Wyczerpanie nerwowe
Wyczerpanie nerwowe to coraz częstszy problem, zwłaszcza wśród ludzi młodych, którzy żyją w dużym stresie. W wyniku napięcia organizm wytwarza hormon nadnerczy, który pobudza układ nerwowy. Wówczas człowiek może mieć problemy z oddychaniem, przyspieszone tętno i może czuć się podekscytowany. Na krótką metę nie jest to szkodliwy stan, jednak gdy każdego dnia doświadczamy napięcia, następuje stałe wytwarzanie hormonu nadnerczy. Może wtedy dojść do podwyższenia ciśnienia krwi, bólów głowy oraz większej drażliwości. W pewnym momencie zaczyna brakować hormonu, a człowiek przechodzi przez wyczerpanie nerwowe.
1. Objawy wyczerpania nerwowego
Zarówno zbyt niski, jak i zbyt wysoki poziom hormonu nadnerczy utrzymujący się przez długi czas jest dla człowieka niekorzystny.
Niski poziom hormonu może powodować szybkie męczenie się i osłabienie. Natomiast zbyt wysoki jego poziom może skutkować bezsennością i zespołem jelita drażliwego. Niektóre osoby doświadczają niskiego poziomu hormonu w ciągu dnia i wysokiego w nocy, przez co w nocy nie mogą zasnąć, a w ciągu dnia nie są w stanie normalnie funkcjonować.
Do symptomów wyczerpania nerwowego zalicza się przede wszystkim szybkie męczenie się. Charakterystyczne są także niezdolność do skupienia uwagi oraz wahania nastroju i większa drażliwość.
Mogą pojawić się również: bezsenność, zaburzenia lękowe oraz depresja. W normalnym funkcjonowaniu mogą przeszkadzać stałe napięcie mięśni oraz przewlekłe bóle głowy. U wielu osób obserwuje się także problemy żołądkowe i zespół jelita drażliwego.
2. Leczenie wyczerpania nerwowego
W leczeniu dolegliwości związanych z wyczerpaniem nerwowym stosuje się zwykle witaminy, suplementy z minerałami oraz zioła. Warto sięgnąć również po łagodne leki uspokajające.
Korzystne dla osób dotkniętych wyczerpaniem nerwowym są również pewne zmiany w sposobie odżywiania. Warto wzbogacić jadłospis o produkty bogate w witaminy z grupy B. Niski poziom tych witamin w organizmie, w szczególności witamin B5 i B6, może bowiem powodować szybkie męczenie się, bezsenność, nerwowość i depresję. Witaminy z grupy B są kluczowe dla prawidłowego metabolizmu hormonu nadnerczy i węglowodanów. Składniki te odgrywają dużą rolę w przemianie cukru w energię.
Terapeutyczna dawka kompleksu witamin z grupy B, która ogranicza wpływ stresu na organizm i zapobiega wyczerpaniu nerwowemu to około 50-100 mg każdej z witamin z grupy B dziennie. Większość osób przyjmujących taką ilość tych witamin odczuwa wyraźną ulgę i ma więcej energii już w ciągu 1-2 tygodni.
Połączenie zdrowej diety z metodami radzenia sobie ze stresem może na stałe poprawić jakość życia. Wskazane jest także ograniczenie ilości spożywanego cukru i kofeiny. W diecie nie może zabraknąć świeżych owoców, ziaren i orzechów. Produkty te regulują poziom cukru i zapobiegają huśtawkom nastroju oraz napięciowym bólom głowy.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.