Trwa ładowanie...

8 najbardziej niebezpiecznych patogenów według WHO

Avatar placeholder
05.12.2019 23:44
8 najbardziej niebezpiecznych patogenów według WHO
8 najbardziej niebezpiecznych patogenów według WHO (Zdjęcie wirusa / Shutterstock)

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zwołała spotkanie naukowców z wielu dziedzin, wśród nich wirusologów, mikrobiologów i lekarzy klinicznych. Mieli oni za zadanie zidentyfikować powstające obecnie patogeny, które mogą spowodować poważne wybuchy epidemii w najbliższej przyszłości.

W wyniku spotkania, które miało miejsce w Genewie, zespół ekspertów stworzył listę ośmiu chorób, na które należy zwrócić szczególną uwagę, aby zapobiegać epidemiom.

Inicjatywa WHO jest odpowiedzią na krytykę w sprawie jej początkowej reakcji na wybuch epidemii Eboli w Zachodniej Afryce. Jeden z niezależnych paneli twierdzi, że organizacja zbyt wolno zastosowała dostępne środki, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby.

Aby nie powtarzać błędów przeszłości, WHO zaleca podejmowanie większej ilości działań zapobiegających przenoszeniu patogenów i przestrzegać środków ostrożności przed wybuchem epidemii, zamiast czekać, aż sytuacja wymknie się spod kontroli.

Zobacz film: "Lista zagrożeń WHO. Zdumiewa jedna z pozycji"

Organizacja twierdzi, że priorytetem powinno stać się osiem drobnoustrojów zidentyfikowanych przez szwajcarski panel.

Wśród nich znajdują się gorączka krwotoczna krymsko-kongijska, którą wywołuje wirus CCHF przenoszony przez kleszcze.

Początek choroby jest nagły, a do objawów należą m.in. ból głowy i stawów, gorączka, bóle brzucha i wymioty. Jej śmiertelność wynosi 40 proc. Obecnie szczepionka nie jest dostępna.

Odrodzenie wirusów. Groźne choroby wracają
Odrodzenie wirusów. Groźne choroby wracają [5 zdjęć]

Niebezpieczne dla zdrowia i życia choroby zakaźne wracają – alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia. Przyczyn

zobacz galerię

Na liście pojawił się również wirus Marburg, który jest przyczyną występującej na obszarze Afryki gorączki krwotocznej – choroby marburskiej. Wirus może być przenoszony przez nietoperze, ale również przez ludzi.

Początkowo objawia się gorączką, bólem mięśni, głowy i osłabieniem.

Z czasem pojawia się biegunka, bóle brzucha, nudności i wymioty, a w zaawansowanej fazie silne krwawienia i wysoka gorączka.

Gorączka Lassa, która występuje w zachodniej Afryce, to kolejna pozycja na liście groźnych chorób. W normalnych warunkach rzadko jest śmiertelna, jednak jeśli zachoruje na nią ciężarna kobieta, utrata płodu występuje w ponad 80 proc. przypadków.

Początkowo choroba objawia się obrzękiem twarzy, zmęczeniem i zapaleniem spojówek.

Następnie atakuje układ pokarmowy, nerwowy, krążenia i oddechowy, prowadząc do licznych komplikacji.

Ebola to kolejny problem uznawany za priorytetowy. Pierwsze przypadki odnotowano w Zairze jeszcze w XX wieku. Wskutek migracji ludności wirus zaczął pojawiać się także w Ameryce Północnej, Azji i Europie. Początkowe objawy - gorączka, bóle mięśni, biegunka i wymioty - przypominają grypę.

Następnie u chorego pojawia się wysypka, a na koniec krwawienie z jam ciała.

Niebezpieczne mogą okazać się także SARS i MERS – wirusowe choroby układu oddechowego. W wyniku pierwszej z  nich umiera około 7 proc. chorych.

Występuje ona głównie w południowo-wschodniej Azji. Wirus MERS wywodzi się z Bliskiego Wschodu. W 36 proc. przypadków zakażenie kończy się śmiercią.

Panel zasugerował też, aby do listy dodać gorączkę doliny Rift. Jej objawy są zwykle łagodne, obejmują przede wszystkim ból głowy, stawów i mięśni, nudności, wymioty i zawroty głowy, jednak niekiedy dochodzi do poważnych komplikacji takich jak zapalenie mózgu.

Choroba najczęściej spotykana jest w Afryce, Arabii Saudyjskiej i Jemenie.

Ostatni na liście znalazł się wirus Nipah, który został wykryty w niektórych obszarach Azji. Atakuje on naczynia mózgowe, powodując stany zapalne, zatory i krwotoki. Infekcja prowadzi do wielu komplikacji neurologicznych, takich jak drgawki, bóle głowy, wymioty czy zaburzenia ruchowe.

Tych osiem patogenów wybrano ze względu na ich potencjał wywołania poważnych wybuchów epidemii w najbliższej przyszłości w połączeniu z brakiem dostępnych form leczenia.

Dlatego też na liście nie znalazły się HIV/AIDS czy malaria, gdyż im poświęca się wiele uwagi i środków finansowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze