenia dwóch pigmentów, indirubiny i indygo, które są produktami rozpadu tryptofanu.

Wśród bakterii odpowiedzialnych za zespół fioletowego worka na mocz wymieniane są między innymi Escherichia coli, Proteus mirabilis i Morganella morganii.

PUBS zazwyczaj nie zagraża zdrowiu, ale może stanowić powód do niepokoju dla pacjentów, a także osób odwiedzających szpital. Fioletowe zabarwienie moczu zwykle występuje u osób długotrwale cewnikowanych.

Zjawisko może wystąpić również na skutek przewlekłych stanów osłabienia. Czynniki predysponujące do wystąpienia zespołu fioletowego worka na mocz to:

Katarzyna Wąś-Zaniuk, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez [dziejesie.wp.pl](https://dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze