Trwa ładowanie...

Ważny apel do właścicieli psów i kotów. Wykryto już 8. ognisko

 Karolina Rozmus
13.10.2024 15:59
8. przypadek w tym roku. Kilkanaście gmin obszarami zagrożeniami wścieklizną
8. przypadek w tym roku. Kilkanaście gmin obszarami zagrożeniami wścieklizną (Adobe Stock)

Na Lubelszczyźnie znaleziono kolejne, ósme już w tym roku, zwierzę z wścieklizną. Główny Lekarz Weterynarii zaleca ostrożność. Ma też ważną wiadomość dla właścicieli psów i kotów.

spis treści

1. Wścieklizna na Lubelszczyźnie. GIW ostrzega

"Siódme ognisko wścieklizny stwierdzono u padłego lisa znalezionego w miejscowości Dzierążnia, gmina Krynice, powiat tomaszowski, województwo lubelskie. Ósme ognisko wścieklizny stwierdzono u jenota poddanego eutanazji znalezionego w miejscowości Poturzyn, gmina Telatyn, powiat tomaszowski, województwo lubelskie. Miejsce znalezienia jenota jest oddalone ok. 10 km od granicy z Ukrainą" - przekazał w oficjalnym komunikacie Główny Lekarz Weterynarii.

Co 15 minut zabija jedną osobę na świecie. "Objawy są wręcz potworne"
Co 15 minut zabija jedną osobę na świecie. "Objawy są wręcz potworne"

28 września przypada Światowy Dzień Wścieklizny, choroby, która zabija 60 tys. osób rocznie. - Leku

przeczytaj artykuł

Z tej okazji przypomniał również, że zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt w Polsce obowiązkowe są szczepienia psów przeciw wściekliźnie. Pierwsze szczepienie powinno odbyć się po ukończeniu trzeciego miesiąca życia zwierzęcia, kolejne muszą być powtarzane co 12 miesięcy.

Zobacz film: "Przychodzą z diagnozą, nie ufają medykom. Lekarze gorzko o pacjentach"
GIW przypomina o obowiązku szczepienia psów przeciw wściekliźnie
GIW przypomina o obowiązku szczepienia psów przeciw wściekliźnie (Getty Images)

Zgodnie z decyzją Wojewody Lubelskiego zarówno powiat tomaszowski, jak i kilka gmin w powiecie zamojskim i hrubieszowskim uznane zostały za obszary objęte zagrożeniem wścieklizną. Jak podaje tygodnikzamojski.pl, wojewoda nakazał również, by szczepieniem zostały objęte koty powyżej trzeciego miesiąca życia. Dodatkowo lubelskie służby weterynaryjne podjęły decyzję o zorganizowaniu trzeciej już w tym roku akcji szczepień lisów wolno żyjących. Akcja będzie miała miejsce w dniach od 25 do 31 października.

Lokalne służby przypominają, by nie spuszczać czworonogów ze smyczy.

2. Wścieklizna. Jak dochodzi do zakażenia?

Jak podaje Główny Inspektorat Weterynarii, wścieklizna jest "jedną z najdłużej znanych i najgroźniejszych chorób odzwierzęcych".

- W Polsce profilaktyka wścieklizny, tj. obowiązek szczepienia psów, szczepienie dzikich zwierząt, tj. zrzucanie szczepionek dla lisów czy profilaktyka poekspozycyjna w przypadku ludzi jest znakomita, podobnie jak w całej Unii Europejskiej - wyjaśniała w rozmowie z WP abcZdrowie dr Anna Golke, adiunkt w Katedrze Nauk Przedklinicznych Instytutu Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie.

- Niestety mamy tego pecha, że wschodnie granice łączą nas z państwami, w których obowiązkowych szczepień lisów nie ma. To sprawia, że pojawiają się u nas lisy zakażone wirusem wścieklizny i niestety wirus ten regularnie będzie się w Polsce pojawiał mimo tego, jak duży wysiłek wkładamy w eradykację wścieklizny - mówiła ekspertka.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia choroba powoduje 60 tysięcy zgonów rocznie - głównie w Azji i Afryce. W Polsce ostatni przypadek wścieklizny u człowieka odnotowano w 2002 roku. Od tamtej pory choroba nie występuje u ludzi, ale zgodnie z raportem opublikowanym przez Zakład Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru NIZP PZH - PIB styczność i narażenie na wściekliznę potwierdzono między styczniem a wrześniem 2024 r. u 8258 osób. To istotny wzrost w stosunku do ubiegłego roku, kiedy narażenie na chorobę i związaną z tym potrzebę szczepień odnotowano u 7693 osób.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze