43-latek zachorował na raka jelita grubego. Wymienia dwa pierwsze objawy
W marcu 2020 roku doświadczał ciągłych gazów i wzdęć, które skojarzył z niestrawnością. - Próbowałem sam to wyleczyć, eliminując pewne pokarmy. Nawet pościłem przez trzy dni, ale nic nie działało – powiedział Jay McLaughlin. Okazało się, że niespecyficzne objawy były oznaką raka.
1. Myślał, że gazy i wzdęcia są objawem niestrawności
Jay McLaughlin przez kilka miesięcy tkwił w błędnym przekonaniu, że dolegliwości z układu pokarmowego, których doświadcza, mają związek z niewłaściwym trawieniem. Dopiero w październiku tego samego roku Jay zaczął odczuwać uporczywe skurcze brzucha, które skłoniły go wizyty u lekarza rodzinnego.
Po konsultacji 43-latek niemal natychmiast został skierowany do Royal London Hospital, gdzie zdiagnozowano u niego raka jelita grubego w trzecim stadium oraz rzadką mutację genetyczną, która mogła sprzyjać procesowi nowotworzenia.
- Mój rak ma mutację w genie BRAF V600E, co czyni go szczególnie agresywnym. Taką samą mutację miała dziennikarka Dame Deborah James. Miałem ogromne szczęście, że lekarze zdiagnozowali mnie na trzecim, a nie czwartym etapie zaawansowania – powiedział McLaughlin w rozmowie z serwisem express.co.uk.
Mężczyzna otrzymał leczenie, po którym w styczniu 2022 roku był wolny od raka. Jednak niespełna po upływie miesiąca Jay poczuł, że coś innego jest nie tak.
- Zorientowałem się po potwornie bolesnym skurczu mięśni brzucha, gdy próbowałem usiąść na łóżku. Uczucie skręcania zaczęło być nieznośne, można je porównać do tego, jak gdyby ktoś sięgnął do mojego brzucha i fizycznie przekręcił moje wnętrzności dłonią – powiedział Jay.
Okazało się, że ból odpowiada 5-centymetrowy guz na wątrobie, który w ciągu kilku miesięcy urósł do 12 cm. Mężczyzna ponownie został skierowany do szpitala, gdzie otrzymał leczenie skojarzone z cetuksymabem, przeznaczone dla pacjentów z przerzutowym rakiem jelita grubego z obecnością mutacji BRAF V600E.
- Jeśli wszystko będzie dobrze, będę kontynuował leczenie, dopóki guz nie zmniejszy się na tyle, aby można było przeprowadzić operację. Z tego miejsca chciałbym zaapelować do ludzi, aby nie lekceważyli pozornie błahych objawów, które mogą w istocie zwiastować śmiertelną chorobę – powiedział Jay.
2. Rak jelita grubego. Najczęstsze objawy
Rak jelita grubego to nowotwór złośliwy, który najczęściej rozwija się w okrężnicy lub odbytnicy. Dane wskazują, że co roku zapada na niego ponad 19 tys. Polaków, umiera 12 tys.
Choroba jest podstępna, ponieważ bardzo długo nie daje w zasadzie żadnych objawów albo powoduje dolegliwości, które trudno jednoznacznie skojarzyć właśnie z rakiem. To opóźnia diagnozę.
Do objawów raka jelita grubego, które mogą świadczyć o postępie choroby, zaliczamy:
- zmiany rytmu wypróżnień w ostatnich kilku miesiącach - dokuczliwe zaparcia albo biegunki,
- krwawienie przy oddawaniu stolca,
- wymioty,
- nudności,
- anemię,
- osłabienie,
- bóle w dole brzucha,
- utratę masy ciała.
Ryzyko rozwoju raka jelita grubego rośnie z wiekiem, zwłaszcza po 50. roku życia. W związku z tym lekarze zalecają, by po przekroczeniu tego wieku raz na rok wykonywać kolonoskopię, która pozwoli wykryć wszelkie nieprawidłowości i zapobiec rozwojowi nowotworu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz także:
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.