Trwa ładowanie...

60-latek żyje z połową mózgu. Jak to możliwe?

 Dorota Mielcarek
15.07.2019 10:27
60-letni Rosjanin żyje bez połowy mózgu. Brakuje mu lewej półkuli
60-letni Rosjanin żyje bez połowy mózgu. Brakuje mu lewej półkuli (123rf)

Mężczyzna trafił do szpitala. Szybko okazało się, że od urodzenia ma tylko prawą półkulę mózgu. Przez całe życie nie odczuwał braku lewej części - skończył studia, założył rodzinę i służył w armii. Jak to możliwe, że nie wiedział o braku połowy mózgu?

1. Historia Rosjanina

Emerytowany inżynier i ojciec dwójki dzieci trafił do szpitala. Nikt nie spodziewał się, że w jego czaszce jest czarna dziura, a od 60 lat żyje tylko z jedną półkulą. Do tej pory mężczyzna nie skarżył się na żadne problemy zdrowotne.

Rosjanin został przyjęty do szpitala po udarze. Miał problem z poruszaniem jedną ręką i nogą. Lekarze wykonali badania tomografem. Byli w szoku, gdy zobaczyli, że mężczyzna nie ma lewej części mózgu. To był pierwszy taki przypadek, z którym się spotkali. Pacjent nie był świadomy tego, że żyje tylko z połową mózgu.

Lekarze stwierdzili, że do uszkodzenia mózgu musiało dojść jeszcze w łonie matki. U rozwijającego się dziecka nie wykryto wady mózgu, ponieważ ówczesna technologia na to nie pozwalała. Dziś, gdyby podczas badań okazało się, że dziecko urodzi się z takim defektem, lekarze pewnie zalecaliby aborcję. Mężczyzna natomiast urodził się z normalnym kształtem czaszki. Nic nie wskazywało na brak połowy mózgu.

Zobacz film: "Produkty, które zmniejszają ryzyko udaru"
Rosyjscy lekarze nigdy czegoś takiego nie widzieli
Rosyjscy lekarze nigdy czegoś takiego nie widzieli

Rozwój Rosjanina przebiegał prawidłowo. Jako dziecko nie miał żadnych problemów z kondycją fizyczną czy nauką. Nie skarżył się na bóle głowy, nie miał także wady wzroku. Ukończył szkołę z wyróżnieniem i skończył studia wyższe z dyplomem inżyniera. Mężczyzna służył w Armii Czerwonej i założył rodzinę – jest ojcem dwójki dzieci. Jak powiedział lekarzom: "Prowadziłem normalne życie i cieszyłem się dobrym zdrowiem, nie chcę, by teraz zaczęto przeprowadzać na mnie dodatkowe badania. Mam już 60 lat. Nie chcę być sensacją".

2. Za co odpowiedzialna jest lewa półkula?

Lewa półkula kontroluje prawą stronę ciała. To dzięki niej czujemy kształt i strukturę dotykanych przedmiotów, odczuwamy i poznajemy emocje. Jest bardzo aktywna podczas rozmowy, pisania, słuchania i liczenia. Jest odpowiedzialna za myślenie twórcze, wykonuje zadania związane z logiką i matematyką. Tym bardziej zaskakujące jest, że 60-latek został inżynierem.

Wszystkie funkcje przejęła prawa strona. Nauka zna przypadki, gdzie pacjent żyje bez połowy mózgu, jednak szybko umiera. 60-latek natomiast ma zamiar przeżyć jeszcze długie lata, ciesząc się emeryturą i czasem spędzonym ze swoimi bliskimi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze