6 popularnych mitów o łuszczycy
1 z 8Popularna choroba, o której niewiele wiemy
Łuszczycą można się zarazić – takie przekonanie panuje w społeczeństwie. Uważa się, że chorobą skórną można zarazić się nawet poprzez podawanie ręki choremu. Ile w tych przekonaniach jest prawdy? Dowiedz się, czy łuszczyca to choroba zakaźna.
To jedna z najczęściej występujących chorób skóry. Szacuje się, że na łuszczycę choruje od 2 do 4 proc. populacji. W Polsce z problemem boryka się ok. 800 tysięcy pacjentów.
Objawem łuszczycy są różowe lub czerwone grudki na skórze, pokryte białą łuską. Tworzą się, ponieważ skóra zbyt szybko produkuje komórki. Normalnie cykl życia komórki trwa około 28 dni, u chorych na łuszczycę zaledwie cztery dni. Właśnie dlatego naskórek nadmiernie się łuszczy i tworzy mało estetyczne łuski.
Eksperci wciąż nie znają dokładnych przyczyn tego schorzenia. Prawdopodobnie to wina nieodpowiedniego funkcjonowania układu immunologicznego. Organizm atakuje własne tkanki, co prowadzi do wytworzenia się stanu zapalnego.
Chociaż to popularne schorzenie, wciąż niewiele się o nim mówi. Pacjenci często czują się izolowani, mają kompleksy i unikają kontaktów towarzyskich. Winny jest brak wiedzy oraz mity, które wciąż funkcjonują w społeczeństwie. Oto najpopularniejsze z nich.