Kręgosłup szyjny a zawroty i ból głowy
Kręgosłup szyjny a zawroty głowy – czy mają ze sobą jakieś powiązanie? Bóle głowy to bardzo nieprzyjemna dolegliwość. Często są tak silne, że nie możemy normalnie funkcjonować. Każdy, kto doświadcza tego rodzaju przykrości, ma jakąś teorię na temat tego, skąd się wzięła. Myślimy, że to przemęczenie, stres, silne emocje. Bardzo rzadko kojarzymy ból i zawroty głowy z kręgosłupem. Tymczasem bardzo często są one wynikiem przeciążonego szyjnego odcinka kręgosłupa.
1. Dlaczego kręgosłup szyjny ulega zwyrodnieniu?
Kręgi odcinka szyjnego są mniejsze od pozostałych, ale pełnią bardzo istotną rolę. Siedem małych odcinków łączy naszą głowę z klatką piersiową, tworząc łuk nieznacznie wygięty do przodu. Krąg szczytowy podtrzymuje czaszkę, a krąg obrotowy pozwala na jej poruszanie. Poza tym dzięki odcinkowi szyjnemu kręgosłupa nasze zmysły mogą działać poprawnie.
Odcinek szyjny kręgosłupa, podobnie jak reszta naszej „podpory”, z czasem może ulegać zwyrodnieniom. Są na to narażone zwłaszcza 3, 4, 5 i 6 kręg odcinka szyjnego. Co pogarsza ich stan? Przede wszystkim siedzenie z pochyloną głową i adrenalina, która wydziela się, kiedy obciążamy mięśnie, np. siedząc wiele godzin w tej samej pozycji.
Na początku zwyrodnieniu ulega tylko przestrzeń między 5. i 6. kręgiem. Potem zniekształcają się inne krążki międzykręgowe, co nazywamy spondylozą. Najpierw odczuwana jest mała elastyczność szyi. Z czasem pojawiają się bolesność karku i ból kręgosłupa. Wąskie otwory kręgów zapełnione są przez wszystkie najważniejsze nerwy. Ich uciskanie może powodować kłopoty z sercem, oczami, mózgiem, a nawet prowadzić do paraliżu.
2. Wpływ zwyrodnienia kręgosłupa na schorzenia głowy
Bóle głowy mogą być spowodowane właśnie zmianami w kręgosłupie szyjnym. Ból głowy wynikający ze schorzeń kręgosłupa pojawia się w części potylicznej głowy. Takie dolegliwości nasilają się przy odchyleniu głowy do przodu lub do tyłu. Często towarzyszy temu sztywność karku.
Niekiedy w chorobach kręgosłupa ból wędruje od czoła do pleców i towarzyszą mu inne dolegliwości, jak: ból twarzy, drętwienie czy uczucie dławienia w gardle. Łatwo wtedy pomylić takie objawy z migreną, która objawia się w sposób podobny. Zawroty głowy i omdlenia mogą mieć swoje źródło w zwyrodnieniu kręgosłupa szyjnego. Wyrostki zwyrodniałych kości uciskają tętnice kręgowe, powodując upośledzenie przepływu krwi, a to właśnie jest przyczyna zawrotów. Pojawiają się one szczególnie podczas uniesienia głowy czy skręcenia.
U zdrowych osób chwilowe zwolnienie przepływu krwi przez tętnice kręgowe nie powoduje żadnych odczuwalnych objawów – inaczej jest w przypadku osób starszych, u których często występują zmiany w naczyniach.
Cierpią w tym wypadku osoby z miażdżycą, u których już niewielkie zwolnienie dopływu krwi powoduje omdlenia. Podstawowym badaniem podczas wykrywania schorzeń naczyń jest badanie dopplerowskie tętnic szyjnych i kręgowych.
W przypadku diagnozowania towarzyszących schorzeń kręgosłupa należy wykonać je nie tylko przy fizjologicznym ułożeniu głowy, lecz i w innych, np. podczas skręcenia głowy w lewo czy w prawo. Niestety, zmiany zwyrodnieniowe krążków kręgosłupa nie są uwidocznione podczas badania RTG, dlatego zaleca się wykonanie rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej.
Ważne jest, zanim uznamy za przyczynę bólu głowy schorzenia kręgosłupa, by wykonać badania na inne możliwe przyczyny, bowiem ból głowy może wystąpić w przebiegu m.in. takich chorób, jak nadciśnienie, cukrzyca, choroby serca.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.