Trwa ładowanie...

Czy telefony komórkowe rzeczywiście nam szkodzą?

 Magdalena Pietras
29.03.2023 11:27
Czy telefony komórkowe rzeczywiście nam szkodzą?
Czy telefony komórkowe rzeczywiście nam szkodzą? (Ilustracja / Shutterstock)

Czy podczas rozmowy telefonicznej lub po jej zakończeniu boli was głowa i czujecie się gorzej? Zapewne wiele osób odpowie na to pytanie twierdząco. Okazuje się, że istnieje dosyć duże prawdopodobieństwo, że telefony komórkowe rzeczywiście nam szkodzą. Uzasadniają to niektóre badania naukowców.

spis treści

1. Czy telefon szkodzi?

Dlaczego telefony mogą być szkodliwe? Wynika to z emisji fal elektromagnetycznych. Powodują one nieznaczny wpływ na wzrost temperatury w naszym ciele. Na ich szkodliwe działanie szczególnie narażony jest mózg. Podczas używania komórek temperatura mózgu może wzrosnąć o kilka dziesiątych stopni Celsjusza – od 0,1 do 0,3.

Jakiś czas temu przeprowadzono badania w Szwecji dotyczące występowania nowotworu nerwu słuchowego. Okazało się, że znacznie częściej choroba ta dotykała osoby, które korzystały z telefonu komórkowego od ponad dekady. Wyniki innych badań przeprowadzonych przez brytyjskich naukowców podają z kolei, że telefony komórkowe nie oddziałują na nas szkodliwie. To nie koniec badań przeprowadzonych nad wpływem używania telefonu komórkowego na funkcjonowanie naszego organizmu. Prowadzono je również we Francji i ich wyniki nie napawają optymizmem. Użytkownicy komórek używający ich przez około pół godziny dziennie są bardziej narażeni na zachorowanie na oponiaka i glejaka, czyli guzy mózgu. Ponadto niektórzy naukowcy twierdzą, że przez wpływ telefonów możemy mieć problemy ze snem, osłabione kości, a także problemy z płodnością.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Mamy więc pewien rozdźwięk. Komu w takiej sytuacji wierzyć? Najlepszym pomysłem w takiej sytuacji jest zachowanie ostrożności. Nie mamy pewności, co do złego wpływu komórek na nasze zdrowie, więc lepiej dmuchać na zimne.

2. Jak unieszkodliwić telefon?

Pomimo tego, że mamy świadomość tego, że używanie telefonów komórkowych może nam szkodzić, to i tak nie możemy na co dzień obyć się bez tego sprzętu. Są jednak sposoby na to, aby zminimalizować jego potencjalne szkodliwe działanie. Przede wszystkim pamiętajmy o tym, aby nie trzymać telefonu przez cały dzień i całą noc blisko ciała. W sytuacji gdy nie możemy tego uniknąć, to przynajmniej nośmy go tak, aby klawiaturą był skierowany w naszą stronę. Jeśli wiemy, że czeka nas dłuższa rozmowa, to zdecydujmy się na telefon stacjonarny, a przynajmniej przekładajmy telefon z jednego ucha na drugie.

Czy wiedzieliście, że są takie momenty podczas rozmowy, gdy telefon pracuje z większą mocą? Dzieje się tak w momencie gubienia zasięgu i podczas wybierania numeru. Ponadto telefon wytwarza większą energię podczas jazdy samochodem, ponieważ łapie zasięg z różnych masztów. Właśnie wtedy powinniśmy nieco oddalać aparat od głowy. Być może dzięki temu unikniemy rozwoju jakiejś poważnej choroby, która po latach okaże się, że jest spowodowana przez częste używanie komórek.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze