Trwa ładowanie...

9 miesiąc ciąży – charakterystyka, dolegliwości

 Anna Krzpiet
30.03.2021 23:32
9 miesiąc ciąży
9 miesiąc ciąży (123rf)

9 miesiąc ciąży to szczególny czas oczekiwania na urodziny dziecka. W tym czasie dokonują się zmiany w ciele kobiety. Dwa tygodnie przed porodem dziecko przestaje rosnąć i jest gotowe do opuszczenia łona mamy i przyjścia na świat.

spis treści

1. 9 miesiąc ciąży - charakterystyka

9 miesiąc ciąży to okres od 37 do 40 tygodnia ciąży, uznaje się, że normalny i prawidłowy czas porodu to dwa tygodnie przed lub 2 tygodnie po wyznaczonym terminie, oznacza to, że poród powinien nastąpić między 38 a 42 tygodniem ciąży. W 9 miesiącu ciąży dziecko zarówno czuje, rozumie jak i reaguje na bodźce, jest gotowe by zaczerpnąć pierwszy oddech poza organizmem mamy.

W 9 miesiącu ciąży dochodzi do zaniku mazi płodowej na ciele dziecka, ponadto na głowie dziecka pojawiają się grubsze i dłuższe włosy. W jelicie grubym gromadzą się martwe komórki przewodu pokarmowego oraz połknięte włosy utraconego meszku płodowego.

Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"
9 miesiąc ciąży to czas oczekiwania na poród
9 miesiąc ciąży to czas oczekiwania na poród

 Zazwyczaj pod koniec 9 miesiąca ciąży dziecko mierzy około 52 centymetry a jego waga wynosi około 3,2 kilogramy. Ze względu na zbliżający się poród, dziecko zmienia pozycję i układa się w macicy główką do dołu. Ponieważ dziecko jest już w pełni ukształtowane dotychczasowe „mieszkanie” staje się ciasne. W związku z tym w 9 miesiącu ciąży dziecko nie porusza się tak energicznie jak wcześniej, ponieważ mała przestrzeń ogranicza jego ruchy.

2. 9 miesiąc ciąży - dolegliwości

Pomimo radości jaką odczuwa przyszła mama z powodu bliskich narodzin dziecka, może skarżyć się na różne dolegliwości w 9 miesiącu ciąży. Ze względu na ucisk narządów mogą wystąpić duszności, problemy z oddychaniem, a także zgaga. Wraz ze zbliżającym się terminem rozwiązania, ciało kobiety przygotowuje się do porodu – w 9 miesiącu ciąży szyjka macicy skraca się i rozpulchnia.

Kobieta w 9 miesiącu ciąży może zauważyć też obniżanie się brzucha, oprócz tego mogą wystąpić obrzęki kończyn dolnych. Gdy dochodzi do obniżenia brzucha związanego z przesuwaniem się dziecka, kobieta może czuć ucisk w podbrzuszu. W 9 miesiącu ciąży normalną rzeczą są częstsze wizyty w toalecie, które są wynikiem silnego nacisku na pęcherz moczowy (jeśli wystąpi nietrzymanie moczu można skorzystać z wkładek higienicznych).

Ponadto, w okresie przed rozwiązaniem przyszła mama może odczuwać zmiany nastrojów oraz emocji. W 9 miesiącu ciąży należy zachować szczególną ostrożność podczas wykonywania codziennych czynności, np. chodzenia, lub wchodzenia po schodach. Ze względu na duże obciążenie środek ciężkości ciała kobiety przesuwa się do przodu, zaś stawy z powodu hormonów są rozluźnione.

To musisz wiedzieć

Akcja porodowa może rozpocząć się w każdym momencie 9 miesiąca ciąży, dlatego warto wcześniej spakować najpotrzebniejsze rzeczy, które chcemy zabrać ze sobą do szpitala, takie jak:

  • dokumenty,
  • kartę ciąży i wyniki badań,
  • koszulę nocną (najlepiej zapinaną z przodu),
  • biustonosz laktacyjny,
  • kapcie,
  • szlafrok,
  • pieluchy i ubranka dla dziecka.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze