Trwa ładowanie...

37-latek zachorował na raka jelita grubego. Wymienia 5 typowych objawów

 Karolina Rozmus
Karolina Rozmus 12.01.2023 19:23
Zachorował na raka jelita grubego w wieku 37 lat
Zachorował na raka jelita grubego w wieku 37 lat (Bowel Cancer UK)

Mężczyzna mówi, że miał klasyczne objawy nowotworu, wszystkie na tyle niepokojące, że nie wahał się stawić u lekarza rodzinnego. Ten podejrzewał celiakię lub IBS, a gdy 37-latek zasugerował raka jelita grubego, lekarz go uspokoił. Niedługo później okazało się, że guz ma niemal pięć centymetrów.

spis treści

1. Objawy były niepokojące, ale lekarz je zbagatelizował

Ryan McDonald z Manchesteru w rozmowie z Bowel Cancer UK wymienia dolegliwości, jakie się u niego pojawiły.

- Na początku 2021 roku zacząłem odczuwać pieczenie w podbrzuszu, miałem nieregularne wypróżnienia, wzdęcia, niestrawność i byłem ciągle zmęczony – mówi.

Zobacz film: "3 ważne objawy raka jelita, które najczęściej ignorujemy"

Jednak lekarz rodzinny uznał, że mężczyzna może cierpieć na nietolerancję glutenu, celiakię czy też zespół jelita drażliwego (IBS). Pół roku później Ryan wciąż źle się czuł, ponownie więc stawił się u lekarza. Wówczas zapytał wprost, czy może chorować na raka jelita grubego. Lekarz zaprzeczył, choć objawy, które martwiły mężczyznę, należą do najbardziej typowych dla tego nowotworu. Dlatego też Ryan nie do końca był przekonany co do słuszności stawianych hipotez.

- Trudno mi było w to uwierzyć, ponieważ kilka miesięcy wcześniej, po ostatniej wizycie zmieniłem dietę, aby sprawdzić, czy jakkolwiek to wpłynie na moje dolegliwości – przyznaje Ryan.

Lekarz bagatelizował dolegliwości Ryana
Lekarz bagatelizował dolegliwości Ryana (Bowel Cancer UK)

Trzeci raz 37-latek nie stawił się u lekarza. Kilka miesięcy później bowiem ból brzucha był tak silny, że Ryan znalazł się w szpitalnym oddziale ratunkowym. Tam wykonano tomografię komputerową, a następnie zadecydowano o przeprowadzeniu kolonoskopii w trybie pilnym.

Ujawniła 45-milimetrowy guz usytuowany w okrężnicy. Mężczyzna przeszedł operację usunięcia zmiany nowotworowej.

- W wieku 37 lat mogę szczerze powiedzieć, że było to najtrudniejsze wyzwanie, z jakim kiedykolwiek musiałem się zmierzyć, ale powiedziano mi, że nie będę potrzebował dalszego leczenia, takiego jak chemioterapia – mówi.

2. Rak jelita grubego diagnozowany coraz częściej

W Polsce co roku na nowotwór złośliwy jelita grubego zapada 18 000 osób, co plasuje ten typ raka na trzecim miejscu pod względem częstości występowania wśród mężczyzn oraz na drugim w przypadku kobiet. Co istotne, od kilku lat zapadalność na raka jelita grubego rośnie, tymczasem znajomość czynników ryzyka, jak i symptomów alarmowych może ustrzec przed zachorowaniem lub zagwarantować skuteczność leczenia.

Wśród czynników ryzyka wymienia się zachodni model diety z dużym udziałem produktów wysokoprzetworzonego i czerwonego mięsa, ale też palenie papierosów, spożywanie alkoholu czy niska aktywność fizyczna. Do czynników niemodyfikowanych należy m.in. wiek.

Typowe objawy raka jelita grubego obejmują:

  • bóle brzucha – to najczęstszy, notowany u ponad 40 proc. chorych objaw,
  • zmiana rytmu wypróżnień – równie często pojawia się co ból brzucha,
  • obecność krwi w stolcu,
  • ogólne osłabienie,
  • utrata masy ciała,
  • anemia.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze