Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Marta Bednarska

Antybiotyki - za i przeciw

Avatar placeholder
13.12.2022 12:58
Antybiotyki - za i przeciw
Antybiotyki - za i przeciw (Zdjęcie autorstwa Sheep purple / CC BY 2.0)

Antybiotyki są skuteczne w leczeniu wielu chorób, lecz nie wolno ich nadużywać. Kiedy zawodzą wszelkie możliwości, antybiotyki okazują się jedynym lekarstwem dla dzieci. Maluchy szybko wracają do zdrowia. Jednak okazuje się, że jesteśmy w ścisłej czołówce pod względem konsumpcji antybiotyków. Z badań wynika, że bardzo często są przez nas nadużywane, a nowo powstające szczepy bakterii stały się niewrażliwe na leki. Powstaje pytanie, czy antybiotyki mogą również nam szkodzić?

spis treści

1. Kiedy stosować antybiotyki u dzieci?

Antybiotyki to związki chemiczne, które niszczą bakterie i hamują ich rozmnażanie. Mogą być pochodzenia naturalnego (np. penicylina) albo wytwarzane syntetycznie. W przypadku niemowląt najczęściej stosuje się antybiotyki z grupy: penicylin, cefalosporyn, makrolidów.

Dzieciom po szóstym miesiącu życia lekarz zwykle przepisze antybiotyk doustny. Natomiast dla niemowląt i ciężko chorych dzieci skuteczniejszy będzie lek dożylny. Warto unikać antybiotyków podawanych domięśniowo, ponieważ są dość bolesne.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Lista chorób wymagających leczenia antybiotykami jest długa, m.in. przy: anginie, zapaleniu ucha, zapaleniu płuc albo układu moczowego, paciorkowatym zapaleniu gardła i migdałków, zapaleniu zatok, ropnym zakażeniu skóry czy ropnym zapaleniu spojówek.

W gruncie rzeczy, antybiotyki są stosowane w zwalczaniu poważnych zakażeń bakteryjnych. Nie ma większego sensu podawać dzieciom antybiotyki w przypadku infekcji wirusowych, gdyż wirusy są na nie całkowicie odporne. Najczęściej pediatra przepisuje antybiotyk przeziębionemu maluchowi, który zwykle nie ma zapalenia bakteryjnego.

2. Zalety i wady stosowania antybiotyków

Antybiotyki należy przyjmować tylko wtedy, kiedy zaleci je lekarz i ściśle wg jego wskazówek. Dzięki temu przedłuża się ich skuteczność w przyszłości. Zwykle do zniszczenia bakterii potrzeba około pięciu dni. Jeżeli kuracja zostanie szybciej przerwana, może dojść do nawrotu zakażenia lub różnych powikłań. Podczas kuracji należy dużo pić, zwłaszcza gdy występują gorączka, biegunka i wymioty. Po zakończeniu dawkowania antybiotyków, dobrze jest wspierać florę bakteryjną, podając produkty probiotyczne.

Terapia antybiotykowa niesie ze sobą działanie niepożądane. Jedynym z ubocznych skutków jest niszczenie flory bakteryjnej przewodu pokarmowego i pochwy. Stosowanie antybiotyków może prowadzić do biegunki, awitaminozy, obniżenia poziomu niektórych składników odżywczych, a także osłabienia organizmu. Zatem w czasie kuracji należy podawać leki osłonowe, probiotyki lub jogurt naturalny wzbogacony w te rodzaje bakterii. Długotrwałe stosowanie antybiotyków może też wpłynąć negatywnie na pracę wątroby i jelit. Wielu lekarzy uważa, że może sprzyjać pojawieniu się alergii u dziecka.

2.1. Stosowanie antybiotyków w ciąży

W okresie ciąży i karmienia stosowanie jakichkolwiek leków budzi kontrowersje, w szczególności dotyczy to antybiotyków dozwolonych w ciąży. Niektóre z nich, dawkowane w pierwszym trymetrze ciąży, mogą szkodliwie oddziaływać na rozwój płodu. Czasami zastosowanie antybiotyku w czasie ciąży jest konieczne. W przypadku sepsy dopuszcza się stosowanie każdego rodzaju antybiotyków, które mogą uratować życie matki. Uważa się, że antybiotyki z grupy penicylin mogą być bezpieczne dla ciąży.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze