37 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Wygląd dziecka, brzuch mamy
37 tydzień ciąży to jej 9 miesiąc i 3 trymestr. Dziecko przypomina noworodka zarówno swoim wyglądem, jak i zachowaniem. Przybiera na wadze i czeka na spotkanie z mamą. Kobieta jest zmęczona, a jej nastrój zmienia się jak w kalejdoskopie. Dominuje radość, ale i lęk przed porodem. Jak rozpoznać jego oznaki?
1. 37 tydzień ciąży - który to miesiąc?
37 tydzień ciąży to jej 9 miesiąc i 3 trymestr. Choć według WHO donoszona ciąża trwa 38-42 tygodni, dziecko urodzone w 37 tygodniu ciąży uznawane jest za donoszone i zdolne do samodzielnego życia poza łonem mamy.
Wiele mam zastanawia się, czy 37 tydzień ciąży czy to wcześniak. Noworodek nazywany jest wcześniakiem, gdy przychodzi na świat przed ukończeniem 37 tygodnia ciąży.
2. 37 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?
W 37 tygodniu ciąży dziecko waży około 3 kilogramów i mierzy mniej więcej 50 centymetrów (waży około 2,8-3,1 kg i ma około 48-51 cm długości). Przypomina noworodka nie tylko swoich wyglądem, ale i zachowaniem.
Na jego ciele jest coraz mniej mazi płodowej, a meszek płodowy właściwie zanikł. Jego układy i narządy są rozwinięte, funkcjonalne i gotowe do pracy poza organizmem mamy. Nadnercza produkują kortyzon. To hormon, który wpływa na pracę płuc po narodzinach.
Maluch przybiera jeszcze na wadze (w 37 tygodniu około 300 g), a do jego ciała przenikają przeciwciała, które będą go chronić po przyjściu na świat. Dziecko trenuje: ćwiczy oddychanie, wciągając i wypluwając wody płodowe, a i łapie pępowinę, ściska ją i puszcza, dzięki czemu ćwiczy dłonie.
Jeśli maluch nie przyjął pozycji główką do dołu, najpewniej przyjdzie na świat przez cesarskie cięcie.
3. 37 tydzień ciąży - intensywne ruchy dziecka
Ruchy dziecka, które odczuwają kobiety w ciąży, są powodem do radości. Czasem jednak mogą niepokoić, a ich charakter oraz częstotliwość mogą być sygnałem alarmowym. To dlatego tak ważne jest, aby je obserwować i liczyć.
Co powinno skłonić do konsultacji z lekarzem lub wizyty w szpitalu? Przyjmuje się, że przyszła mama powinna wyczuwać co najmniej 10 ruchów dziecka w ciągu 2 godzin.
Niepokojące jest zarówno to, gdy dziecko się nie rusza, ale i gdy jest pobudzone, a jego ruchy są gwałtowne. Czujność należy zachować zatem w sytuacji, kiedy dziecko zachowuje się inaczej niż zwykle.
4. 37 tydzień ciąży – dolegliwości i lęk przed porodem
W 37 tygodniu ciąży przyszła mama odczuwa wiele dolegliwości. Brzuch jest bardzo duży, a kobieta nosi znaczny ciężar. Maluch sporo waży, zajmuje wiele miejsca, a macica jest położona tuż pod żebrami.
We znaki daje się zmęczenie, zwykle nie odpuszcza zgaga i hemoroidy, parcie na pęcherz, obrzęki, świąd skóry na brzuchu, bezsenność, bóle kręgosłupa. Mogą pojawić się silne bóle krocza i częste skurcze Braxtona-Hicksa (skurcze przepowiadające, skurcze przedporodowe).
Im bliżej porodu, tym stają się dłuższe, częstsze i silniejsze. Nie są jednak efektywne. Choć przypominają skurcze porodowe, nie prowadzą do rozwarcia i skrócenia szyjki macicy. Wywołują dyskomfort, który kobiety porównują do bólu miesiączkowego.
Na tym etapie ciąży pojawiają się różne emocje i myśli, a ich plątanina oraz intensywność mogą być męczące i dezorientujące. Dominuje euforia, szczęście i radość na myśl o przytuleniu dziecka, ale i lęk przed porodem.
Choć strach przed porodem jest czymś naturalnym, u wielu kobiet jest on wyjątkowo silny. To tokofobia, odmiana fobii. W przypadku, gdy pojawia się paraliżujący lęk przed ciążą i porodem, pacjentki często wybierają poród drogą cięcia cesarskiego (lub bezdzietność).
Tokofobia pierwotna ma podłoże nerwicowe i występuje u kobiet, które nie były wcześniej w ciąży. Z kolei tokofobia wtórna dotyka matki, które w czasie poprzedniej ciąży doznały szoku (np. ciężki poród, traumatyczne przeżycie na trakcie porodowym, poronienie).
5. 37 tydzień ciąży – objawy porodu
37 tydzień ciąży zarówno rodzicom dziecka, jak i najbliższemu otoczeniu, upływa pod znakiem porodu. Wszyscy wypatrują jego pierwszych symptomów. Czego należy się spodziewać?
37 tydzień ciąży - objawy porodu to:
- regularne skurcze związane ze skracaniem się szyjki macicy, rozwarcie szyjki macicy,
- silny ból brzucha lub skurcze, które nie wyciszają się po kąpieli i wypoczynku, w przeciwieństwie do skurczy Braxtona-Hicksa. Gdy skurcze ustaną, do porodu pozostało jeszcze trochę czasu. Pierwsze skurcze porodowe pojawiają się regularnie i w cyklach, najczęściej co około 10–30 minut, a każdy z nich trwa około 40 sekund,
- tępy ból w okolicy krzyża, biegunka, mdłości i inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
- krwista bądź brązowa wydzielina z pochwy,
- wyciek przezroczystych bądź zielonkawych wód płodowych,
- odejście czopa śluzowego.
Zobacz także:
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.