Trwa ładowanie...

Życie z cukrzycą – o czym warto wiedzieć?

 Agnieszka Gotówka
26.07.2023 10:32
Płatna współpraca z marką Abbott
Życie z cukrzycą – o czym warto wiedzieć?
Życie z cukrzycą – o czym warto wiedzieć? (Materiał Partnera)

Rozpoznanie cukrzycy początkowo może przerażać. Choroba wymaga bowiem wielu zmian w życiu. To już nigdy nie będzie takie samo. Diagnoza to jednak dla wielu osób impuls do zmian, które w wielu przypadkach okazują się mieć bardzo dobry wpływ na zdrowie i samopoczucie. Jak zatem odnaleźć się w nowej rzeczywistości?

Cukrzyca stanowi ogromne wyzwanie dla świata medycyny. Szacuje się, że do 2030 r. całkowita liczba chorych z cukrzycą wzrośnie do 643 milionów ludzi na świecie. Wśród chorych są osoby w różnym wieku: dzieci, aktywni zawodowo dorośli i seniorzy. Każdy z nich chce żyć bez ograniczeń, jakie stawia przed nimi choroba. Nie zawsze jest to możliwe, jednak wiedza i nieustanne jej uaktualnianie mogą sprawić, że cukrzyca nie przejmie kontroli nad naszym codziennym życiem.

By jednak było to możliwe, trzeba wejść w rolę świadomego i zdyscyplinowanego pacjenta. Na początku może to być trudne, jednak każdego dnia będzie coraz łatwiej. A im większa determinacja, tym większa szansa na zminimalizowanie powikłań, jakie mogą wystąpić w przebiegu choroby.

(Materiał Partnera)

Cukrzyca i co dalej?

W pierwszej kolejności warto uświadomić sobie, że cukrzyca to choroba nieuleczalna. Zostanie z nami już na zawsze, co nie oznacza jednak, że mamy rezygnować ze swoich marzeń i planów! Nic bardziej mylnego!

Na potwierdzenie tych słów wystarczy przywołać takie nazwiska jak Thomas Edison (wynalazca m.in. żarówki i telefonu), Ayden Byle (światowej sławy biegacz) czy wielu innych sportówców, którym choroba nie przeszkadza w zdobywaniu medali. Każdy z nich musiał zmierzyć się z groźnym przeciwnikiem, jakim jest cukrzyca, jednak ich siła i determinacja sprawiły, że choroba nie odebrała im marzeń.

Ty też możesz żyć bez większych wyrzeczeń. Nie jest to łatwe, bo wymaga wielu zmian, jednak w ogólnym rozrachunku pozwala na spokojne i normalne życie.

Na początku warto dowiedzieć się o swoim przeciwniku jak najwięcej. Porozmawiaj z diabetologiem, sięgnij po dobrej jakości treści i wywiady ze specjalistami. Staraj się też być na bieżąco. Dołącz do grupy wsparcia i śledź najnowsze wyniki badań.

Zadbaj o dietę. W przypadku cukrzycy trzeba troszczyć się nie tylko o jakość posiłków, ale też określać w nich zawartość węglowodanów (w oparciu o system wymienników węglowodanowych lub przeliczników kalorycznych), a także białek i tłuszczów. Ważne jest również uwzględnianie indeksu glikemicznego posiłków (siły i szybkości ich wpływu na glikemię).

Bardzo ważna jest również aktywność fizyczna, która stanowi jeden z filarów normowania poziomu cukru w organizmie.

Kontrola cukru. Jak sobie ją ułatwić?

W przypadku cukrzycy najważniejszym zaleceniem jest kontrolowanie stężenia cukru (glukozy) we krwi. Pomiarów należy dokonywać wielokrotnie w ciągu doby, zwłaszcza przed posiłkami, podaniem insuliny czy aktywnością fizyczną. Co jednak ważne, wcale nie wymaga to bolesnego kłucia opuszka palców.

Dla pacjentów z cukrzycą dostępny jest bowiem system FreeStyle Libre 2, w którym sensor zakładany jest na tylną część ramienia i może być noszony przez dwa tygodnie. Jest wodoodporny, więc nie musisz go zdejmować do kąpieli ani na czas pływania.

Sensor wielkości monety 5 zł mierzy poziom stężenia glukozy w płynie śródtkankowym. Urządzenie gwarantuje bardzo dokładne pomiary, co potwierdzają badania kliniczne. Jego stosowanie jest przy tym dyskretne i komfortowe. Wystarczy jednosekundowy skan, by wiedzieć nie tylko jaki jest poziom cukru we krwi, ale także jak zmieniał się on w ciągu dnia i w nocy oraz jaki będzie za chwilę.

(Materiał Partnera)

System FreeStyle Libre 2 dostępny jest dla wszystkich osób chorujących na cukrzycę typu 1 i 2 w tym ciężarnych z cukrzycą. Mogą też korzystać z niego dzieci od ukończenia 4. roku życia. Pomaga kontrolować chorobę i dostarcza informacji, jak poszczególne potrawy oraz aktywności wpływają na poziom glukozy. Od 1 stycznia 2023 r. objęty jest refundacją NFZ, z której mogą skorzystać:

  • osoby powyżej 18. roku życia z cukrzycą typu 1 lub 3 (niezależnie od modelu leczenia) oraz dorośli pacjenci z cukrzycą typu 2 wymagający min. 3 wstrzyknięć insuliny w ciągu doby (intensywna insulinoterapia w momencie rozpoczęcia refundacji),
  • kobiety w ciąży i połogu, które stosują insulinę,
  • osoby niewidome lub niedowidzące, chorujące na cukrzycę i przyjmujące insulinę,
  • dzieci od ukończenia 4. do 18. roku życia z rozpoznaną cukrzycą.

Zlecenie na refundowane sensory FreeStyle Libre 2 może wystawić nie tylko diabetolog, ale też lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, kardiolog lub endokrynolog.

Nie zwlekaj więc, tylko już dziś zapisz się na wizytę lekarską, by porozmawiać o nowoczesnym monitorowaniu glikemii, które pozwala na wygodne, szybkie i precyzyjne mierzenie poziomu cukru we krwi. Jego stosowanie znacząco obniża ryzyko powikłań cukrzycy. Poprawia komfort życia i zmniejsza stres związany z tą chorobą.

Cukrzyca to choroba niezwykle poważna, która wymaga dyscypliny i zaangażowania. Jej leczenie dzisiaj wygląda jednak zdecydowanie inaczej niż jeszcze kilka lat temu. Nieustannie pojawiają się nowe rozwiązania i możliwości, które sprawiają, że słodkie życie przestaje mieć posmak goryczy.

FreeStyle Libre 2 system monitorowania glikemii flash (czujnik), wyrób medyczny używany wraz ze zgodnym czytnikiem lub aplikacją do monitorowania poziomu glukozy w płynie śródtkankowym u osób z cukrzycą i zaprojektowany, aby zastąpić oznaczanie stężenia glukozy we krwi w samodzielnym kontrolowaniu cukrzycy, w tym w dawkowaniu insuliny.

Producent: Abbott Diabetes Care Ltd., Upoważniony przedstawiciel: Abbott B.V., Reklamodawca: Abbott Laboratories Poland sp. z o.o

ADC-72971 v.1.0

(Materiał Partnera)
Płatna współpraca z marką Abbott
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze