Patrząc w lustro, mniej się garbisz!

Właściwa postawa podczas pracy przy biurku czy komputerze jest bardzo ważna dla utrzymania zdrowia. Coraz częściej zwracają na to uwagę pracodawcy, organizując dla swoich podwładnych szkolenia dotyczące utrzymywania prawidłowej pozycji ciała i ostrzegające przed powikłaniami zdrowotnymi siedzenia nieprawidłowego. Analizy wskazują jednak, że niewiele to daje – dlatego sięgnięto po nowoczesną technologię, mającą uświadomić pracownikom, jak wyglądają przy biurku.

Dlaczego postawa jest ważna?

Odbicie w lustrze eliminuje garbienie

Widząc swoje odbicie w lustrze, automatycznie się prostujemy, co obniża przeciążenia kręgosłupa.

Nasz kręgosłup jest tak skonstruowany, że zapewnia nam możliwość nie tylko siedzenia, ale też chodzenia, zginania się czy podnoszenia różnych rzeczy. Musi jednak być elastyczny i zdrowy, aby umożliwiać nam pełen zakres ruchów. Przeciążanie różnych partii kręgosłupa bardzo źle wpływa na jego stan, powodując często zmiany zwyrodnieniowe.

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

Kiedy siedzimy przy komputerze czy po prostu przy biurku, kręgosłup najczęściej jest wygięty w różne strony (garbienie się, przekrzywianie na krześle) lub po prostu przeciążony w osi pionowej (brak podparcia dla pleców, zwłaszcza lędźwi). Konsekwencje takiego długotrwałego obciążania mogą być bardzo nieprzyjemne.

Do najczęściej spotykanych należą:

  • bóle pleców, zwłaszcza w okolicy kręgosłupa (wskazują na jego przeciążenie);
  • bóle górnej części pleców, barków, ramion (powodowane są przez długotrwałe napięcie mięśni);
  • bóle i zawroty głowy (również często związane z nadwyrężeniem mięśni, zwłaszcza karku);
  • sztywność i bolesność nadgarstków (jeśli ręce układamy pod nieprawidłowym kątem);
  • drętwienie i skurcze rąk oraz nóg (związane z napięciem mięśni i osłabionym krążeniem).

Jeśli mimo pojawiania się tych symptomów, nadal pracujemy w nieprawidłowej pozycji, zmiany mogą się utrwalić – pojawia się choroba zwyrodnieniowa, zatory w naczyniach żylnych, przewlekłe bóle mięśniowe. Są to, niestety, częste przypadłości u wieloletnich pracowników biurowych.

Kamera a utrzymanie pozycji

Zespół naukowców z Uniwersytetu Ben Guriona w Negev wyciągnął wnioski z braku efektów prowadzonych szkoleń dotyczących utrzymywania prawidłowej postawy przy komputerze. Badacze przeanalizowali przyczyny niepowodzeń i uznali, że jednym z powodów, dla których wracamy do złej pozycji ciała, jest po prostu przyzwyczajenie. Mówiąc krótko, nawet nie zauważamy, kiedy znów zaczynamy się garbić, pracując przy komputerze. Tak właśnie powstał pomysł pokazywania pracownikom na bieżąco, jak wygląda ich postawa podczas pracy. Użyto do tego zwykłej kamerki internetowej. Grupie 60 osób wykonano najpierw zdjęcie, na którym siedzieli w sposób prawidłowy – następnie zaś, w oknie obok, wyświetlano obraz aktualnej postawy.

Okazało się, że ten prosty, wydawałoby się, sposób – drastycznie zwiększał samokontrolę uczestników badania. Widząc przez cały czas, jak wyglądają podczas pracy, częściej sami kontrolowali i poprawiali pozycję ciała tak, aby była ona prawidłowa. Metoda ta okazała się najskuteczniejsza w przypadku kobiet – być może dlatego, że panie ogólnie zwracają większą uwagę na swój wygląd i prezencję. Największe korzyści natomiast odnieśli ci wszyscy, którzy cierpieli już z powodu bólu pleców czy mięśni – byli oni bowiem bardziej zmotywowani do zlikwidowania przyczyny dolegliwości.

W warunkach domowych może być trudno zastosować podobną metodę – jest jednak alternatywa, z której skorzystać może właściwie każdy. Do obserwowania swojej postawy wystarczy bowiem odpowiednio ustawione lustro.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Skolioza - diagnostyka, leczenie, profilaktyka
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Skolioza - diagnostyka, leczenie, profilaktyka
Uroda

13 rzeczy, które cię postarzają

13 rzeczy, które cię postarzają

gołym okiem zmęczenia. Spada również poziom naszej energii w ciągu dnia, przez co możemy stać się mniej wydajni w różnych sferach życia. Telewizyjne (...) w ręku około 6 godzin żyją statystycznie 5 lat mniej niż ci,...

Odchudzanie

Jak łatwo pozbyć się brzuszka?

Jak łatwo pozbyć się brzuszka?

szklanek Unikaj picia napojów ze szklanek szerokich i niskich, na rzecz wysokich i wąskich. Udowodniono, że osoby stosujące tę regułę wypijają mniej (...) do przegryzania świeże owoce i zioła - już sam zapach sprawi, że będziesz...

Samoocena

10 rzeczy, które zapewnią ci pewność siebie

10 rzeczy, które zapewnią ci pewność siebie

To jeden z tych dni Są takie dni, kiedy patrzysz w lustro i zastanawiasz się, dlaczego twoja pupa nie wygląda tak, jak te w kolorowych magazynach (...) siebie. Znaj swoją najlepszą cechę Spójrz w lustro i znajdź najlepszą...

Diagnostyka niepłodności

Plemnik

Plemnik

Niepłodność męską stwierdza się na przykład w przypadku, gdy w mililitrze spermy znajduje się mniej niż 20 mln plemników. Nie oznacza to jednak całkowitej niepłodności.

Ćwiczenia w ciąży - efekty, przeciwwskazania, rodzaje, trymestry

Ćwiczenia podczas ciąży

Ćwiczenia podczas ciąży

Osoby regularnie praktykujące jogę twierdzą, że czują się mniej zestresowane i wiodą spokojniejsze życie.