35-latkę zaniepokoił jeden objaw. Tak dawał o sobie znać rak jelita grubego
Im wcześniej wykryty, tym daje większe szanse na skuteczne leczenie. Ta zasada dotyczy wszystkich nowotworów. Nie należy więc lekceważyć niepokojących sygnałów, tylko od razu iść do lekarza. Tak zrobiła Kelli Zanelato, u której wykryto raka jelita grubego.
1. Zaniepokoiły ją częste wizyty w toalecie
35-letnia Kelli Zanelato nie zwlekała wizytą u lekarza, po tym jak zauważyła niepokojący objaw. Brytyjka zaczęła chodzić do toalety częściej niż zwykle.
Zmiana rytmu wypróżnień to jeden z głównych symptomów, które mogą świadczyć o raku jelita grubego. To właśnie ten nowotwór, w dodatku w trzecim stadium, wykryto u młodej Brytyjki.
Początkowo lekarze wskazywali, że przyczyną problemów 35-latki jest zespół jelita drażliwego. Kelli nie odpuściła jednak dalszej diagnostyki i poprosiła o skierowanie na kolonoskopię. Badanie wykazało, że zaatakował ją agresywny nowotwór.
- Zawaliło się całe moje życie, mój synek miał wtedy zaledwie 18 miesięcy - przyznała Kelli w rozmowie z Bowel Cancer UK.
2. Rak jelita grubego - objawy
Kobieta przeszła operację i chemioterapię. Niestety, dobrymi rezultatami nie cieszyła się zbyt długo.
- Choroba rozprzestrzeniała się bardzo szybko na jajniki, macicę, okrężnicę, odbytnicę, woreczek żółciowy i śledzionę – powiedziała Kelli. Mimo to kobieta nie poddaje się i cały czas walczy o zdrowie.
Oprócz zmiany rytmu wypróżnień, które niepokoiły Kelli, rak jelita grubego może dawać o sobie znać w inny sposób.
Symptomy, które należy potraktować poważnie to:
- ból w dolnej części brzucha,
- wzdęcia lub dyskomfort po jedzeniu,
- utrata apetytu,
- niewyjaśniona utrata masy ciała,
- krew w kale,
- biegunka,
- uczucie niepełnego wypróżnienia.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.