Skolioza i inne wady postawy u dzieci

spis treści
rozwiń

Wady postawy zaburzają prawidłowy rozwój dziecka. Na prawidłową postawę ciała wpływa wzajemne ułożenie oraz dopasowanie wszystkich elementów składowych ciała, czyli kręgosłupa, ramion, nóg, stóp, klatki piersiowej, miednicy i głowy. O wglądzie sylwetki w największym stopniu decyduje kręgosłup.

1. Prawidłowa postawa ciała

Kręgosłup stanowi rusztowanie dla ciała i pełni najważniejszą funkcję podczas utrzymywania ciała w każdej pozycji. Kręgosłup widziany od tyłu powinien być prosty, zaś widziany z boku musi mieć wygięcia, dwa do przodu – tzw. lordoza szyjna i lordoza lędźwiowa – oraz jedno do tyłu, tzw. kifoza piersiowa. Zdrowy kręgosłup charakteryzuje się brakiem wygięć w każdym wieku. Natomiast prawidłowa postawa ciała cechuje się tym, że głowa ustawiona jest tuż nad biodrami, stopami i klatką piersiową, klatka piersiowa jest wysklepiona ku przodowi, brzuch jest płasko lub lekko wygięty, plecy są łagodnie wygięte, a stopy wysklepione. Nieprawidłowa postawa to postawa, w której głowa skierowana jest za mocno ku przodowi lub w bok, brzuch jest wypukły lub obwisły, a plecy okrągłe lub zgarbione, barki wysunięte do przodu, co powoduje zapadanie się klatki piersiowej.

Zobacz film: "Bóle kręgosłupa"

2. Przyczyny wad postawy

Wadami postawy nazywa się zmiany w swobodnie wyprostowanej pozycji ciała, która mocno odbiega od ukształtowania typowego dla danego wieku i płci. Istnieją różne przyczyny wad postawy. Wrodzone przyczyny wad postawy to: wiotka forma stabilizatorów układu ruchowego, zaburzenia czynności chrząstek wzrostowych i zaburzenia równowagi mięśniowej. Do zewnętrznych czynników decydujących o wadach postawy należą nieprawidłowy tryb życia i nieprawidłowej jego warunki, a więc mała aktywność fizyczna, brak ćwiczeń, złe nawyki postawy, siedzący tryb życia i utrzymywanie ciała w jednostajnej pozycji (na przykład przy oglądaniu telewizji lub grze na komputerze). Brak aktywności ruchowej u dzieci przyczynia się do utraty siły mięśni oraz osłabienia wydolności krążeniowo-oddechowej. Poza tym na wady postawy narażone są dzieci, które często są smutne, przygnębione, zahukane oraz te, które przeszły poważne choroby. Wady postawy kręgosłupa sprawiają ból i cierpienie oraz obniżają ogólną sprawność. Nieleczone hamują naturalne czynności ruchowe, jak skakanie, bieganie, chodzenie.

3. Wady postawy ciała u dzieci

 • Wrodzone – wady powstają w okresie prenatalnym i należą do nich wrodzone wady klatki piersiowej i kręgosłupa, czyli klatka piersiowa lejkowata, kręgozmyk, wrodzony kręcz szyjny, a także wady kończyn dolnych i stóp, jak stopa piętowa, końska, płaska, szpotawa, wydrążona oraz wrodzone wady mięśni, na przykład atonia mięśniowa, zanik mięśni.
 • Nabyte – zalicza się do nich wady rozwojowe i nawykowe. Wady rozwojowe powstają pod wpływem innych chorób, jak gruźlica, krzywica. Natomiast wady nawykowe wykształcają się na skutek działania niekorzystnych czynników środowiskowych: siedzący tryb życia, mała ilość ruchu, niewłaściwe obuwie, złe noszenie plecaków, nieprawidłowo dobrane meble, zarówno w domu jak i w miejscu pracy, złe warunki bytowe i higieniczne, niedożywienie, brak snu, a także morfologicznych, jak zaburzenie napięcia mięśni na skutek przemęczenia lub choroby oraz fizjologicznych – niektóre wady wzroku lub słuchu mogą odpowiadać za nieprawidłowe ustawienie ciała, asymetryczne ustawianie głowy.

Najczęstsze wady postawy u dzieci to:

 • skoliozy,
 • wady klatki piersiowej,
 • wady kończyn dolnych,
 • plecy okrągłe,
 • plecy wklęsłe,
 • plecy wklęsło-okrągłe.

Dbanie o prawidłową postawę ciała ma kluczowe znaczenie dla rozwoju dziecka, jak i życia dorosłego człowieka. Postawa ciała dziecka będzie rozwijała się właściwie, gdy zostaną zapewnione mu sprzyjające warunki, a więc duża aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie, odpoczynek, dobre warunki higieniczno-bytowe. Rodzice powinni pamiętać, że najwięcej wad postawy powstaje u dzieci w okresie przedszkolnym.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz więcej? Polub
  i bądź na bieżąco!