Trwa ładowanie...

26-latek 5 razy dzwonił po pogotowie. Zabiła go "drobna" infekcja

 Karolina Rozmus
30.09.2022 14:24
Rodzice nie kryją żalu z powodu tego, jak zachowali się lekarze
Rodzice nie kryją żalu z powodu tego, jak zachowali się lekarze (Facebook)

Zdruzgotani rodzice opowiedzieli o tym, jak ich syn zmarł z powodu ropnia pnia mózgu, który rozwinął się jako powikłanie zapalenia ucha. Mężczyzna czterokrotnie odbył teleporadę oraz pięć razy próbował skontaktować się z pogotowiem. Trzy godziny po tym, jak karetka zabrała go z domu, zmarł.

spis treści

1. Przepisywali mu lek przeciwbólowy

David Nash, 26-letni student prawa, zmagał się z infekcją ucha przez trzy tygodnie. Jego rodzice przyznali, że syn był "całkowicie zawiedziony" tym, jak wyglądało jego leczenie. Przychodnia lekarza rodzinnego w Yorksh"re miała odmawiać wizyty osobistej pacjenta i leczyć go wyłącznie przez teleporady. W ciągu kilku tygodni, gdy David odczuwał coraz silniejszy ból i zaobserwował guzki na szyi, walczył też o przyjęcie na wizytę osobistą lub o skierowanie na kontrolne badania krwi.

Mimo to leczenie odbywało się wyłącznie przez teleporady, a na dolegliwości Davida lekarz przepisywał kodeinę, lek z grupy opiatów o działaniu przeciwbólowym i przeciwkaszlowym. W końcu 26-latek zadecydował, że wezwie pogotowie. Karetka przyjechała jednak za późno – mężczyzna zmarł w szpitalu kilka godzin później. Przyczyną śmierci był ropień pnia mózgu.

Zobacz film: "31-latek trafił do szpitala. Lekarze osłupieli, gdy zobaczyli co ma w uchu"
Niewłaściwe leczenie spowodowało, że rozwinęło się groźne powikłanie zapalenia ucha
Niewłaściwe leczenie spowodowało, że rozwinęło się groźne powikłanie zapalenia ucha (Facebook)

To ogniskowe zapalenie mózgu jest rzadkim, ale bardzo groźnym powikłaniem infekcji bakteryjnych toczących się w innych narządach. Najczęściej chorobę wywołują paciorkowce, pałeczka ropy błękitnej, ale niekiedy także pierwotniaki jak Toxoplasma gondi.

Patogeny dostają się do mózgu wraz z krwią lub też wywołany przez nie stan zapalny powoduje zniszczenie kości oddzielających mózg od chorych tkanek. Może pojawić się w przebiegu zapalenia zatok przynosowych, infekcji dróg oddechowych, próchnicy zębów, sepsy czy wreszcie zapalenia ucha środkowego, jak to miało miejsce w przypadku Davida.

Zapalenie pnia mózgu może dawać początkowo objawy w postaci gorączki, bólu głowy czy wymiotów, a gdy dojdzie do uszkodzenia mózgu, pojawiają się np. zaburzenia mowy i czucia czy napady padaczkowe.

2. Rusza śledztwo w sprawie śmierci studenta

- Teraz wiemy, że kilka dni wcześniej najprawdopodobniej zaczął rozwijać ropień mózgu, który został wywołany przez trwającą infekcję ucha – powiedział w "Newsnight" ojciec Davida, Andrew Nash.

Szefowie National Health Service, brytyjskiego systemu ochrony zdrowia, potwierdzili, że "w celu potwierdzenia diagnozy należało zaproponować lub zorganizować konsultacje twarzą w twarz".

Śledztwo w sprawie śmierci zaplanowano na początek przyszłego roku. Rodzice zmarłego uważają, że gdyby ich syn odbył wizytę stacjonarną u lekarza, dziś z pewnością by żył.

Przychodnia lekarza rodzinnego, do której należał David, wystosowało do rodziny zmarłego pismo z przeprosinami: "Chcielibyśmy ponownie złożyć kondolencje rodzinie pana Nasha, a nasze myśli są z nimi w tym trudnym czasie".

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze