Jak sprawić, by rany szybciej się goiły?
Każdy człowiek w trakcie wykonywania codziennych czynności dość często doznaje drobnych skaleczeń, pęknięć, otarć, niewielkich oparzeń czy innych powierzchownych ran skóry. Te drobne ranki niejednokrotnie są bardzo dokuczliwe, nie będąc jednocześnie wystarczająco poważnymi urazami, aby być powodem wizyty u lekarza. Zazwyczaj zmiany te nie są groźne, mogą jednak powodować ogromny dyskomfort. Dlatego bardzo ważne jest, aby możliwie jak najbardziej przyspieszyć proces gojenia.
1. Powstawanie ran
Aby zrozumieć, jakie są możliwości przyspieszenia tego procesu oraz jakie substancje mogą na to wpłynąć, warto jest zapoznać się z poszczególnym fazami tego procesu. Uszkodzenie skóry rozpoczyna reakcję zapalną i dochodzi wówczas do nagromadzenia na jej powierzchni płynu wysiękowego, który zawiera między innymi czynniki wzrostu oraz migracji, których główną funkcją jest pobudzenie proliferacji i migracji (napełzania) komórek układu odpornościowego oraz komórek nabłonka skóry do zmienionego obszaru.
Substancje te najlepiej działają w środowisku wilgotnym, a wysuszenie takiej otwartej ranki znacznie przedłuża proces jej gojenia. Pod wpływem powyższych czynników komórki nabłonka z nieuszkodzonych mieszków włosowych rozrastają się, pokrywając miejsce uszkodzenia i doprowadzają do pokrycia rany nowym nabłonkiem. Rana w takim przypadku goi się bez pozostawienia blizny.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Czy ranę ciętą należy zszyć? - odpowiada lek. Aleksandra Witkowska
- W jaki sposób wspomóc proces gojenia po wstawieniu endoprotezy? - odpowiada lek. Zbigniew Żurawski
- Niegojąca się rana na stopie u osoby chorej na cukrzycę - odpowiada dr n. med. Anna Błażucka
2. Etapy gojenia się ran
Jak widzimy, proces gojenia się jest złożony i zaangażowanych jest w niego wiele mechanizmów obronnych i regeneracyjnych naszego organizmu.
Przede wszystkim bardzo ważne dla procesu gojenia jest prawidłowe oczyszczenie rany. Skóra powinna zostać oczyszczona pod bieżącą zimną wodą lub płynem powierzchniowo obojętnym, np. solą fizjologiczną. Stosowanie środków zawierających alkohol takich jak spirytus czy płynów mających w swoim składzie jodynę do oczyszczenia uszkodzonej skóry nie jest wskazane, a zastosowanie takich preparatów może dodatkowo podrażniać skórę i powodować powiększenie się rany.
Dodatkowo takie odsłonięcie rany powoduje jej przesuszenie, co opóźnia proces regeneracji naskórka oraz sprawia, że stanowi ona łatwiejszy cel dla drobnoustrojów. Dla przyspieszenia procesu gojenia kluczowe jest utrzymywanie na powierzchni rany wilgotnego środowiska.
Środowisko takie opóźnia tworzenie się strupa, a tym samym przyspieszy proces napełzania komórek zdrowego naskórka na uszkodzoną powierzchnię skóry. Warto więc po oczyszczeniu rany nanieść na nią substancję, która zapewni wilgotne środowisko w obszarze uszkodzonej skóry.
Na skórze ludzkiej znajdują się liczne bakterie, które w normalnych warunkach stanowią jedynie florę bakteryjną i nie są zagrożeniem dla organizmu, jednak w momencie uszkodzenia skóry istnieje ryzyko powstania zakażenia. Dodatkowo, w przypadku zranienia, obtarcia czy oparzenia, jesteśmy narażeni na liczne bakterie znajdujące się w środowisku zewnętrznym. Dlatego właśnie preparat, który nakładamy na powierzchnię rany powinien mieć właściwości przeciwbakteryjne.
Zobacz także
3. Przyspieszanie gojenia się ran
Dobrym wyborem w przypadku takich drobnych uszkodzeń skóry jest złożony preparat mający postać maści do stosowania miejscowego na skórę. Postać leku zapewnia wtedy uszkodzonej skórze odpowiednią wilgotność, aby proces gojenia ran przebiegał możliwie jak najszybciej.
Wskazane jest, by preparat taki miał w swoim składzie substancje czynne o działaniu przeciwbakteryjnym. Działanie antybiotyków zapewnia bowiem ochronę przeciwbakteryjną preparatu oraz zmniejsza ryzyko pojawienia się szczepów opornych.
Jak widać, przyspieszenie procesu gojenia w przypadku drobnych ran nie wymaga skomplikowanych i uciążliwych zabiegów. Wystarczy pamiętać o prawidłowym oczyszczeniu skóry, o zapewnieniu uszkodzonej skórze odpowiedniego środowiska oraz zabezpieczeniu jej przed czynnikami bakteryjnymi.
Warto więc w domowej apteczce umieścić preparat przeciwbakteryjny. Jednocześnie, w przypadku, gdy rana jest głęboka bądź rozległa, lub zauważamy niepokojące objawy, jak ropna wydzielina lub pojawienie się objawów ogólnych, takich jak np. gorączka, należy koniecznie zgłosić się do lekarza.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.