Trwa ładowanie...

Regularne wypróżnianie się – dlaczego jest tak ważne i o czym świadczy jego brak?

Avatar placeholder
27.11.2018 13:55
Regularne wypróżnianie się – dlaczego jest tak ważne i o czym świadczy jego brak?
Regularne wypróżnianie się – dlaczego jest tak ważne i o czym świadczy jego brak? (mat. Klienta)

W codziennym zabieganiu bardzo często zapominamy o tym, aby dbać o własne zdrowie i kontrolować stan swojego organizmu. Lekarzy bardzo często odwiedzamy dopiero w momencie, gdy problem jest już zaawansowany, podczas kiedy dzięki zwykłej obserwacji można było mu zapobiec. Dlatego tak ważne jest słuchanie własnego organizmu, a jedną z podstawowych obserwacji powinna być regularność wypróżnień.

Regularne wypróżnianie się jest istotne dla naszego organizmu
Regularne wypróżnianie się jest istotne dla naszego organizmu

Najczęstszym skutkiem nieregularnych wypróżnień są zaparcia. Ma to wpływ na nasze samopoczucie, koncentrację, dyskomfort trawienny. Nieregularne wypróżnianie potrafi bardzo skutecznie odbić się również na naszym zdrowiu, jeżeli trwa zbyt długo. Hemoroidy, gazy, problemy z cerą – to są pierwsze skutki, które powoduje brak regularnego wypróżnienia.

Istnieją jednak doraźne rozwiązania tego problemu — ratunkiem może być np. lek na zaparcia Dulcobis. Środki tego typu wspierają działanie organizmu już po wystąpieniu niekomfortowych skutków braku wypróżniania. Należy jednak działać dużo wcześniej – prościej jest zapobiegać, niż leczyć. Wiele, cennych wskazówek można znaleźć na stronie internetowej stopzaparciom.pl.

1. Przede wszystkim: regularne wypróżnianie

W jaki sposób zapobiegać zaparciom? Przede wszystkim należy zadbać o regularne wypróżnianie. Odpowiednia dieta bogata w błonnik, duża ilość płynów, szczególnie wody oraz dbałość o aktywność fizyczną sprawią, że nieregularne wypróżnianie stanie się przeszłością. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, co jemy. Niedbałość o własną dietę wynika często z faktu, że jesteśmy zabiegani, a z braku czasu jadamy rzadko i tłusto oraz w dużej ilości – tak, aby zaspokoić wilczy głód. Dlatego tak ważne jest, aby jadać mniej, ale częściej.

Dobrym rozwiązaniem w takich sytuacjach są owoce i surowe warzywa. Stanowią one źródło naturalnego błonnika, który również wspomaga perystaltykę jelit. W walce o lepsze wypróżnianie naszym sprzymierzeńcem jest także woda. Badania dowodzą, że pijemy jej stanowczo za mało. Warto to zmienić i wprowadzać tego typu nawyki również wśród naszych najbliższych.

2. Zadbaj o lepsze wypróżnianie

Równie ważne jak to, co jemy i pijemy, jest to, co robimy w ciągu dnia. Problem zaparć i braku wypróżnienia dotyka najczęściej osób, które na co dzień mają pracę siedzącą. Dlatego warto zadbać, mimo braku czasu, również i o ten aspekt.

Na początek wystarczą drobne aktywności, takie jak wchodzenie po schodach, zamiast wjeżdżania windą, czy spacer zamiast jazdy samochodem. Dobrym nawykiem jest również poruszanie się po biurze – zamiast wysłać maila lub dzwonić do pokoju za ścianą, może warto wstać od biurka i się przespacerować. Po pierwsze stanowi to korzyść dla zdrowia, a po drugie będziemy mieli pewność, że dana informacja dotarła do osoby, jeżeli przekażemy ją osobiście.

Warto na co dzień dbać o swoje zdrowie i odpowiednie wypróżnianie. Drobna zmiana codziennych nawyków potrafi wspomóc perystaltykę jelit, a w sytuacjach, gdy brak regularnego wypróżniania jest naszym problemem, można sięgnąć po leki na zaparcia. Więcej wskazówek, jak leczyć zaparcia i jak im zapobiegać, można znaleźć na stronie www.stopzaparciom.pl.

Artykuł sponsorowany

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze