Trwa ładowanie...

Wpływ fal elekromagnetycznych na zdrowie

Avatar placeholder
29.03.2023 11:44
Wpływ fali elekromagnetycznych na zdrowie jest przedmiotem wielu badań i dyskusji naukowców.
Wpływ fali elekromagnetycznych na zdrowie jest przedmiotem wielu badań i dyskusji naukowców. (Adobe stock)

Wpływ fal elekromagnetycznych na zdrowie jest przedmiotem wielu badań i dyskusji naukowców. Czy ich oddziaływanie może być przyczyną zagrożeń? Czy narażenie na działanie pola elektromagnetycznego może prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia? Co to są fale elektromagnetyczne? Jakie są ich rodzaje i właściwości?

spis treści

1. Wpływ fal elekromagnetycznych na zdrowie

Wpływ fali elekromagnetycznych na zdrowie jest tematem wielu rozważań oraz przedmiotem badań, analiz i dyskusji. Dlaczego? Na co dzień jesteśmy nieustanne narażani na oddziaływanie promieniowania, które jest emitowane przez różne urządzenia. Czy wiemy, jak fale elektromagnetyczne wpływają na człowieka?

Zakłada się wpływ fali elekromagnetycznych na zdrowie w zakresie:

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"
  • wzrostu temperatury tkanek. Podstawowym efektem, jaki pole elektromagnetyczne wywiera na organizm, jest nagrzewaniu się skóry i warstw powierzchownych ciała,
  • pobudzenia tkanki nerwowej lub mięśniowej,
  • oddziaływania na procesy przemiany wolnych rodników.

Czy fale elektromagnetyczne są szkodliwe?

Liczne opracowania analizujące oddziaływanie elektromagnetyczne na zdrowie człowieka nie potwierdzają jego negatywnego wpływu. Na podstawie wielu badań naukowych WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) uznała, że jeśli chodzi o kontakt z polem elektromagnetycznym wytwarzanym przez urządzenia telekomunikacyjne, nie ma wystarczających dowodów, które potwierdzałyby negatywne konsekwencje zdrowotne.

Nad tym, czy fale elektromagnetyczne są szkodliwe dla człowieka, pochyliła się także Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC). Ostatecznie zakwalifikowano pole elektromagnetyczne o częstotliwości radiowej do grupy 2B. To czynniki „możliwie rakotwórcze dla człowieka”, Warto dodać, że należą do niej kiszone warzywa, wyciągi z aloesu i miłorzębu japońskiego (gingko biloba).

Wiadomo, że w przypadku silnego narażenia mogą pojawić się:

Mogą również pojawić się objawy nietolerancji oddziaływań środowiskowych, na nadwrażliwość elektromagnetyczną.

2. Jak ograniczać wpływ fali elekromagnetycznych na zdrowie

Ponieważ wpływ fali elekromagnetycznych na zdrowie wciąż jest tematem badań, zaleca się zasadę ostrożności. Ponieważ do końca nie wiadomo, czy ich działanie na pewno nie szkodzi, lepiej założyć, że pewne ryzyko istnieje. Co zatem robić?

Kontakt z elektroniką jest raczej nieunikniony. Jedyne, co możemy zrobić, to korzystać z nich świadomie. Na przykład nosić telefon w plecaku czy torbie, niż bezpośrednio przy ciele, a i nie trzymać włączonego telefonu pod poduszką czy w pobliżu głowy podczas snu.

3. Co to jest fala elektromagnetyczna?

Z definicji fale elektromagnetyczne to zaburzenia pola elektromagnetycznego wywołane zmianami rozkładu ładunków elektrycznych. Są emitowane przez każdego rodzaju urządzenia i przewody, które wykorzystują energię elektryczną.

Najczęściej mamy styczność z falami o niskiej częstotliwości wytwarzane przez urządzenia elektryczne i użytku domowego, sprzęt przemysłowy, transformatory czy kable. Fale elektromagnetyczne o wysokiej częstotliwości są wysyłane przez sprzęt telekomunikacyjny (to np. radiolinie, telefony komórkowe).

Rodzaje fal elektromagnetycznych

Fale elektromagnetyczne różnią się między sobą długością i częstotliwością, a także właściwościami. Jakie są rodzaje fal elektromagnetycznych?

Do fal elektromagnetycznych zalicza się:

  • fale radiowe i telewizyjne,
  • mikrofale,
  • podczerwień,
  • światło widzialne,
  • ultrafiolet,
  • promieniowanie rentgenowskie
  • promieniowanie gamma.

Jeśli chodzi o zastosowanie fal elektromagnetycznych, są szeroko wykorzystywane w przemyśle i medycynie (opiera się na nich diagnostyka obrazowa (rezonans magnetyczny czy obrazowanie mikrofalowe. Ponadto pole elektromagnetyczne jest stosowane przy wspomaganiu regeneracji tkanki kostnej).

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze