Trwa ładowanie...

OsteogenonOsteogenon - charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, skutki uboczne, interakcje, opinie pacjentów

Osteogenon to lek wydawany w aptekach na receptę. Przeznaczony jest osób borykających się z problemem osteoporozy. Jako środek pomocniczy może być podawany również pacjentom po przebytych złamaniach kości. W preparacie zawarty jest kompleks osseiny i hydroksyapatytu. Jakie są przeciwwskazania do stosowania Osteogenonu? Czy ten lek może wchodzić w interakcje z innymi substancjami?

spis treści

1. Charakterystyka leku Osteogenon

Osteogenon to lek zawierający kompleks osseinowo–hydroksyapatytowy, będący połączeniem osseiny i hydroksyapatytu. Preparat ma postać tabletek powlekanych i jest przeznaczony do stosowania doustnego.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Substancja czynna zawarta w tabletkach pozytywnie oddziałuje na procesy przebudowy tkanki kostnej oraz poprawia przebieg leczenia po złamaniach kości. Charakteryzuje się ona bardzo dobrym wchłanianiem. Przyjmowanie tego środka przez osoby dotknięte osteoporozą powoduje spowolnienie obwodowej utraty masy kostnej.

Oprócz kompleksu osseiny i hydroksyapatytu, Osteogenon zawiera również inne substancje pomocznicze takie jak: skrobia ziemniaczana, dwutlenek tytanu, żółty tlenek żelaza, talk, makrogol 600, hypromeloza, stearynian magnezu, celuloza mikrokrystaliczna, bezwodna krzemionka koloidalna.

W jednym opakowaniu preparatu znaleźć można 40 tabletek powlekanych.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Wskazania do stosowania

Lek stosowany jest w leczeniu osteoporozy o różnym pochodzeniu. Dodatkowo, wykorzystuje się go do regulowania gospodarki wapniowo-fosforanowej u pacjentek ciężarnych lub tych w okresie laktacji. Jako środek pomocniczy Osteogenon przepisywany jest pacjentom po przebytych złamaniach kości

3. Skutki uboczne

Stosowanie leku Osteogenon może u niektórych pacjentów doprowadzić do wystąpienia pewnych skutków ubocznych. Wśród najczęściej występujących działań niepożądanych warto wyróżnić: dolegliwości bólowe brzucha, wysypkę, swędzenie skóry, zaparcia, nudności, podwyższone stężenie wapnia w organizmie, hiperkalciurię, oznaczającą zwiększone wydalanie wapnia wraz z moczem.

4. Przeciwwskazania

Leku Osteogenon nie należy stosować w przypadku:

 • nadwrażliwości na substancję czynną, tzn. kompleks osseiny i hydroksyapatytu,
 • uczulenia na którykolwiek ze składników pomocniczych,
 • hiperkalcemii, oznaczającej zwiększone stężenie wapnia we krwi
 • hiperkalciurii,
 • zwapnienia tkanek,
 • kamicy nerkowej,
 • kamicy wapniowej,
 • niewydolności nerek.

Lek nie jest dedykowany dzieciom poniżej szóstego roku życia, a także pacjentom, którzy poddawani są dializie.

5. Interakcje z innymi lekami

Środek leczniczy Osteogenon może wchodzić w interakcje z innymi lekami oraz substancjami, takimi jak: tetracykliny, glikozydy naparstnicy, glikokortykosteroidy, strontem, estramustyna, żelazo, cynk, hormony tarczycy, tiazydowe leki działające moczopędnie. Jeśli pacjent stosuje którąś z wyżej wymienionych substancji, powinien poinformować o tym swojego lekarza.

6. Opinie pacjentów na temat leku Osteogenon

Pacjenci wypowiadają się dosyć przychylnie na temat leku Osteogenon. Większość z nich uważa ten preparat za niezwykle skuteczny. Najwięcej pozytywnych opinii na temat tego środka słyszy się od osób po przebytych złamaniach kości. Wśród najczęstszych działań niepożądanych leku Internauci wymienili wysypkę skórną, świąd skóry.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza