Skolioza i inne wady postawy u dzieci
Wady postawy zaburzają prawidłowy rozwój dziecka. Na prawidłową postawę ciała wpływa wzajemne ułożenie oraz dopasowanie wszystkich elementów składowych ciała, czyli kręgosłupa, ramion, nóg, stóp, klatki piersiowej, miednicy i głowy. O wglądzie sylwetki w największym stopniu decyduje kręgosłup.
1. Prawidłowa postawa ciała
Kręgosłup stanowi rusztowanie dla ciała i pełni najważniejszą funkcję podczas utrzymywania ciała w każdej pozycji. Kręgosłup widziany od tyłu powinien być prosty, zaś widziany z boku musi mieć wygięcia, dwa do przodu – tzw. lordoza szyjna i lordoza lędźwiowa – oraz jedno do tyłu, tzw. kifoza piersiowa. Zdrowy kręgosłup charakteryzuje się brakiem wygięć w każdym wieku. Natomiast prawidłowa postawa ciała cechuje się tym, że głowa ustawiona jest tuż nad biodrami, stopami i klatką piersiową, klatka piersiowa jest wysklepiona ku przodowi, brzuch jest płasko lub lekko wygięty, plecy są łagodnie wygięte, a stopy wysklepione. Nieprawidłowa postawa to postawa, w której głowa skierowana jest za mocno ku przodowi lub w bok, brzuch jest wypukły lub obwisły, a plecy okrągłe lub zgarbione, barki wysunięte do przodu, co powoduje zapadanie się klatki piersiowej.
2. Przyczyny wad postawy
Wadami postawy nazywa się zmiany w swobodnie wyprostowanej pozycji ciała, która mocno odbiega od ukształtowania typowego dla danego wieku i płci. Istnieją różne przyczyny wad postawy. Wrodzone przyczyny wad postawy to: wiotka forma stabilizatorów układu ruchowego, zaburzenia czynności chrząstek wzrostowych i zaburzenia równowagi mięśniowej. Do zewnętrznych czynników decydujących o wadach postawy należą nieprawidłowy tryb życia i nieprawidłowej jego warunki, a więc mała aktywność fizyczna, brak ćwiczeń, złe nawyki postawy, siedzący tryb życia i utrzymywanie ciała w jednostajnej pozycji (na przykład przy oglądaniu telewizji lub grze na komputerze). Brak aktywności ruchowej u dzieci przyczynia się do utraty siły mięśni oraz osłabienia wydolności krążeniowo-oddechowej. Poza tym na wady postawy narażone są dzieci, które często są smutne, przygnębione, zahukane oraz te, które przeszły poważne choroby. Wady postawy kręgosłupa sprawiają ból i cierpienie oraz obniżają ogólną sprawność. Nieleczone hamują naturalne czynności ruchowe, jak skakanie, bieganie, chodzenie.
3. Wady postawy ciała u dzieci
- Wrodzone – wady powstają w okresie prenatalnym i należą do nich wrodzone wady klatki piersiowej i kręgosłupa, czyli klatka piersiowa lejkowata, kręgozmyk, wrodzony kręcz szyjny, a także wady kończyn dolnych i stóp, jak stopa piętowa, końska, płaska, szpotawa, wydrążona oraz wrodzone wady mięśni, na przykład atonia mięśniowa, zanik mięśni.
- Nabyte – zalicza się do nich wady rozwojowe i nawykowe. Wady rozwojowe powstają pod wpływem innych chorób, jak gruźlica, krzywica. Natomiast wady nawykowe wykształcają się na skutek działania niekorzystnych czynników środowiskowych: siedzący tryb życia, mała ilość ruchu, niewłaściwe obuwie, złe noszenie plecaków, nieprawidłowo dobrane meble, zarówno w domu jak i w miejscu pracy, złe warunki bytowe i higieniczne, niedożywienie, brak snu, a także morfologicznych, jak zaburzenie napięcia mięśni na skutek przemęczenia lub choroby oraz fizjologicznych – niektóre wady wzroku lub słuchu mogą odpowiadać za nieprawidłowe ustawienie ciała, asymetryczne ustawianie głowy.
Najczęstsze wady postawy u dzieci to:
- skoliozy,
- wady klatki piersiowej,
- wady kończyn dolnych,
- plecy okrągłe,
- plecy wklęsłe,
- plecy wklęsło-okrągłe.
Dbanie o prawidłową postawę ciała ma kluczowe znaczenie dla rozwoju dziecka, jak i życia dorosłego człowieka. Postawa ciała dziecka będzie rozwijała się właściwie, gdy zostaną zapewnione mu sprzyjające warunki, a więc duża aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie, odpoczynek, dobre warunki higieniczno-bytowe. Rodzice powinni pamiętać, że najwięcej wad postawy powstaje u dzieci w okresie przedszkolnym.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.