Wyczerpanie nerwowe

Wyczerpanie nerwowe to coraz częstszy problem, zwłaszcza wśród ludzi młodych, którzy żyją w dużym stresie. W wyniku napięcia organizm wytwarza hormon nadnerczy, który pobudza układ nerwowy. Wówczas człowiek może mieć problemy z oddychaniem, przyspieszone tętno i może czuć się podekscytowany. Na krótką metę nie jest to szkodliwy stan, jednak gdy każdego dnia doświadczamy napięcia, następuje stałe wytwarzanie hormonu nadnerczy. Taki stan wiąże się z negatywnym wpływem na ciało człowieka. Może dojść do podwyższenia ciśnienia krwi, bólów głowy oraz większej drażliwości. W pewnym momencie zaczyna brakować hormonu, a człowiek przechodzi przez wyczerpanie nerwowe.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Objawy wyczerpania nerwowego

Zarówno zbyt niski, jak i zbyt wysoki poziom hormonu nadnerczy utrzymujący się przez długi czas jest dla człowieka niekorzystny. Niski poziom hormonu może powodować szybkie męczenie się i osłabienie. Natomiast zbyt wysoki jego poziom może skutkować bezsennością i zespołem jelita drażliwego. Niektóre osoby doświadczają niskiego poziomu hormonu w ciągu dnia i wysokiego w nocy, przez co w nocy nie mogą zasnąć, a w ciągu dnia nie są w stanie normalnie funkcjonować.

Do symptomów wyczerpania nerwowego zalicza się przede wszystkim szybkie męczenie się. Charakterystyczne są także niezdolność do skupienia uwagi oraz wahania nastroju i większa drażliwość. Mogą pojawić się również: bezsenność, zaburzenia lękowe oraz depresja. W normalnym funkcjonowaniu mogą przeszkadzać stałe napięcie mięśni oraz przewlekłe bóle głowy. U wielu osób obserwuje się także problemy żołądkowe i zespół jelita drażliwego.

2. Leczenie wyczerpania nerwowego

W leczeniu dolegliwości związanych z wyczerpaniem nerwowym stosuje się zwykle witaminy, suplementy z minerałami oraz zioła. Warto sięgnąć również po łagodne leki uspokajające, na przykład krople Nerwonal firmy PAMPA. Jest to bezpieczny preparat doustny, który pomaga ukoić nerwy i przywrócić spokój ducha. Lek rozpuszcza się w cukrze lub wodzie. Na raz można spożyć 30-40 kropli. Nerwonal to lek dostępny bez recepty, który mogą stosować dzieci powyżej 12. roku życia i dorośli. Preparat skutecznie łagodzi objawy spowodowane napięciem emocjonalnym.

Korzystne dla osób dotkniętych wyczerpaniem nerwowym są również pewne zmiany w sposobie odżywiania. Warto wzbogacić jadłospis o produkty bogate w witaminy z grupy B. Niski poziom tych witamin w organizmie, w szczególności witamin B5 i B6, może bowiem powodować szybkie męczenie się, bezsenność, nerwowość i depresję. Witaminy z grupy B są kluczowe dla prawidłowego metabolizmu hormonu nadnerczy i węglowodanów. Składniki te odgrywają dużą rolę w przemianie cukru w energię. Terapeutyczna dawka kompleksu witamin z grupy B, która ogranicza wpływ stresu na organizm i zapobiega wyczerpaniu nerwowemu to około 50-100 mg każdej z witamin z grupy B dziennie. Większość osób przyjmujących taką ilość tych witamin odczuwa wyraźną ulgę i ma więcej energii już w ciągu 1-2 tygodni. Połączenie zdrowej diety z metodami radzenia sobie ze stresem może na stałe poprawić jakość życia. Wskazane jest także ograniczenie ilości spożywanego cukru i kofeiny. W diecie nie może zabraknąć świeżych owoców, ziaren i orzechów. Produkty te regulują poziom cukru i zapobiegają huśtawkom nastroju oraz napięciowym bólom głowy.

Następny artykuł: Zaburzenia nerwicowe

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy