Trwa ładowanie...

Co musisz wiedzieć, jeśli zażywasz antybiotyki – nowe badania

Avatar placeholder
24.04.2019 13:14
 Co musisz wiedzieć, jeśli zażywasz antybiotyki – nowe badania
Co musisz wiedzieć, jeśli zażywasz antybiotyki – nowe badania (iStock)

Chociaż niewątpliwie szczegółowe zalecenia dotyczące przyjmowania leku są zawsze dokładnie opisane są na recepcie, coraz częściej słyszy się o katastrofalnych konsekwencjach niewłaściwego stosowania antybiotyków. Pierwszą z nich jest niszczenie mikroflory jelitowej.

Nowe badania wykazują skutki uboczne antybiotykoterapii
Nowe badania wykazują skutki uboczne antybiotykoterapii (123RF)

Istnieją bezpośrednie skutki uboczne antybiotykoterapii, które od dawna są źródłem niepokoju. Jedna z grup antybiotyków zwana aminoglikozydami może przyczyniać się do rozwoju schorzeń związanych z nerkami, a także prowadzić do zawrotów głowy ****i nieodwracalnej utraty słuchu.

Inne antybiotyki, takie jak fluorochinolony mogą powodować problemy z pamięcią, problemy z tkanką mięśniową, głębokie zmęczenie, a nawet zerwanie ścięgien.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Naukowcy od dawna starali się zrozumieć, jak to jest, że lekarstwa przeznaczone do docelowej terapii bakteryjnej mogą doprowadzić do tak szkodliwych skutków dla zdrowia.

W ramach nowego badania przeprowadzonego w Instytucie Medycznym Howarda Hughesa w Bostonie, naukowcy poddali analizie wpływ ludzkich komórek na trzy grupy powszechnie stosowanych antybiotyków w tym cyprofloksacyny, ampicyliny i kanamycyny, po czym obserwowali, jak leki te wpływają na mitochondria komórek.

Mitochondria są to malutkie organelle wewnątrz naszych komórek, które są związane z przetwarzaniem energii.

Naukowcy wykazali, że bardzo częste stosowanie antybiotyków powoduje głębokie uszkodzenie mitochondriów, co prowadzi do znacznego wzrostu produkcji wolnych rodników.

ZOBACZ TAKŻE

W rzeczywistości zwiększone wytwarzanie wolnych rodników jest mechanizmem, dzięki któremu bakterie są niszczone przez antybiotyki. Teraz jednak wiadomo, że proces ten wpływa destrukcyjnie rónież na mitochondria komórkowe. A kiedy mitochondrium jest uszkodzone, oznacza katastrofalne skutki dla komórki, w której się znajduje.

Już w 1968 roku, dr Lynn Margulis zasugerował, że mitochondria były kiedyś wolno żyjącymi bakteriami, które ostatecznie osiedliły się w naszych komórkach. Rzeczywiście, jeśli spojrzeć na DNA mitochondriów, są niemal identyczne jak DNA bakterii.

Nie jest więc zaskakujące, że naukowcy byli w stanie wykazać, że nie tylko mitochondria zostają uszkodzone przez działanie wielu antybiotyków, ale też szkodzą całej komórce przez wzrost wolnych rodników.

Badacze posunęli się dalej i wykazali, że komórki, które traktowano wstępnie jako przeciwutleniacze, były zdolne do znacznego zmniejszenia produkcji wolnych rodników i stopnia uszkodzenia mitochondriów bez spadku skuteczności działania antybiotyku. Przeciwutleniacze mogą pomóc przy długotrwałej terapii.

Ostateczny komunikat stanowiący podsumowanie badania mówi o tym, że antybiotyki są bardzo ważnymi narzędziami w celu zwalczania infekcji bakteryjnych, należy jednak stosować się do pewnych zasad, wynikających z ich działania na komórki organizmu.

Jeśli więc jesteśmy nimi leczeni, musimy pamiętać o tym, że nowe badania wskazują na to, że działają destrukcyjnie na mitochondrium ludzkie. Ponadto, naukowcy wykazali efekt ochronny podawania antyoksydantów w trakcie terapii antybiotykami.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze