Badania, które mogą uratować życie

Nie wymagają wielkich przygotowań. Są bezpłatne. Skierować może na nie lekarz rodziny. Chodzi o badania profilaktyczne. Dzięki nim można sprawdzić nasz stan zdrowia i ocenić czy w organizmie nie dzieje się nic niepokojącego.

Nie trzeba nikomu tłumaczyć, że badania profilaktyczne powinien wykonywać każdy, niezależnie od wieku. Dzięki nim można wykryć choroby. Niestety obserwujemy, że dorośli często ich unikają, tłumacząc się brakiem czasu. Zauważamy wciąż małą świadomość wagi niektórych badań-tłumaczy serwisowi WP abcZdrowie Małgorzata Stokowska - Wojda, lekarz rodzinny.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

- Brakuje także prozdrowotnych działań edukacyjnych w szkołach. Rodzic na szczęście chętnie przyjdzie do lekarza z dzieckiem, by sprawdzić zdrowie pociechy, ale o swoje dba już mniej - dodaje lekarka.

O tym, jak ważne są te badania, może świadczy fakt, że niektóre kraje Europy Zachodniej podwyższyły składki na ubezpieczenie zdrowotne osobom, które uchylają się od badań profilaktycznych.

Z morfologii można wiele wyczytać

Najpopularniejszym badaniem diagnostycznym jest morfologia. Dzięki niej jesteśmy w stanie określić, co niepokojącego dzieje się w organizmie; - Nie ma ustaleń jak często powinniśmy wykonywać morfologię. Ale warto przynajmniej raz w roku. Można z niej naprawdę wiele wyczytać. Na podstawie morfologii można wykryć np. białaczkę, chłoniaki, niedokrwistość -twierdzi Stokowska - Wojda.

Limfocyty czyli komórki układu odpornościowego rosną w chorobach takich jak różyczka, świnka, grypa czy mononukleoza. Spadek limfocytów świadczy o nieprawidłowym działaniu układu immunologicznego. Osoby takie często się przeziębiają.

Na podstawie morfologii określić możemy także hemoglobinę. Na podstawie parametrów wykrywamy niedokrwistość czyli anemię. Jej wartości zależą od płci i wieku. Dla kobiety poprawne wartości wahają się od 11,5 do 16,0 g/dl, dla mężczyzny 12,5 do 18,0 g/dl.

Poziom cukru we krwi

Szacuje się, że w Polsce na cukrzycę choruje ponad 2,5 mln osób. Cierpią na nią także dzieci i młodzież. Schorzenie prowadzi do wielu groźnych powikłań. Dlatego tak ważna jest kontrola poziomu glukozy. Badnie wykonuje lekarz rodzinny. Można kupić także aparat do pomiaru i sprawdzać cukier samemu w domu.

Prawidłowe wartości glukozy u osób dorosłych na czczo powinny wynosić mniej niż 100 mg/dl. U dzieci i młodzieży 70 -110 mg/dl, u osób starszych po 70 r ż od 80-140 mgdl.

EKG i Echo serca

Echo serca to badanie specjalistyczne. Kieruje na nie kardiolog, który podejrzewa np. chorobę wieńcową. Nie jest to więc badanie rutynowe. Lekarz pierwszego kontaktu u osób, które zgłaszają dolegliwości sercowe zazwyczaj wykonuje EKG. Na tej podstawie moża ocenić czy pacjent ma rodzący się zawał albo go przeszedł, sprawdzić w jakim stanie jest serce czy występują zaburzenia rytmu lub niedokrwienie.

By wykryć choroby krążenia

W Polsce istnieje program profilaktyczny chorób krążenia refundowany przez NFZ. W jego skład wchodzi pomiar lipidogramu czyli sprawdzane są trójglicerydy, cholesterol LDL i HDL - wylicza lekarka.

 - Wykonuje się takaż pomiar glukozy, indeks BMI. Mierzy się obwód pasa i ramienia, sprawdza wagę. To ważne badanie, które pozwala wykryć i zapobiec rozowojowi chorób układu krążenia - tłumaczy.

Nadmiar cholesterolu prowadzi do miażdżycy, zawału, udaru i chorób krążenia. U dorosłego człowieka cholesterol całkowity powinien wynieść mniej niż 190 mg/dl. Frakcja LDL poniżej 115 mg/dl, natomiast HDL dla kobiet ponad 45 mg/dl,a dla mężczyzn ponad 40 mg/dl.

Samobadanie piersi i jąder

Badanie piersi wykonujemy raz w miesiącu. Najlepiej w czasie okresu albo kilka dni po. W drugie fazie cyklu wynik badania może być niemiarodajny. Wewnątrz piersi pod wpływem hormonów pojawiają się bowiem zgrubienia.

Dzięki regularnym badaniom można w porę wykryć zmianę. W razie niepokojących objawów lekarz skieruje na usg albo mammografię. W razie wątpliwości wykonuje się biopsję. Polega ona na pobraniu wycinka tkanki do badań histopatologicznych.

Każdy mężczyzna niezależnie od wieku powinien raz w miesiącu przeprowadzać samobadanie jąder. Co roku w Polsce wykrywa się ok. 700 przypadków raka jądra. Zdiagnozowane w porę zmiany mogą uratować życie.

CRP czyli białko ostrej fazy

Na podstawie stężenia CRP można określić czy w organizmie nie ma procesów zapalnych. Można wykonać go razem z morfologią.

Wysokie CRP świadczy m.in. o przewlekłych i ostrych infekcjach, chorobach nowotworowych, zawale i zakażeniach bakteryjnych.

Wykonuje się u pacjentów, u których podejrzewa się stan zapalny i infekcje różnego typu, grzybicze, bakteryjne.

Prawidłowa wartość białka CRP powinna mieścić się od 0,08 do 3,1 mg/l. Powyżej 10 mg/l świadczy o stanach zapalnych różnego pochodzenia. Najwyższe stężenie białka obserwuje się u pacjentów onkologicznych i po operacjach. W tych przypadkach poziom CRP może przekroczyć 500 mg/l.

Nadciśnienie - groźne schorzenie

Nietypowe objawy nadciśnienia

Nadciśnienie nie wywołuje silnych i jednoznacznych objawów, dlatego często pozostaje niezdiagnozowane. Niektóre symptomy są nietypowe, przez co łatwo je...

Szacuje się, że na nadciśnienie w Polsce cierpi ponad 10 mln osób. Schorzenie to przyczynia się do rozwoju miażdżycy, zwiększa ryzyko zawału serca, udaru mózgu, uszkadza nerki.

Dobra wiadomość jest taka, że nadciśnienie można skutecznie leczyć. Oprócz farmakoterapii należy zmienić styl życia. Warto także regularnie mierzyć ciśnienie samemu albo u lekarza pierwszego kontaktu.

Pomiarów najlepiej dokonać kilka minut po wysiłku fizyczny, a kilkadziesiąt minut po wypiciu kawy czy wypaleniu papierosa.

Do ważnych badań profilaktycznych można zaliczyć także kolonoskopię, wykonywaną w celu wykrycia raka jelita grubego. Każdy kto miał w rodzinie przypadek raka albo czuje dolegliwości powinien zgłosić się na to badanie. Zwłaszcza, że jest bezpłatne, refundowane przez NFZ. Zaproszenia wysyłają pracownie endoskopowe działające w szpitalach - zaznacza Stokowska - Wojda.

Dorota Krupińska-Ziętkowska

O autorze

Dorota Krupińska-Ziętkowska

Od lat związana z mediami, m.in. jako członek Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia. Swoją karierę rozpoczynała w 2001 r. w Tygodniku Lubelskim. Współpracowała z Polska Press - Kurierem Lubelskim. W WP abcZdrowie i WP parenting od 2016 r. Absolwentka filologii polskiej oraz filologii słowiańskiej na UMCS w Lublinie.

Dorota Krupińska-Ziętkowska, 11 miesięcy temu

Badania

Komentarze (7)
~Jeszcze polak
~Jeszcze polak 11 miesięcy temu

Polska to tak jak Unia jedna wielka kupa g.....jedno i drugie powinno przestać istnieć. Na NFZ daninę zabierają nie ma takiej opcji byś tego nie płacił. Ale jak coś chcesz to płać jeszcze raz ale prywatnie.To oszustwo w imię gównianego prawa. Tylko wojna może to zmienić. I oby jak najszybciej.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Badania
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Łuszczyca?

adam93go • ostatni post 4 godziny temu

3

Pomocni lekarze

Artykuły Badania
Badania

Badania, których nie powinniśmy się bać

Badania, których nie powinniśmy się bać

Kolonoskopia Bolesne i wstydliwe - takie najczęściej są badania, które musimy wykonywać przynajmniej raz na jakiś czas podczas kontroli lekarskiej (...) w podwyższonej grupie ryzyka (np. po 50. roku życia). Osoby niechętnie podchodzą...

Badania

Jak zdrowe są twoje stopy? Sprawdź, czy zdadzą ten test

Jak zdrowe są twoje stopy? Sprawdź, czy zdadzą ten test

Czy twoje stopy są zdrowe? Dostrzeżenie wczesnych oznak problemów ze stopami może uchronić cię przed chorobami. Przeprowadź test stworzony przez Cherise Dyal, asystentkę profesora chirurgii ortopedycznej na Albert Einstein College of Medicine w Bronksie...

Badania

Co to jest ECPW? (WIDEO)

Co to jest ECPW? (WIDEO) Odtwórz wideo

ECPW, czyli endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna, to połączenie technik endoskopowych z badaniem rentgenowskim. Na czym polega to badanie (...) ? Przed badaniem ECPW pacjentowi podaje się leki...

Badania

Co to jest endoskop? (WIDEO)

Co to jest endoskop? (WIDEO) Odtwórz wideo

tego jest on wykorzystywany do pobierania próbek do dalszych badań ze zmienionych chorobowo miejsc, do tamowania krwawień i do innych drobnych (...) . Istnieją dwa główne rodzaje endoskopów: endoskopy giętkie, czyli fiberoskopy (wykorzystywane...

Badania

Co to jest endoskopia? (WIDEO)

Co to jest endoskopia? (WIDEO) Odtwórz wideo

może dokładnie obejrzeć ewentualne zmiany, ale nie tylko. W czasie endoskopii można pobrać próbki do dalszych, mikroskopowych badań, a także zatamować (...) były grube i sztywne, co wiązało się w dużym dyskomfortem dla pacjenta i większą...

Badania

CA 125 - charakterystyka markera, objawy raka jajnika, normy

CA 125 - charakterystyka markera, objawy raka jajnika, normy

CA 125 to białko antygenowe, które jest markerem nowotworowym, czyli rodzajem substancji, której badanie przeprowadza się w diagnostyce onkologicznej (...) czy endometrium. Nie jest on natomiast produkowany przez jajniki, co zostało...

Badania

Angiokardiografia

Angiokardiografia to badanie wykorzystujące promienie rentgenowskie i środek kontrastowy pochłaniający promienie RTG. Angikardiografia jest obrazowa (...) metoda badania jam serca (wentrykulografia), aorty (aortografia)...

Badania

Badanie audiometryczne (badanie tonalne progowe słuchu)

Badanie audiometryczne to inaczej tonalne progowe badanie słuchu, które wykorzystuje urządzenie nazywane audiometrem. Audiometr generuje dźwięki (...) o częstotliwości od 125 do 10 000 Hz przesyłane do słuchawek badanej...