10 najczęstszych chorób układu moczowego
Schorzenia układu moczowego to zbiorcza nazwa dla dolegliwości poszczególnych jego narządów: nerek, pęcherza moczowego i moczowodu. Wyróżnia się takie choroby jak: zapalenie nerek i kamica nerkowa, zapalenie pęcherza moczowego oraz nowotwory dróg moczowych. Rak może umiejscowić się zarówno w pęcherzu moczowym i moczowodzie, jak i miedniczce nerkowej.
1. Kamica nerkowa
Kamica nerkowa rozwija się na skutek wytrącania z moczu składników mineralnych lub organicznych, które łączą się, tworząc kamienie w drogach moczowych. Te niewielkie zostają usunięte z organizmu w czasie mikcji, większe uszkadzają miąższ nerki w następstwie rozwijającego się zakażenia. Z powodu objawów kamicy nerkowej najczęściej cierpią osoby między 30. a 50. rokiem życia. Skarżą się na ostry ból w okolicy lędźwi, który promieniuje w kierunku pęcherza, cewki i zewnętrznej części uda.
2. Kolka nerkowa
O kolce nerkowej mówi się, gdy występują nagłe i silne bóle mięśni gładkich dróg moczowych lub (rzadko) pęcherza moczowego. Dolegliwości te mają charakter kurczowy i tendencję do nawracania. Skurcze powstają w następstwie wzrostu ciśnienia moczu w górnych drogach moczowych (przyczyną wzrostu naporu jest przeszkoda utrudniająca odpływ uryny z miedniczki nerkowej).
3. Zapalenie nerek
Ostra niewydolność nerek występuje wówczas, gdy stan zapalny rozwija się szybko, natomiast istotą przewlekłej postaci zapalenia nerek jest stopniowe upośledzanie czynności oczyszczających tego narządu. Objawem ostrego kłębuszkowego zapalenia nerek są nagłe i silne bóle w okolicy lędźwi, zmniejszenie dobowej ilości oddawanego moczu i obrzęk górnej części tułowia.
4. Zespół nerczycowy
Mianem zespołu nerczycowego określa się grupę objawów (m.in. uogólnione obrzęki i przesięki płynu wodnego do jam ciała), które są następstwem schorzeń nerek. Występuje on w przebiegu chorób ogólnoustrojowych prowadzących do zwiększenia przepuszczalności narządu układu moczowego.
5. Wrodzone wady nerek
Wśród najczęściej diagnozowanych wad nerek wskazuje się zdwojenie układu zbiorczego nerki i schorzenia związane z liczbą tych narządów: jednostronne niewykształcenie nerek i nerka nadliczbowa. Zdwojenie układu zbiorczego nerki najczęściej stwierdza się u kobiet, zazwyczaj dotyczy pary organów. Natomiast wada związana z nietypowym położeniem nerki nosi nazwę ektopii.
Zobacz także
6. Zapalenie pęcherza moczowego
Do grupy objawów zapalenia pęcherza moczowego należy gorączka i bolesny częstomocz połączony z wydalaniem niewielkiej ilości uryny. Przyczyną tej choroby układu moczowego jest zakażenie bakteryjne. Lekarz stawia diagnozę po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem (ustala występowanie charakterystycznych symptomów chorobowych) i wykryciu zmian zapalnych w moczu. Ważne jest, aby przeciwdziałać rozwinięciu się przewlekłej postaci tej choroby intymnej.
7. Krwiomocz
Obecność krwi w moczu, która może pochodzić z nerek lub dróg moczowych, to jeden z wielu objawów chorób układu moczowego. Przypadłość ta wymaga ustalenia czynnika odpowiedzialnego za jej występowanie. Przyczyną krwiomoczu może być:
- kamica nerkowa, zawał nerki,
- polipy lub brodawczaki pęcherza moczowego,
- pourazowe uszkodzenie układu moczowego,
- ostry stan zapalny układu moczowego.
8. Nietrzymanie moczu
Kobiety po 45. roku życia często borykają się z nietrzymaniem moczu, które przejawia się jako wysiłkowe nietrzymanie moczu (kiedy nieczystości wydostają się na zewnątrz pomimo woli kobiety na skutek wysiłku fizycznego) i nietrzymanie moczu z nagłego parcia (wynik nadwrażliwości czuciowej pęcherza moczowego lub niestabilnego mięśnia wypieracza moczu). W zależności od przyczyny nietrzymania moczu pacjentka poddaje się leczeniu operacyjnemu, farmakologicznemu lub zachowawczemu.
9. Skaza moczanowa
Skaza moczanowa to choroba układu moczowego uwarunkowana genetycznie. Jej istotą jest nadmierne wytwarzanie kwasu moczowego, który gromadzi się w tkankach stawowych organizmu chorej osoby, powodując bolesny odczyn zapalny (dnawe zapalenie stawów). W przebiegu tego schorzenia zwiększa się również stężenie kwasu moczowego we krwi.
10. Nowotwory dróg moczowych
Brodawczak i rak pęcherza moczowego to najczęściej występujące nowotwory dróg moczowych. Zaobserwowanie krwiomoczu i objawów kamicy nerkowej wymaga bezzwłocznej konsultacji lekarskiej (jednak w większości przypadków choroby te mają przebieg bezobjawowy). Nowotwór może umiejscowić się również w moczowodzie i miedniczce nerkowej.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.