33-letnia Beata walczy o życie. "Nie miałam żadnych objawów"
Beata Golik zmaga się z nowotworem jelita grubego z przerzutem do wątroby. Choć wcześniej poprawę przyniosły badania kliniczne, w których uczestniczyła, dziś została wykluczona z kolejnych. Trwają zbiórka na dalsze leczenie oraz poszukiwania nowych programów badawczych dla chorej mamy i żony z Poznania.
1. Beata Golik walczy z nowotworem jelita
Kobieta, która dziś zmaga się ze złośliwym, zaawansowanym nowotworem jelita grubego, w początku nie odczuwała żadnych objawów choroby. W swojej opowieści na portalu siepomaga.pl opowiada, że nie byłaby nawet w tym miejscu, w którym jest teraz, gdyby nie regularna profilaktyka.
- U moich bliskich występowała polipowatość rodzinna, więc dla spokoju wykonałam badanie, aby wykluczyć to u siebie. Nie miałam żadnych objawów! Czysta profilaktyka, która jak się okazało, uratowała mi życie... - napisała Beata Golik w opisie zbiórki na swoje leczenie.
W 2019 kobieta wykonała kolonoskopię, która wykazała duże polipy na jelitach. Wkrótce później padła dewastująca diagnoza.
- Nic, żadne słowa nie dadzą rady opisać tego zaskoczenia, rozpaczy i wielkiego znaku zapytania, który pojawia się w głowie. Miałam wtedy zaledwie roczną córeczkę i diagnozę – nowotwór jelita grubego - wspominała.
Przez kolejne lata zmagała się z wyczerpującym leczeniem, a następnie **kolejnymi wznowieniami choroby na coraz to kolejnych narządach: płucach i wątrobie.
- W ten sposób trafiłam do kliniki badań naukowych pod kątem nowych leków. Dostałam leki z chemioterapią i lekiem badanym. Są bardzo silne, przez co naprawdę ciężko to przechodziłam, ale przecież mam dla kogo żyć…
Choć po nowoczesnej terapii choroba chwilowo się cofnęła, dziś znów nawraca, a pacjentka nie została zakwalifikowana do kolejnych badań klinicznych. Zarówno ona, jak i jej mąż, szukają innych programów leczenia, które mogłyby dać Beacie szansę na dalsze życie.
Więcej o historii Beaty Golik, a także o zbiórce na jej leczenie przeczytasz tutaj.
2. Jak wykryć nowotwór jelita grubego?
Nowotwór jelita grubego, jak wiele chorób onkologicznych, przez długi czas może nie dawać objawów. Jeśli jednak już się pojawiają, łatwo pomylić je z wieloma innymi schorzeniami – dlatego tak ważne są regularne badania i monitorowanie swojego stanu zdrowia.
Do symptomów, które mogą świadczyć o rozwijającym się nowotworze jelita grubego, należą w pierwszej kolejności bóle brzucha oraz problemy z wypróżnieniami, ale także możliwa krew w stolcu, nagłe osłabienie i utrata masy ciała oraz niedokrwistość.
Do badań diagnostycznych, które mogą pomóc w wykryciu tego nowotworu zaliczają się m.in. pomiar markera nowotworowego CEA, badanie per rectum, kolonoskopia, test na obecność krwi utajonej w kale, wlew kontrastowy czy badanie genetyczne.
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.