Trwa ładowanie...

Leki

Leki i suplementy

Lekiem określa się każdą substancję wprowadzaną do organizmu w celu uzyskania określonego efektu terapeutycznego lub zapobiegania chorobie. Pojęciem leki określa się zarówno preparaty pochodzenia naturalnego, jak i syntetycznego oraz substancje stosowane w celach diagnostycznych (np. metoklopramid w diagnostyce hiperprolaktynemii, czyli podwyższonego poziomu prolaktyny we krwi) oraz środki, które modyfikują niezmienione chorobowo funkcje organizmu (preparaty antykoncepcyjne). Stosowanie leków wymaga ostrożności. Nawet delikatne leki ziołowe w zbyt dużych dawkach mogą wywołać niepożądane reakcje organizmu. Bardzo łatwo o przedawkowanie leków, więc należy uważnie czytać dołączone do nich ulotki.

Dwa podstawowe typy leków to leki innowacyjne (referencyjne) i generyczne. Nazwa lek innowacyjny dotyczy produktu leczniczego, który jest dopuszczony do obrotu w naszym kraju na podstawie pełnej dokumentacji, a jego formuła chemiczna jest chroniona prawem patentowym. Zazwyczaj ma on wysoką cenę, gdyż wynika to z wieloletnich badań prowadzonych nad wynalezieniem leku.

Leki generyczne (leki odtwórcze lub generyki) zawierają tę samą substancję czynną lub mieszaninę substancji czynnych, co leki innowacyjne, ale zostały one wyprodukowane po zakończeniu ochrony patentowej leku referencyjnego. Korzystanie z gotowej formuły powoduje, że cena leku jest dużo niższa, ale zanim zostanie on dopuszczony do obrotu, musi przejść badanie biodostępności. Ogromna ilość na rynku powoduje, że klasyfikacja ich jest utrudniona, dlatego stosuje się ogólne kryteria podziału ze względu na działanie farmakologiczne i zastosowanie w konkretnych jednostkach chorobowych.