Trwa ładowanie...

Cefuroksym – preparaty, działanie, wskazania i przeciwwskazania

Avatar placeholder
31.01.2024 15:54
Cefuroksym to lek o szerokim spektrum przeciwbakteryjnym.
Cefuroksym to lek o szerokim spektrum przeciwbakteryjnym. (Adobe Stock)

Cefuroksym to organiczny związek chemiczny, półsyntetyczna cefalosporyna II generacji. Substancja jest antybiotykiem beta-laktamowym o działaniu bakteriobójczym o szerokim spektrum przeciwbakteryjnym. Wykazuje aktywność wobec bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych. Jak się go stosuje? Co jest wskazaniem do terapii?

spis treści

1. Co to jest cefuroksym i w jakich infekcjach jest skuteczny?

Cefuroksym to substancja z grupy cefalosporyn, które zaliczane są do antybiotyków beta-laktamowych. Wykazuje szerokie spektrum bakteriobójcze i przeciwbakteryjne. Stosuje się go przy zakażeniach zarówno bakteriami Gram-dodatnim, jak i Gram-ujemnymi.

Substancja należy do II generacji antybiotyków beta-laktamowych (obecnie dzieli się je na pięć V generacji, z czego leki należące do generacji I, II i III podaje się doustnie i pozajelitowo). Na rynek farmaceutyczny wprowadzono ją w 1979 roku.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Ponieważ cefuroksym działa na powłoki wspólne (skóra i błony śluzowe), układ moczowy, układ oddechowy, układ płciowy żeński, jest wykorzystywany przez takie specjalności medyczne jak pulmonologia, choroby wewnętrzne, ginekologia i położnictwo, medycyna rodzinna, pediatria, urologia, chirurgia dziecięca, anestezjologia i intensywna terapia.

2. Cefuroksym – zamienniki i leki

Cefuroksym jest dostępny w różnych postaciach: jako tabletki drażowane, tabletki powlekane, granulat do sporządzenia zawiesiny doustnej, proszek do przygotowania roztworu lub zawiesiny czy iniekcje.

Lek występuje w dwóch postaciach. To cefuroksymu, który jest stosowany w formie iniekcji (leki mają postać proszku do sporządzania zawiesiny lub roztworu do wstrzyknięć) oraz aksetyl cefuroksymu (prolek), który występuje w postaci tabletek doustnych i granulatów do sporządzania zawiesin doustnych.

Na rynku polskim dostępne są takie preparaty zawierające cefuroksym, takie jak:

  • Aprokam (proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań),
  • Biofuroksym (proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań), Biofuroksym (proszek do sporządzania roztworu lub zawiesiny do wstrzykiwań),
  • Cefuroxim Kabi (proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań i infuzji),
  • Cefuroxim-MIP 750 mg (proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań i infuzji), Cefuroxim-MIP 1500 mg (proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań i infuzji),
  • Zinacef (proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań i infuzji).

Preparaty na rynku polskim zawierające aksetyl cefuroksymu to:

  • Bioracef (tabletki powlekane),
  • Cefox (tabletki powlekane),
  • Cefuroxime Axetil Aurovitas (tabletki powlekane),
  • Cefuroxime Genoptim (tabletki powlekane),
  • Ceroxim (proszek do sporządzania zawiesiny doustnej), Ceroxim (tabletki powlekane),
  • Furocef (tabletki powlekane),
  • Xorimax 250 (tabletki drażowane), Xorimax 500 (tabletki drażowane), Xorimax 500 (tabletki powlekane),
  • Zamur 250 (tabletki powlekane), Zamur 500 (tabletki powlekane),
  • Zinnat (granulat do sporządzania zawiesiny doustnej), Zinnat (tabletki powlekane), Zinoxx (tabletki powlekane).

3. Wskazania do stosowania cefuroksymu

Cefuroksym jest stosowany w leczeniu dzieci i dorosłych w przypadku:

  • zakażenia skóry i tkanek miękkich, na przykład liszajec, ropowica i czyraczność,
  • zakażenia układu moczowego i płciowego, to jest zapalenie pęcherza moczowego i cewki moczowej, które wywołane jest m.in. przez E. Coli i K. Pneumoniae, rzeżączka, zapalenie szyjki macicy,
  • zakażenia dolnych dróg oddechowych, to jest bakteryjne zapalenie płuc, zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, ostre zapalenia oskrzeli,
  • zakażenia górnych dróg oddechowych, między innymi zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok przynosowych, zapalenia gardła i krtani,
  • leczenie wczesnej fazy boreliozy, zapobieganiu jej późnym powikłaniom,
  • profilaktyka zakażeń okołooperacyjnych, zwłaszcza na otwartym sercu i ortopedycznych.

4. Dawkowanie cefuroksymu

Cefuroksym nie wchłania się z przewodu pokarmowego po podaniu doustnym, dlatego podawany jest domięśniowo lub dożylnie. Doustnie stosuje się jego pochodną – aksetyl cefuroksymu.

Jakie są zalecenia dotyczące dawkowania? Dawka leku jest ustalana indywidualnie przez lekarza, zależy bowiem od kilku czynników. Na przykład maksymalna dawka dobowa w podaniu doustnym wynosi:

  • u dzieci po 3. miesiącu życia - 250 mg na dobę,
  • u dzieci powyżej 2. roku życia - 500 mg na dobę,
  • u dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia - 1 g na dobę.

Cefuroksym lepiej się wchłania, gdy jest podawany w trakcie lub krótko po posiłku.

5. Przeciwskazania do stosowania cefuroksymu

Leki zawierające cefuroksym nie mogą być stosowane u każdego pacjenta, nawet jeśli istnieją wskazania. Przeciwwskazaniem jest przede wszystkim nadwrażliwość na antybiotyki z grupy cefalosporyn oraz penicyliny (możliwa jest reakcja krzyżowa).

Cefuroksym w ciąży i w czasie karmienia piersią

Cefuroksym przenika przez łożysko do zarodka, jednak nie dość, że w nieznacznych ilościach, to i nie wykazano szkodliwego działania leku na rozwój dziecka. Niemiej substancja u kobiet w ciąży powinna być stosowana jedynie w sytuacji, gdy jest to konieczne.

Cefurkosym w niewielkich ilości przenika do mleka matki, co może prowadzić do pojawienia się biegunki, bądź zakażeń grzybiczych w obrębie błon śluzowych. Jego stosowanie w okresie laktacji nie jest wskazane.

6. Cefuroksym - działania niepożądane

Ze stosowaniem leków, substancją czynną których jest cefuroksym, wiąże się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Jakie mogą być skutki uboczne stosowania cefuroksymu? Najczęściej to biegunka, nudności i wymioty, ból brzucha, ból głowy, zawroty głowy wysypka skórna, kandydoza, małopłytkowość, eozynofilia, zwiększona aktywność enzymów wątrobowych, leukopenia i dodatni odczyn Coombs'a.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze