Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

In vitro - zapłodnienie, wskazania, dostępne metody

Avatar placeholder
16.05.2023 18:21
In vitro - zapłodnienie, wskazania, dostępne metody
In vitro - zapłodnienie, wskazania, dostępne metody (Shutterstock)

Sztuczne zapłodnienie to technika rozrodu wspomaganego medycznie, a dla niektórych par - jedyny sposób na doczekanie się własnego potomstwa. Po raz pierwszy zastosowano zapłodnienie pozaustrojowe w 1981 roku w USA. Od tamtej pory urodziło się już 250 tys. „dzieci z probówki”, które według badań nie różnią się od tych poczętych naturalnie.

spis treści

In vitro to temat kontrowersyjny. Z drugiej strony, stale powstają kolejne kliniki niepłodności, które oferują właśnie tę metodę bezdzietnym parom.

1. In vitro - zapłodnienie

Sztuczne zapłodnienie in vitro odbywa się poza organizmem kobiety. Pobrane komórki od partnerki i partnera są łączone ze sobą w laboratoryjnych warunkach. Po udanym zapłodnieniu embrion jest wszczepiany kobiecie. Ale to tylko ta „najważniejsza” część, czyli samo sztucznie przeprowadzone zapłodnienie. Aby do niego doszło, kobieta musi przejść długotrwałą terapię hormonalną, stymulującą pęcherzyki, w których znajdują się komórki jajowe.

Zobacz film: "Zapłodnienie in vitro metodą ICSI"

Podczas terapii hormonalnej regularnie bada się wielkość pęcherzyków za pomocą USG. W odpowiednim momencie pobiera się dojrzałe komórki jajowe. Procedura in vitro nie kończy się na samym zapłodnieniu - także po zapłodnieniu kobieta przez jakiś czas musi przyjmować hormony.

2. In vitro - wskazania

Wskazania do leczenia niepłodności metodą in vitro to:

  • niedrożność jajowodów,
  • uszkodzenie jajowodów,
  • endometrioza,
  • zaburzenia działania jajników,
  • mała ruchliwość plemników mężczyzny lub ich mała ilość,
  • zaburzenia hormonalne u kobiety.

3. In vitro - dostępne metody

Obecnie stosowane sposoby sztucznego zapłodnienia to: metoda ICSI oraz metoda IMSI. Na czym one polegają?

3.1. Metoda in vitro ICSI

ICSI (intracytoplasmic sperm injection) to metoda sztucznego zapłodnienia stosowana jako jedna z najczęstszych form in vitro w leczeniu niepłodności. Podczas takiego zabiegu wprowadza się wybrany plemnik do komórki jajowej, a konkretnie do jej cytoplazmy.

Przy metodzie in vitro ICSI wystarczy wprowadzić jeden zdrowy plemnik - dlatego jest to dobra metoda dla par, u których problemem jest niska zawartość plemników w spermie.

Wciąż rozwijają się techniki doboru jak najlepszego i najzdrowszego plemnika do zapłodnienia - na razie, w większości przypadków, stosuje się po prostu mikroskop i ocenę naukowca co do jakości plemnika. Obserwuje się jednak możliwości innego doboru plemników do zapłodnienia, np. badając ich DNA.

3.2. Metoda in vitro IMSI

IMSI (intracystoplasmic morphologically selected sperm injection) to nowa metoda in vitro, choć bardzo podobna do poprzedniej. Różni się ona powiększeniem otrzymywanym podczas wybierania plemników oraz zapłodnienia. Jest ono kilkadziesiąt razy większe w przypadku metody IMSI.

Dzięki nowej metodzie in vitro IMSI można dokładniej wyłapać wady w budowie plemnika, które mogą sugerować wadliwy materiał genetyczny. Nie jest to rutynowa procedura, ale można się spodziewać, że zmniejszy ona ilość poronień i nieudanych zapłodnień in vitro.

Oprócz skrótów ICSI i IMSI, można spotkać się ze skrótem oznaczającym wszystkie metody in vitro - IVF (in vitro fertilisation).

Metody in vitro to stale rozwijana gałąź medycyny. Świadczy to o tym, jak wiele osób musi zmagać się z problemem niepłodności. Na szczęście, coraz doskonalsze metody stają się także coraz skuteczniejsze.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze