Trwa ładowanie...

7 mitów dotyczących sprzątania, które musisz poznać przed świętami

 Aleksandra Miłosz
12.12.2019 09:19
7 mitów dotyczących sprzątania, które musisz poznać przed świętami
7 mitów dotyczących sprzątania, które musisz poznać przed świętami (Zdjęcie sprzątającej osoby/Shutterstock)

Przedświąteczny czas to okres wzmożonego sprzątania naszych mieszkań i domów. Chociaż z pewnością nie są one zapuszczone, bo sprzątamy je regularnie, to w tym czasie dokładnie czyścimy każdy zakamarek, starając się, aby nie został w nim żaden pyłek kurzu czy smuga brudu. Jeśli na dniach planujesz generalne porządki, to już czas abyś poznała fakty i mity na temat sprzątania i brała je pod uwagę przy domowych pracach.

spis treści

1. Magiczna moc wybielacza?

Ile z nas używało wybielacza do wyczyszczenia mocno zabrudzonych powierzchni w kuchni czy łazience? W naszej świadomości nadal króluje mit, że wybielacz jest w stanie wyczyścić absolutnie wszystko, z czym inne specyfiki nie dają sobie rady. Tymczasem przeznaczeniem wybielacza wcale nie jest czyszczenie, a... dezynfekowanie. Jego zapach unoszący się w łazience, w opinii wielu, świadczy o czystości tego pomieszczenia, ale tak naprawdę powinien być używany po wyczyszczeniu powierzchni, aby ją zdezynfekować i zabić wszystkie bakterie. Pamiętaj też, aby nie dopuścić do jego kontaktu ze skórą. Zawsze używaj gumowych rękawiczek!

2. Skurczony dywan

Przeraża cię myśl, że twój nowy dywan, za który zapłaciłaś górę pieniędzy, mógłby się skurczyć po praniu? Z drugiej strony przecież nie możesz pozwolić na to, aby przez święta pozostał poplamiony i brudny. Rzeczywiście, nieumiejętne czyszczenie dywanu może powodować jego zniszczenie. Unikniesz tego, gdy go lepiej poznasz. Kurczenie się dywanów po profesjonalnym praniu następuje zazwyczaj, gdy jest on wykonany z naturalnych materiałów. Nieodpowiednio wysuszony i pozostawiony na podłodze rzeczywiście może się skurczyć. Ryzyka nie ma, gdy twój dywan jest wykonany z syntetycznych materiałów. Sprawdź jego skład i pierz go śmiało.

3. Ocet dobry na wszystko?

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Rozcieńczony z wodą, jest ukochanym produktem wszystkich pań domu, które uwielbiają ekologię. Rzeczywiście, można nim wyczyścić prawie wszystko i PRAWIE jest tu kluczowym słowem. Wbrew powszechnemu przekonaniu, za pomocą octu nie tylko nie umyjesz wszystkich powierzchni, ale wręcz możesz doprowadzić do ich uszkodzeń. Zapomnij o czyszczeniu octem drewna, błyszczących powierzchni, nieuszczelnionych spoin i powierzchni z kamienia. Możesz być pewna, że kwasowość octu je uszkodzi i nie będą już wyglądały tak jak kiedyś.

4. Więcej detergentu = większa moc?

To błędne przekonanie wielu z nas. Więcej detergentu wcale nie gwarantuje, że wyczyścisz mocno zabrudzoną powierzchnię. Oczywiście, bez nich nie pozbędziesz się brudu i bakterii, ale większa ich ilość może spowodować groźne skutki także dla twojego zdrowia. Podczas czyszczenia możesz wdychać szkodliwe opary, po których będziesz mieć mdłości i zawroty głowy. Więcej środka czyszczącego sprawi, że trudniej go będzie spłukać, a co za tym idzie – przyczepi się do niego więcej brudu.

5. Gazeta wyczyści lustro?

Ile razy zdarzyło się, że podczas mycia szyb lub luster zabrakło ci płynu do czyszczenia? Rada perfekcyjnych pań domu: weź gazetę. Czy rzeczywiście jest to dobry sposób na wypolerowanie szkła? Pocieranie go gazetą naprawdę działa, ale ma też poważne wady. Mokra gazeta rwie się na kawałki, które zostają na szybie. Jeżeli jednak chcesz gazetą jedynie wypolerować suche już lustro, to jak najbardziej ta metoda się sprawdzi.

6. Lakier do włosów na plamy z tuszu

Na pewno znasz wiele uniwersalnych zastosowań lakieru do włosów. Czy słyszałaś jednak, że można nim usunąć plamy z tuszu w długopisie? Plamy atramentowe są rzeczywiście bardzo trudne do usunięcia i tylko czasami reagują na próbę zmycia ich alkoholem. Nie na każdej powierzchni możemy sobie na to jednak pozwolić. Kiedyś lakiery do włosów miały zdecydowanie więcej alkoholu niż te, które można kupić dziś. Wszystko więc zależy od jego składu.

7. Amoniak wyczyści i usunie zapach

Amoniak to uniwersalny detergent, który wyczyści każdą powierzchnię, która tego potrzebuje. Sprawdzi się do czyszczenia piekarnika i kuchenki mikrofalowej, a z dywanu usunie nieprzyjemnych zapach. Ma jednak jeden wielki minus. Ma bardzo ostry zapach, który może wywołać problemy z oddychaniem i podrażnienie oczu i skóry. Dlatego warto stosować go z umiarem i przy otwartym oknie. Jak najlepiej działa? Przygotuj pastę z amoniaku i ciepłej wody, a następnie nałóż ją na ubrudzone powierzchnie.

Sprzątanie nie należy do ulubionych czynności większości osób. Jeśli więc są sposoby na to, aby je ułatwić lub sprawić, abyśmy nie popełniały zbyt wielu błędów, to warto z nich skorzystać. Jeżeli nie możesz zabrać się za przedświąteczne porządki lub sprzątasz już kilka dni, a efektów nie widać, to włącz muzykę. Z nią będzie sprzątało ci się weselej, a dynamiczne dźwięki sprawią, że i ty nabierzesz tempa.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze