Trwa ładowanie...

6 zaskakujących sposobów, aby jeszcze dziś zyskać więcej energii

Otwierasz jedno oko, potem drugie... i już wiesz, że to nie będzie dobry dzień. Nie chce ci się nawet wstać z łóżka. Brakuje ci energii już na starcie? Dowiedz się, jak skutecznie rozprawić się z ociężałością w 6 prostych sposobach. Niektóre z nich na pewno cię zdziwią.

spis treści

1. Energia za jeden uśmiech... albo kilka

Nie musisz czuć się dobrze, żeby się uśmiechać. Czasem warto się do tego zmusić, a lepsze samopoczucie przyjdzie samo
Nie musisz czuć się dobrze, żeby się uśmiechać. Czasem warto się do tego zmusić, a lepsze samopoczucie przyjdzie samo

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

Najlepszym sposobem na dodanie sobie energii jest... uśmiech. Uśmiechnijmy się rano do męża, żony, dzieci, do pani w piekarni i w warzywniaku, do kierowcy autobusu, do współpracownika. Po prostu uśmiechajmy się częściej. To nic nie kosztuje, a dzięki temu my sami czujemy się lepiej.

Badania przeprowadzone na uniwersytecie w Kansas udowodniły, że uśmiechanie się wpływa korzystnie na nasze zdrowie. Część osób biorących udział w badaniu miała uśmiechać się po każdej stresującej czynności, którą wykonywała. Pozostali uczestnicy mogli robić niezadowolone miny. Okazało się, że wśród uśmiechających się uczestników sprawniej pracowało serce (unormowany puls). Te osoby lepiej reagowały też na stresujące sytuacje.

Myślisz, że takie uśmiechanie się do każdego jest sztuczne? Czujesz się wtedy niezręcznie? Zmień nastawienie. Nie myśl o tym, że zostaniesz oceniony negatywnie. Zwykły uśmiech potrafi zburzyć wiele barier, to wspaniałe źródło pozytywnej energii. I najważniejsze – im częściej będziesz się uśmiechać, tym więcej życzliwości sam otrzymasz. Miłe słowo usłyszane na ulicy czy komplement od współmałżonka doda ci więcej energii, niż się spodziewasz.

2. Porządek to podstawa

Stan biurka (bądź innego miejsca pracy) odzwierciedla stan naszego umysłu. Jeśli otacza nas bałagan, to zapewne mamy też nieporządek w swoich myślach. Na dłuższą metę może to być bardzo meczące i demotywujące. Bałagan to skuteczny pożeracz energii. Dlatego jeśli chcemy odświeżyć swój umysł i nabrać ochoty do działania, to zacznijmy porządkować swoje rzeczy.

Na początek możesz zacząć od szuflady, w której przechowujesz najpotrzebniejsze rzeczy (próby uprzątnięcia wszystkiego w jeden dzień najprawdopodobniej spełzną na niczym, stracisz na to więcej energii, niż możesz potem zyskać). Zabierz ją do drugiego pokoju, wyrzuć z niej wszystko i sprawdź, co tak naprawdę jest ci potrzebne. Zbędne drobiazgi wyrzuć, a rzeczy, które pozostały, ułóż zgodnie z częstotliwością użycia. Na wierzchu niech będą te, których najczęściej używasz, np. długopisy. Głębiej możesz wrzucić przedmioty, które są ci potrzebne np. tylko raz w tygodniu. Dzięki temu utrzymasz porządek na dłużej.

Kiedy już będziesz mieć świadomość, że wyeliminowałeś bałagan ze swojego otoczenia, na pewno poczujesz się dużo lepiej. Uporządkowanie działa jak kopniak energetyczny, wpływa na zwiekszęnie chęci do działania. Pozbądź się bałaganu, a poczujesz przypływ energii.

3. Niech twoje ciało mówi

Niech twoje ciało mówi, że nie brakuje mu energii. Wtedy uwierzy w to twój mózg
Niech twoje ciało mówi, że nie brakuje mu energii. Wtedy uwierzy w to twój mózg

Istotny wpływ na nasze samopoczucie ma postawa ciała. Być może przez cały dzień snujemy się, a nie chodzimy. Jesteśmy zgarbieni, mamy opuszczone ramiona, pochyloną głowę. Jest to wynikiem tego, jak czujemy się w środku. Czy można to zmienić? Oczywiście. W tym przypadku naprawdę warto się zmusić do zmiany postawy. Pewny krok, wyprostowane plecy, energiczne ruchy sprawią, że poczujesz się dużo lepiej. Jest to doskonały (i bardzo prosty) sposób na zwiększenie energii.

4. Zostaw przeszłość za plecami

Bardzo często postępujemy i myślimy według schematów, które zaczerpnęliśmy jeszcze w dzieciństwie. Od większości z nich powinniśmy się dawno uwolnić, ponieważ są nieskuteczne i emocjonalnie wyczerpujące.

W tym tygodniu zrób mały rachunek sumienia. Jakie działania, które przeprowadziłeś w ostatnim czasie, pochodziły rzeczywiście od ciebie, a jakie były wynikiem tego, co zobaczyłeś lub usłyszałeś w młodości? Dzięki temu będziesz mógł nazwać, a z czasem uwolnić się od tego, co zabiera ci mnóstwo energii, a tak naprawdę nie wnosi nic dobrego do twojego życia.

5. Co w sercu, to na papierze

Jeśli coś cię porusza, nie możesz sobie z tym poradzić i przez to tracisz cenną energię, spróbuj to opisać. Weź długopis, notes i usiądź w wygodnym fotelu. Daj sobie trochę czasu – np. 10 min. W tym czasie niech twoje myśli płyną. Kiedy pojawi się coś, co dotyka cię najmocniej, zapisz to. Dręczące i nieuporządkowane myśli to częsta przyczyna utraty energii. Dlatego nie poddawaj się i nie zniechęcaj.

6. 20-sekundowa metamorfoza

Przez około 20 sekund spróbuj zastanowić się głębiej nad tym, co zabiera ci pozytywną energię, a co jej dostarcza. Jeżeli jesteś wyczerpany, bezsilny, pomyśl, co było tego przyczyną. Kiedy dojdziesz już, co tak istotnie wpłynęło na twój brak energii, wtedy wyobraź sobie, że bierzesz to i wyrzucasz do kosza.

Źródło: yahoo.com/health

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

mgr Katarzyna Binder
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza