Objawy grypy pojawiają się nagle i osłabiają cały organizm, który musi oszczędzać energię na walkę z wirusami. Uważa się, że sezon największej zachorowalności na grypę to okres od września do marca, a najwięcej chorych diagnozuje się na początku roku.
Grypa tym różni się od przeziębienia, że atakuje nagle, dając cały szereg objawów, podczas kiedy przeziębienie rozwija się powoli i stopniowo.
Pierwszym sygnałem alarmowym jest wysoka gorączka, która może osiągnąć nawet 38 lub 40 stopni. Wówczas konieczna jest wizyta w szpitalu. Gorączce towarzyszą dreszcze, nadmierna potliwość, bóle głowy (głównie skroni i oczodołów), mięśni i stawów, a także rozdrażnienie, spadek energii i światłowstręt. Wysoka temperatura powinna zacząć spadać samoistnie po upływie od 3 do 5 dni, w przeciwnym razie konieczny jest kontakt z lekarzem.
Podstawowymi objawami jest suchy, duszący i "dławiący" suchy kaszel, który po kilku dniach zmienia się w mokry, a także ból gardła. Rzadziej grypie towarzyszy także zatkany i cieknący nos, choć to również się zdarza. Oddech w przypadku grypy bywa płytki, czasem świszczący.
W przypadku dzieci mogą też wystąpić biegunki, wymioty, bolesne skurcze i bóle brzucha. Należy tedy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, aby nie doszło do groźnych powikłań.
Osoby starsze są bardziej odporne na wirusa grypy niż dzieci czy pozostali dorośli, jednak choroba przebiega u nich znacznie gwałtowniej i może stanowić zagrożenie życia. Do szpitala trzeba koniecznie zgłosić się, jeśli wystąpią takie objawy jak: dezorientacja, osłabienie mięśni, majaczenie, bezmocz, niskie ciśnienie i plucie krwią.
Grypa jest chorobą bardzo zaraźliwą, ponieważ wirusy szybko się mnożą i rozprzestrzeniają. Przenoszone są głównie droga kropelkową, a więc tak naprawdę wystarczy stać obok kogoś, kto kaszle albo kicha.
Warto pamiętać, że nie należy ignorować objawów grypy, nasilonych ani łagodnych. Nieleczona infekcja może doprowadzić do groźnych powikłań, takich jak zapalenie płuc, oskrzeli, zatok, a nawet zapalenie mięśnia sercowego i opon mózgowych. Działaniem profilaktycznym jest przede wszystkim szczepienie, które może pomóc przejść przez grypę bez większych komplikacji.